ΠΑΟ-ΛΑΜΙΑ live… (3-1)

1

Στις 7.15 αρχίζει στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας ο αγώνας μεταξύ των ομάδων Παναθηναϊκού και Λαμίας στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της superleague Κατηγορίας.
Στο ΟΑΚΑ βρίσκεται ο Θανάσης Μπαλής ο οποίος θα περιγράψει ραδιοφωνικά τον αγώνα μέσα από την συχνότητα του ΛΑΜΙΑ FM-1 96,2.
Περιγραφή του αγώνα μπορείτε να παρακολουθήσετε και εδώ διαδικτυακά…
(Αυτόματη ανανέωση σελίδας κάθε 30 δευτερόλεπτα).
21:06
Ο Παναθηναϊκός επικράτησε για δεύτερο σερί ματς και έσβησε το -6 που “κουβαλούσε”. Πολύ καλή εμφάνιση και τρεις βαθμοί για το “τριφύλλι”.
21:05
93′
Λήξη του αγώνα, Παναθηναϊκός – Λαμία 3-1
21:03
90′
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων στο ΟΑΚΑ.
21:00
88′
ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό (Κουρμπέλης): Η μπάλα στη δεξιά γωνία, ο Μελίσσας έπεσε από την άλλη πλευρά και 3-1 για τον Παναθηναϊκό!
ΠΕΝΑΛΤΙ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΛΑΜΙΑΣ
Ο Χατζηγιοβάνης ανατρέπεται εντός περιοχής από τον Αντέτζο.
20:59
87′
Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό, το κέρδισε ο Χατζηγιοβάνης σε μαρκάρισμα του Αντέτζο.
20:57
85′
Πεσμένος στο χορτάρι ο Εμμανουηλίδης, έχει μπει μέσα το ιατρικό τιμ του Παναθηναϊκού. Σηκώθηκε ο πιτσιρικάς.20:51 Out
80′: Φάουλ για τον Παναθηναϊκό από τα αριστερά, ο Χατζηγιοβάνης απευθείας, με τις γροθιές διώχνει ο Μελίσσας.
20:54
82′
Κράμπα για τον Μπουζούκη, θυμίζοντας ότι ο Δώνης έχει ολοκληρώσει τις αλλαγές του. Σηκώνεται ο νεαρός.
20:51
79′
Κίτρινη κάρτα στον Αντέτζο για το μαρκάρισμα στον Χατζηγιοβάνη.
20:49
Να σημειώσουμε ότι ο κόσμος στο β’ ημίχρονο αυξήθηκε στις εξέδρες του ΟΑΚΑ, αφότου άνοιξαν και οι πόρτες δηλαδή…
20:49 Corner
77′: Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό με τον Χατζηγιοβάνη από τα δεξιά, η μπάλα απομακρύνεται
20:49
76′
Επίδειξη τεχνικής κατάρτισης από τον Καμπετσή στα δεξιά προς το πλάγιο, ξεφεύγοντας υπέροχα από έναν αντίπαλό του και πήρε κόρνερ στη συνέχεια το “τριφύλλι”. Δείχνει πολύ καλά στοιχεία ο νεαρός επιθετικός.
20:47
75′
3(3)-2(0) οι τελικές στο β’ μέρος για τον Παναθηναϊκό και τη Λαμία.
Το δεύτερο γκολ του ΠΑΟ

20:45
73′
Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Ο Οσμάν και ο Τσούκαλος στις θέσεις των Δημούτσου και Βασιλαντωνόπουλου.
20:44
72′
Κίτρινη κάρτα στον Στάικο
Ο Καμπετσής έκανε υπέροχη κάθετη για τον Εμμανουηλίδη, ο οποίος με κοντινό διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία για το 2-1. Οι 2 από 3 αλλαγές του Δώνη συνεργάστηκαν στο γκολ.
20:42 Goal
70′: ΓΚΟΛ για τον ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ!
20:38
65′
O Παναθηναϊκός έχει τη μπάλα στην κατοχή του και ψάχνει τρόπους να φτάσει ορθόδοξα στα καρέ της Λαμίας και να πετύχει ένα δεύτερο γκολ.
20:33
61′
Τελείως άστοχο σουτ του Ασίγκμπα, άουτ η μπάλα.
20:32
60′
Ο Ινσούα έπεσε μόνος του στην περιοχή έπειτα από κάθετη μπαλιά που δέχτηκε. Έχασε την ισορροπία του, διότι δεν υπήρχε αντίπαλος δίπλα του.
20:31
58′
Κίτρινη κάρτα για τον Βασιλαντωνόπουλο
20:30
58′
Ο Χατζηγιοβάνης σούταρε έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Μελίσσας.
20:29
57′
Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Εκτός ο Μουνιέ, μέσα ο Εμμανουηλίδης.
20:27
56′
Κίτρινη κάρτα στον Κολοβέτσιο.
20:26
55′
Αλλαγή για τη Λαμία. Εκτός ο Καραγκούνης, μέσα ο Μπουλούλης.
20:24
52′
Κίτρινη κάρτα για τον Μπλάζιτς.
20:22
50′
Ο Παναθηναϊκός έχει μπει δυνατά στο πρώτο πεντάλεπτο του β’ μέρους.
20:22
49′
Οι Μουνιέ και Χατζηγιοβάνης είναι στα άκρα, με τους Καμπετσή και Μπουζούκη μπροστά.
20:21
48′
Οδηγίες του Τεννέ προς τους παίκτες του να μην αφήνουν από τα μάτια τους τον Μπουζούκη.
20:19
46′
Πολύ ωραία κάθετη πάσα του Μπουζούκη για τον Καμπετσή, αλλά ο Αναστασιάδης πρόλαβε και έκανε την προβολή προτού σουτάρει ο Έλληνας στράικερ.
20:17
46′
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
20:17
46′
Δυο αλλαγές για τον Παναθηναϊκό. Μέσα οι Γιόχανσον και Καμπετσής. Εκτός οι Κουλιμπαλί και Πούγγουρας.
20:04 Σχόλιο
Μετά το αρχικό σοκ η Λαμία βελτιώθηκε και από το 25′ εκμετελλεύτηκε τα λάθη του ΠΑΟ στη μεσαία γραμμή. Τρεις προς τέσσερις υπέρ της Λαμία; οι τελικές, 61% έναντι 39% η κατοχή υπέρ του Παναθηναϊκού.
20:01
45’+1′
Λήξη πρώτου ημιχρόνου, Παναθηναϊκός – Λαμία 1-1.
20:00
45′
Κάνουν αρκετά λάθη απειρίας οι παίκτες του Παναθηναϊκού μετά το γκολ που δέχτηκε.
19:57
42′
Ο Μπουζούκης έκανε το σουτ με το αριστερό έξω από την περιοχή και η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι του Μελίσσα, ο οποίος δεν ανησύχησε.
19:55
40′
Η Λαμία είχε ανεβάσει την απόδοσή της μετά το γκολ που δέχτηκε και δικαιώθηκε, φτάνοντας στην ισοφάριση.
19:53
38′
2(1)-4(4) οι τελικές προσπάθειες για Παναθηναϊκό και Λαμία αντίστοιχα.

Κόρνερ με πάσα για τη Λαμία, η μπάλα στον Μπλάζιτς, εκείνος έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Αντέτζο με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Διούδη για το 1-1
19:50 Goal
ΓΚΟΛ για τη ΛΑΜΙΑ!
19:50
35′
Σουτ του Βάντερσον έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε σε πόδι παίκτη του Παναθηναϊκού και κόρνερ για τη Λαμία.
19:50
34′
Ο Μελίσσας βγήκε έγκαιρα στα όρια της περιοχής του και πρόλαβε τον Μουνιέ, προτού εκείνος τσιμπήσει την μπάλα μετά την προσπάθεια που έκανε ο Στάικος.
19:48
34′
Ο Διούδης βγαίνει και καθαρίζει χωρίς πρόβλημα μια σέντρα που βγήκε από τα αριστερά.
19:46
32′: Ο Κολοβέτσιος μαρκάρει τον Μπαράλες, που μπαίνει στην περιοχή και πέφτει, υπάρχει επαφή, αλλά όχι και παράβαση, ο φορ της Λαμίας έχασε την ισορροπία του πριν τον ακουμπήσει ο αμυντικός του ΠΑΟ.19:46
30′
Έφυγε το πρώτο ημίωρο και ο Παναθηναϊκός από το 15′ με το γκολ του Μπουζούκη προηγείται 1-0 της Λαμίας, η οποία προσπαθεί να πάρει μέτρα και να φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Διούδη.
19:42
27′
Εκτέλεση φάουλ από καλή θέση του Βάντερσον, η μπάλα στο τείχος, μετά έγινε γέμισμα, ο Μπαράλες προσπάθησε να πιάσει την κεφαλιά, αλλά δεν τα κατάφερε και μάζεψε ο Διούδης.
19:39
25′
Ο Παναθηναϊκός έχει φέρει το ματς εκεί που θέλει και θα ψάξει ένα δεύτερο γκολ για να βάλει γερές βάσεις για τη νίκη που θα σβήσει το -6 με το οποίο ξεκίνησε το πρωτάθλημα.
19:37
22′
67%-33% η κατοχή της μπάλας για Παναθηναϊκό και Λαμία.
21′
Σουτ του Μουνιέ έξω από την περιοχή με το αριστερό, η μπάλα πέρασε άουτ. Ζήτησε κόρνερ ο Γάλλος.
19:34
19′
Καλη στιγμή για τη Λαμία, με τον Μπαράλες να παίρνει τη μπάλα έξω από την περιοχή και αριστερά, μπήκε στην περιοχή, έκανε το διαγώνιο αριστερό σουτ, αλλά ο Διούδης μπλόκαρε.
19:33
18′
Καλοζυγισμένη σέντρα του Χατζηγιοβάνη από τα αριστερά, έδιωξε με τις γροθιές του ο Μελισσάς.
19:31
Ο Μπουζούκης που είχε σκοράρει με “βολίδα” στην Ξάνθη, πέτυχε και δεύτερο γκολ. Αν μη τι άλλο, ονειρεμένο ξεκίνημα στη σεζόν. Να πούμε πως έκανε και το σήμα της καρδιάς, δείχνοντας προς την εξέδρα που κάθεται και η οικογένειά του.

19:30
15′
ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό (Μπουζούκης):
Ο Μελίσσας έκανε κακό διώξιμο, η μπάλα έφτασε στον Χατζηγιοβάνη, εκείνος ελίχθηκε πολύ όμορφα, πάτησε την κατάλληλη στιγμή στον Μπουζούκη, ο οποίος έκανε το σουτ με το αριστερό έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε λίγο σε πόδι αντιπάλου του και κατέληξε στα δίχτυα.
19:26 Σχόλιο
Στο 12′, πολύ καλά μαρκαρίσματα από τους παίκτες της Λαμίας, που έχουν μπλοκάρει τον Παναθηναϊκό.
19:25
10′
Έφυγε το πρώτο δεκάλεπτο στο ματς, χωρίς κάποια σημαντική φάση μπροστά στις δυο εστίες
19:22
6′
Ο Καραγκούνης είχε ένα άτσαλο πέσιμο σε προσπάθεια για κεφαλιά και μπήκε μέσα το ιατρικό τιμ της Λαμίας για τις πρώτες βοήθειες. Σηκώθηκε και θα συνεχίσει κανονικά.
19:21
Στο έδαφος ο Καραγκούνης, χτύπησε καθώς έπεσε άτσαλα στον αγωνιστικό χώρο σε διεκδίκηση μπάλας στον αέρα. Διακοπή για 1′.
19:19
4′
Οδηγίες του Δώνη στον Κολοβέτσιο να βγαίνει πιο μπροστά και να μην μένει στατικός.
19:18
3′
Ο Μουνιέ πίεσε τον Μελισσά για να κάνει το λάθος στη μεγάλη περιοχή, αλλά πρόλαβε κι έδιωξε ο γκολκίπερ της Λαμίας. Δευτερόλεπτα μετά είχαμε παρατηρήσεις του διαιτητή στον Κουρμπέλη επειδή κράτησε τον αντίπαλό του, ο οποίος έβγαινε μπροστά.
19:18
3′
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στο ΟΑΚΑ για τους παίκτες των δυο ομάδων.
19:15
1′
Έναρξη του αγώνα.
Στο ΟΑΚΑ βρίσκεται και ο Ταϊλανδός επιχειρηματίας Παϊρότζ Πιεμπονγκσάντ συνοδευόμενος από τον Αβράαμ Γκραντ, ο οποίος αναμένεται να αναλάβει σημαντικό επιτελικό ρόλο εφόσον η ΠΑΕ Παναθηναϊκός αλλάξει διοικητικά χέρια.
Στην αποστολή της Λαμίας στην Αθήνα εκτός έμειναν οι Μπερτόλιο, Καραμάνος και Πλιάτσικας, με την ομάδα της Φθιώτιδας να έχει ως στόχο το θετικό αποτέλεσμα στο ΟΑΚΑ, ώστε να αφήσει πίσω την εντός έδρας ήττα της πρεμιέρας από τον Άρη.
Η αποστολή για το ματς με τον ΠΑΟ αποτελείται από τους εξής ποδοσφαιριστές:
Αντέτζο, Άντρόνικ, Ασίγκμπα, Μπαράλες, Μπλάζιτς, Επστάιν, Οσμάν, Σαράνοφ, Βάντερσον, Αναστασιάδης, Βασιλαντωνόπουλος, Δημούτσος, Καραγκούνης, Καρυπίδης, Μελίσσας, Μπουλούλης, Παπαργυρίου, Τσούκαλος.
Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τη Λαμία και θέλει το τρίποντο για να αφήσει στην… ιστορία το -6, το 2×2 στις νίκες κυνηγούν σε Τρίπολη και Περιστέρι ΑΕΚ και Ατρόμητος κόντρα σε Αστέρα και Ξάνθη.
Ο Γιώργος Δώνης δεν έχει μεγάλα αγωνιστικά προβλήματα με εξαίρεση τους τραυματισμούς του Οικονόμου και του γιού του Χρήστου, που αποκλείστηκαν, αντίθετα «μέσα» μπήκε ο Κάτσε.

Αναλυτικά, η αποστολή των «πράσινων» απαρτίζεται από τους: Κότσαρη, Διούδη, Κολοβέτσιο, Μαυρομμάτη, Κουρμπέλη, Πούγγουρα, Γιόχανσον, Ινσούα, Κουλιμπαλί, Χατζηθεοδωρίδη, Τζανδάρη, Στάικο, Κάτσε, Μουνιέ, Μπουζούκη, Χατζηγιοβάνη, Εμμανουηλίδη, Βέργο, Σέχου, Καμπετσή.