ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

ΠΑΣ Λαμία – Παναθηναϊκός: LIVE ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ

Χαίρετε φίλες και φίλοι του ΛΑΜΙΑ FM-1 96,2 και του LamiaFM1.gr.

Μαζί για ακόμη ένα απόγευμα Δευτέρας, αφού σήμερα (22/11) πραγματοποιείται η αναμέτρηση ανάμεσα στον ΠΑΣ Λαμία και τον Παναθηναϊκό.

Ο αγώνας εκτάκτως δεν διεξάγεται στο ΔΑΚ Λαμίας «Αθ. Διάκος» αφού απρόοπτα η διοργανώτρια αρχή έβγαλε την έδρα του ΠΑΣ ακατάλληλη!

Η λύση βρέθηκε στην γειτονική πόλη του Βόλου και στο Πανθεσσαλικό Στάδιο!

Ο αγώνας γίνεται στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής και είναι το τελευταίο παιχνίδι, για να κλείσει και αυτή η στροφή του πρωταθλήματος!

Στο Πανθεσσαλικό Στάδιο θα βρίσκεται ο συνεργάτης μας Σπύρος Καραμέτος για να μας μεταδώσει ζωντανά τον κρίσιμο αγώνα! Σέντρα στις 6 μ.μ.

LIVE Λεπτό προς Λεπτό:

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

90′ Κίτρινη στον Μανούσο

Ο Αϊτόρ έφυγε εξαιρετικά από πλάγια, πάσαρε στον Μακέντα με τον Ιταλό να βγάζει την ασίστ στον Μαουρίσιο και αυτός να κάνει το 3-1

87′ ΓΚΟΛ ο Μαουρίσιο κάνει το 3-1 για τον Παναθηναϊκό

Στην φάση του πέναλτι δέχθηκε κίτρινη ο Προβυδάκης

86′ ΓΚΟΛ ο Μακέντα εκτελεί το πέναλτι και κάνει το 2-1 για τον Παναθηναϊκό

Λογικά θα έχουμε εξέταση του VAR

84′ Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό, με τον Τζανετόπουλο να βρίσκει τον Μαουρίσιο

82′ Ωραία προσπάθεια του Παναθηναϊκού με τον Μακέντα να γυρίζει εξαιρετικά στον Παλάσιος που έκανε το σουτ με τον Γκαραβέλη να μπλοκάρει με δυσκολία

81′ Εξαιρετική προβολή του Μαζουλουξή στα πόδια του Παλάσιος πριν ο Αργεντίνος κάνει το σουτ

Ο Μαουρίσιο πήρε τη θέση του Βιτάλ

77′ Ο Αϊτόρ παίρνει τη θέση του Λούντκβιστ με τον Γιοβάνοβιτς να περιμένει 4 λεπτά για κάνει αυτή την αλλαγή παρότι η ομάδα του έπαιζε με 10 παίκτες

75′ Η Λαμία μετά έφυγε στην κόντρα και ο Μανούσος έκανε το σουτ με τον Μπρινιόλι να μπλοκάρει

Για ακόμα μία φορά ο Παναθηναϊκός φεύγει στην κόντρα και οι παίκτες του έχουν τραγική τελική πάσα. Στην προκειμένη ο Παλάσιος

73′ Ο Σκόνδρας παίρνει τη θέση του Μπεχαράνο για την Λαμία

Ο Λούντκβιστ είναι στον αγωνιστικό χώρο και μένει να δούμε αν θα καταφέρει να συνεχίσει το ματς

70′ Ο Τσούκαλος παίρνει τη θέση του Αραμπούλι

Ο Παναθηναϊκός δεν σταματά να πιέζει ζητώντας το δεύτερο γκολ

64′ Ο Παλάσιος παίρνει τη θέση του Χατζηγιοβάνη

62′ Ο Βέλεθ κάνει την κεφαλιά έχοντας μέτωπο στο κόρνερ και η μπάλα πήγε προς τα εκεί

61′ Απίστευτο για τον Παναθηναϊκό με τους «πράσινους» να βγαίνουν 3 με τον Προβυδάκη και να μην μπορούν ουσιαστικά να κάνουν τελική προσπάθεια

Η μπάλα κόντραρε στο τοίχος και βγήκε για λίγο κόρνερ

60′ Φάουλ σε θέση που μπορεί να απειλήσει για την Λαμία

58′ Μακρινό και αδύναμο σουτ του Χατζηγιοβάνη με το αριστερό με τον Γκαραβέλη να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια

Ο Βιγιαφάνιες έκανε ωραία προσπάθεια η μπάλα πήγε στον Λούντκβιστ που με μακρινό σουτ νίκησε τον Γκαραβέλη κάνοντας το 1-1

55′ ΓΚΟΛ ο Παναθηναϊκός κάνει το 1-1 με τον Λούντκβιστ

Πρώτο δεκάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο με τον Παναθηναϊκό να είναι συνεχώς μπροστά, αλλά χωρίς να έχει φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Γκαραβέλη

49′ Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό με τον Χατζηγιοβάνη να προσπαθεί να βρει με το κεφάλι τον Μακέντα και τους αμυντικούς της Λαμίας να διώχνουν σε κόρνερ

Ο Παναθηναϊκός δείχνει από το πρώτο λεπτό διάθεση να πιέσει ψηλά. Το πρόβλημα σε αυτό είναι πως ανασταλτικά δεν είναι και η καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος και αν η Λαμία φύγει στην κόντρα θα έχει θέματα

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες εκτός των δύο αναγκαστικών (μία για Λαμία και μία για Παναθηναϊκό) στο πρώτο

46′ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

Οι δύο ομάδες μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο για να αρχίσει το δεύτερο ημίχρονο

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου με την Λαμία στην μία τελική που έκανε να σκοράρει και να προηγείται με 1-0 του κακού Παναθηναϊκού

Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων

43′ Πρώτη καλή φάση του Παναθηναϊκού στο ματς με τον Λούντκβιστ να βρίσκει με τακουνάκι τον Χουάνκαρ που μέσα από την περιοχή έπιασε ένα άσχημο σουτ στέλνοντας τη μπάλα άουτ

39′ Κίτρινη κάρτα στον Σάρλια

Ο Μανούσος με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να μην τον πιέζουν καθόλου να κάνει την σέντρα και ο Αραμπούλι ΑΝΕΝΟΧΛΗΤΟΣ με το αμυντικό δίδυμο του Παναθηναϊκού να κοιμάται κάνει με κεφαλιά το 1-0

35′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛο Αραμπούλι με κεφαλιά κάνει το 1-0 για την Λαμία

33′ Καλύτερο σουτ αυτή την φορά από τον Βιτάλ, αλλά και πάλι ο Γκαραβέλης μπλοκάρει άνετα

Η Λαμία πήγε να βγει στην κόντρα από ένα τραγικό κοντρόλ που έκανε ο Μακέντα

Tραυματίας ο Ιωαννίδης, έξω με τράβηγμα ο Καρλίτος: ουσιαστικά για πρώτη φορά εφέτος με… βαισκό τον Μακέντα ο Παναθηναϊκός. Το… περισσότερο που έχει παίξει εφέτος ο Ιταλός είναι 19 λεπτά, στο εντός έδρας 5-1 επί του Βόλου.

Ο Καρλίτος βγαίνει εκτός γιατί ένιωσε αρχικά ένα τράβηγμα μετά ένα ακόμα πιο έντονο

27′ Ο Ταϊρόν έκανε το σουτ με τον Μπρινιόλι να μπλοκάρει με άνεση

25′ Αναγκαστική αλλαγή και για τον Παναθηναϊκό με τον Μακέντα να παίρνει τη θέση του τραυματία Καρλίτος

Ο Καρλίτος βγαίνει εκτός και δύσκολα θα συνεχίσει στο ματς

24′ Πρώτη τελική με τον Βιτάλ να κάνει ένα εξαιρετικά αδύναμο σουτ και τον τερματοφύλακα της Λαμίας να μπλοκάρει σαν σε προπόνηση

Ξεπεράσαμε το πρώτο μισό του ημιχρόνου και δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα στο ματς. Η μπάλα είναι συνεχώς στα πόδια των φιλοξενούμενων που όταν φτάνουν κοντά στην περιοχή του Γκαραβέλη είναι σαν να μην ξέρουν τι να την κάνουν

Ο Βιγιαφάνιες σε αυτό το πρώτο εικοσάλεπτο έχει συνέχεια την μπάλα στα πόδια του και διάθεση να κάνει παιχνίδι, αλλά το πρόβλημα του Παναθηναϊκού είναι όπως αναφέραμε στην τελευταία πάσα για να μπορέσει να απειλήσει

20′ Ο Τζανετόπουλος την τελευταία στιγμή κόβει την μπάλα με εξαιρετική προβολή

18′ Αναγκαστική αλλαγή για τη Λαμία με τον Ταϊρόν να παίρνει τη θέση του τραυματία Τζανδάρη

Η Λαμία στο πρώτο αυτό τέταρτο δείχνει ξεκάθαρα διάθεση να μην δεθχεί γκολ και μετά να κυνηγήσει ότι μπορεί στην κόντρα

Οι «πράσινοι» είναι συνέχεια με την μπάλα στα πόδια, αλλά στο πρώτο δεκάλεπτο δεν μπορούν να κάνουν την τελική πάσα για να κάνουν μετά και την τελική φάση

Πρώτο δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκό να έχει τον έλεγχο και την κυκλοφορία χωρίς ακόμα να έχει φτάσει στην περιοχή του Γκαραβέλη

Οι παίκτες των δύο ομάδων δείχνουν διάθεση να βγουν μπροστά με τον ρυθμό να είναι σχετικά καλός

4′ Ο Μανούσος προσπάθησε να κάνει την κόντρα από αριστερά, αλλά ο Βέλεθ του έκλεισε ωραία τον διάδρομμο παίρνοντας την μπάλα

1′ Έναρξη του αγώνα στο Πανθεσσαλικό

Μείνετε συντονισμένοι στους 96,2 και τον ΛΑΜΙΑ FM-1, γιατί προβλέπεται μεγάλος αγώνας!

Οι συνθέσεις του αγώνα

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαζουλουξής, Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο, Προβυδάκης, Τζανδάρης, Γκέντσογλου, Αραμπούλι, Μανούσος

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Κώτσιρας, Σάρλια, Πέρεθ, Βιτάλ, Λούντκβιστ, Χατζηγιοβάνης, Βιγιαφάνιες, Καρλίτος

Μεταξύ τους
Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Οκτώβρη του 2020 στη Λαμία για πρώτη φορά σε αγώνα πρωταθλήματος, αλλά τον Ιανουάριο η Λαμία του πήρε ισοπαλία στην Αθήνα.
Στις τρεις πρώτες επισκέψεις στη Λαμία ο Παναθηναϊκός είχε μια ήττα και δύο ισοπαλίες.
Ανεξάρτητα έδρας η Λαμία έχει νικήσει για το πρωτάθλημα μόνο μια φορά τον Ιανουάριο του 2019, τρεις μέρες πριν αποκλείσει τον Παναθηναϊκό στο Κύπελλο, κάτι που πετύχαινε για δεύτερη σεζόν στη σειρά!
Η Λαμία δεν έχει σκοράρει στα τρία τελευταία μεταξύ τους, ενώ ποτέ δεν έχει βάλει στον Παναθηναϊκό περισσότερα από ένα γκολ σε αγώνα πρωταθλήματος.