ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Παναθηναϊκός – ΠΑΣ Λαμία live FM-1 96,2…

Γεια σας φίλες και φίλοι από το studio του ΛΑΜΙΑ FM-1 96,2

Ώρα Κυπέλλου!

Μαζί θα παρακολουθήσουμε ραδιοφωνικά και διαδικτυακά τον αποψινό αγώνα του Παναθηναϊκού με την Λαμία στα πλαίσια των ημιτελικού κυπέλου Ελλάδας.

Ο αγώνας αρχίζει στις 19.00 και την περιγραφή από το “Απόστολος Νικολαίδης” θα κάνει ο συνεργάτης μας Απόστολος Παπαδάκης.

Μείνετε συντονισμένοι…

Οι «πράσινοι» έχασαν πολλές ευκαιρίες για περισσότερα γκολ, χωρίς όμως να καταφέρουν να τα πετύχουν με το 1-0 να μένει ως το τέλος. Ένα σκορ που δίνει βέβαια προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό στο «τριφύλλι», καθώς θυμίζουμε και πάλι πως ισχύει το εκτός έδρας γκολ, οπότε αν σκοράρει την επόμενη βδομάδα ο Παναθηναϊκός θα πρέπει να δεχθεί 3 γκολ για να αποκλειστεί

Τέλος του αγώνα με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί της Λαμίας με 1-0 στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου

Κίτρινη ο Βιτάλ

Ακόμα δύο λεπτά καθυστερήσεων

Ο Παναθηναϊκός πιέζει ασφυκτικά σε όλο το δεύτερο ημίχρονο αλλά δεν έχει καταφέρει να βάλει ακόμα ένα γκολ

Ο Γιοβάνοβιτς φωνάζει στους παίκτες του να προσέξουν και την άμυνα, καθυώς θυμίζουμε πως στο Κύπελλο μετράνε κανονικά τα εκτός έδρας γκολ

Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων

89′ Εξαιρετική προβολή του Τζανετόπουλου στο σουτ του Καρλίτος

87′ Ο Γκέντσογλου παίρνει τη θέση του Μπεχαράνο

Ο Παναθηναϊκός έχει κερδίσει συνολικά 13 κόρνερ από τα οποία τα 9 στο δεύτερο ημίχρονο

85′ Ο Αλεξανδρόπουλος παίρνει τη θέση του Ιωαννίδη

81′ Κίτρινη στον Σαράνοφ για καθυστερήσεις

79′ Ο Βιτάλ παίρνει τη θέση του Αϊτόρ

Νέα διακοπή για πρώτες βοήθειες στον Σαράνοφ

78′ Νέα τεράστια επέμβαση του Σαράνοφ που νίκησε στο τετ α τετ τον Αϊτόρ

74′ Κίτρινη στον Κώτσιρα

Ο κόσμος χειροκρότησε και τον Βιγιαφάνιες και τον Γκατσίνβιτς για την σημερινή τους εμφάνιση

73′ Νέα ευκαιρία με τον Σένκεφελντ να κάνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα άουτ

72′ Οι Μαουρίσιο και Καρλίτος παίρνουν τις θέσεις των Βιγιαφάνιες και Γκατσίνοβιτς αντίστοιχα

70′ Οι Τζανδάρης και Ρόμανιτς παίρνουν τις θέσεις των Ταϊρόν και Ελευθεριάδη

Ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο παίζει στο μισό γήπεδο την Λαμία και έχει χάσει τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες για να πετύχει περισσότερα γκολ

64′ Μοναδική ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Βιγιαφάνιες νε εκτελεί το κόρνερ και ο Γκατσίνβιτς μόνος του από το ύψος της μικρής περιοχής να αστοχεί

58′ Νέα μεγάλη προσπάθεια του Βιγιαφάνιες που έκανε πρώτα ντρίπλα και μετά σουτ με τη μπάλα να κοντράρει εκ νέου και να βγαίνει κόρνερ

57′ Νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Γκατσίνοβιτς να κάνει το κόρνερ και τον Βέλεθ με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ όντας ανενόχλητος

56′ Ο Βιγιαφάνιες με εξαιρετική προβολή έκοψε τον αντίπαλό του και στην συνέχεια με σουτ είδε την μπάλα να κοντράρει και να βγαίνει κόρνερ

48′ Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο με τον Παλάσιος να κάνει τη σέντρα για τον Ιωαννίδη που έκανε με τη μία το σουτ και ο Σαράνοφ μπλόκαρε

46′ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

46′ Ο Σίμον παίρνει τη θέση του Μαζουλουξή και θα παίξει στόπερ

Ημίχρονο στη Λεωφόρο. Ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα με το όμορφο γκολ που πέτυχε ο Ιωαννίδης στο 19′ της αναμέτρησης. Εν συνεχεία είχε δύο καλές στιγμές να διπλασιάσει τα τέρματα του αλλά δεν τα κατάφερε και το πρώτο μέρος έκλεισε με μια εξαιρετική ευκαιρία της Λαμίας για να ισοφαρίσει το ματς.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Παναθηναϊκό να προηγείται της Λαμίας με 1-0 με γκολ του Ιωαννίδη

45+5′ Μεγάλη ευκαιρία για την Λαμία με τον Ταίρόν από καλή θέση να στέλνει τη μπάλια λίγο άουτ από το γύρισμα του Νούνιες

Η Λαμία έμεινε ψηλά και ανάγκασε τον Μπρινιόλι να διώξει σε πλάγιο άουτ

Τέσσερα λεπτά ακόμα για να τελειώσει το ημίχρονο

Η Λαμία πήγε να απειλήσει όταν ο Χουάνκαρ δεν είδε πίσω του τον Νούνιες που έκανε την σέντρα, αλλά ο Κώτσιρας έδιωξε σε πλάγιο

43′ Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Χουάνκαρ να γυρίζει στον Ιωαννίδη που από το ένα μέτρο πήγε να σκοράρει προ κενής εστίας αλλά ο Σαρμαντάς με φοβερή προβολή έδιωξε την μπάλα κόρνερ

Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα

Οι «πράσινοι» διαμαρτύρονται έντονα φωνάζοντας πως η μπάλα στο γύρισμα του Ιωαννίδη βρήκε σε χέρι αμυντικού, χωρίς τον Σιδηρόπουλο αρχικά και τον Ευαγγέλου στη συνέχεια να δίνουν κάτι

36΄ Ο Χουάνκαρ βρήκε τον Παλάσιος που με κοντινή προβολή δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα

Φωνές των παικτών του Παναθηναϊκού για πέναλτι

Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει την πίεση με τον Τζιανλούκα Φέστα να φωνάζει στους παίκτες του να βγουν μπροστά

33′ Ο Αϊτόρ κάνει το σουτ έξω από την περιοχή με τη μπάλα να φεύγει άουτ

Θυμίζουμε ότι ο κανονισμός της ισχύος του «εκτός έδρας γκολ» ΙΣΧΥΕΙ στο Κύπελλο Ελλάδας, ενω έχει καταργηθεί από εφέτος στις διοργανώσεις της UEFA. To γκολ του Ιωαννίδη στο 19′ ήταν το πρώτο που δέχεται εφέτος η Λαμία στο Κύπελλο, στο έκτο παιχνίδι της!

31′ Η Λαμία προσπάθησε να απειλήσει με τον Ελευθεριάδη, αλλά το σουτ που έκανε πέρασε ψηλά άουτ

23′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό για  να κάνει το 2-0 με τον Γκατσίνοβιτς να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα άουτ

Πέμπτο γκολ του Φ. Ιωαννίδη στη σεζόν, όλα στη Λεωφόρο. Πρώτο στο Κύπελλο. Πρώτο μετά το γκολ του στο 3-0 επί της ΑΕΚ, στις 27/2 (στην ίδια εστία).

Το γκολ μετράει καθώς υπήρξε εξέταση και στο VAR και ο Παναθηναϊκός προηγείται με 1-0 της Λαμίας

19′ ΓΚΟΛ ο Ιωαννίδης κάνει το 1-0 για τον Παναθηναϊκό

Πέντε έφτασαν τα λεπτά και αυτό το είπε και ο Σιδηρόπουλος και στις δύο ομάδες

Ήδη πέρασαν 4 λεπτά στον τραυματισμό του Σαράνοφ

Ο Σαράνοφ έχει τραυματιστεί και στο σαγόνι με το ιατρικό επιτελείο να του τοποθετεί ράμματα

13′ Ο Σαράνοφ βγαίνει με γροθιές, διώχνει και χτυπάει στην φάση με τον Μαζουλουξή και έχουμε διακοπή

Και η Λαμία από την πλευρά της προσπαθεί να βρει τους διαδρόμους για να απειλήσει

Καλά στημένη και σε χαμηλά μέτρα η Λαμία, έχει προσπαθήσει να «κλείσει» τις πτέρυγές της. Παίζοντας με δυο καθαρόαιμους επιθετικούς θέλει όσο το δυνατόν να κρατήσει χαμηλά τους στόπερ του Παναθηναϊκού. Οι Πράσινοι καλούνται να προσπαθήουν περισσότερο για κλεψίματα και πιο άμεσες επιθέσεις, διότι δεν θα είναι εύολη η διάσπαση της αντίπαλης αμυντικής γραμμής.

9′ Κίτρινη στον Μαζουλουξή

Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει να πιέζει θέλοντας να ανοίξει όσο γίνεται πιο νωρίς το σκορ

2′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Γκατσίνοβιτς να κάνει τη σέντρα και τον Αϊτόρ να αστοχεί από εξαιρετική θέση

1′ Έναρξη του αγώνα

Οι δύο ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο και όλα είναι έτοιμα να αρχίσει το ματς

Θυμίζουμε πως όσοι είχαν βρεθεί στις εξέδρες στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό (στο οποίο ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 1-0), είχαν δωρεάν είσοδο για το σημερινό ματς με την Λαμία

Οι δύο ομάδες συνεχίζουν το ζέσταμά τους και ο κόσμος παίρνει τις θέσεις τους στις εξέδρες της Λεωφόρου

Οι συνθέσεις του αγώνα

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Κώτσιρας, Πέρεθ, Βιγιαφάνιες, Γκατσίνοβιτς, Αϊτόρ, Παλάσιος, Ιωαννίδης.

Λαμία (Τζιανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Νούνιες, Ντελ Πίνο, Καραμάνος, Μπελχαράνο, Ελευθεριάδης, Άλβες, Μαζουλουξής

ΠΑΟ
Με το ηθικό στα ύψη και με πολλή μεγάλη όρεξη για νέες επιτυχίες, ο Παναθηναϊκός θα ψάξει από σήμερα μια νίκη με σκορ τέτοιο που δεν θα δώσει δικαίωμα στη Λαμία να ελπίζει στη ρεβάνς. Οι «πράσινοι» θα έχουν και πάλι τον κόσμο δίπλα τους, θεωρούμε πως είναι ικανοί να σκοράρουν τουλάχιστον 3 φορές απέναντι σε έναν αντίπαλο που σκέφτεται το πρωτάθλημα.

Φυσικά, πρέπει να προσέξουν πολύ το πρώτο ματς κόντρα στη Λαμία, καθώς οποιοδήποτε λάθος ή υποτίμηση του αντιπάλου, μπορεί να τους βάλει σε κίνδυνο. Ο Γιοβάνοβιτς δεν θα έχει απουσίες σε αυτό το ματς (πέρα από του γνωστούς), ο Χουάνκαρ (Α) επιστρέφει, πιθανό να ξεκινήσουν οι Διούδης (Τ) και Καρλίτος (Ε).
Πιθανή ενδεκάδα (4-3-3): Διούδης – Κώτσιρας, Σένκεβελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ – Γκατσίνοβιτς, Πέρεθ, Βιγιαφάνιες – Παλάσιος, Καρλίτος, Αϊτόρ.

ΛΑΜΙΑ
Από εκεί που έκανε μια σχετικά καλή, για τα δεδομένα της, χρονιά, η Λαμία εμφανίστηκε κάκιστη στα πλέι-άουτ και έχει μπει σε «περιπέτειες» αναφορικά με την παραμονή της στη Σούπερ Λιγκ. Το Κύπελλο είναι ουσιαστικά πολυτέλεια για την ομάδα του Τζανλούκα Φέστα, καθώς πρωταρχικός στόχος είναι να αποφευχθεί η τελευταία θέση. Η Λαμία πηγαίνει στη Λεωφόρο για να παίξει ένα πολύ δύσκολο ματς κόντρα σε μια φορμαρισμένη ομάδα, ελπίζοντας σε μια καλή εμφάνιση. Από την αποστολή «κόπηκαν» οι Γκαραβέλης (Τ), Αντέτζο (Α), Νινούα (Μ), Τσούκαλος (Ε), Αραμπούλι (Ε) και Βέλλιος (Ε)
Πιθανή ενδεκάδα (4-2-3-1): Σαράνοβ – Προβυδάκης (Σιμόν), Τζανετόπουλος, Λούκας, Σαραμαντάς – Μπεχαράνο, Τζανδάρης – Ελευθεριάδης, Τιρόνε (Νούνιες), Ρόμανιτς – Καραμάνος (Μανούσος).