LamiaFM1.gr

ΑΚΟΥΣΤΕ ΜΑΣ ΖΩΝΤΑΝΑ
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Μπεχαράνο εσύ σουπερστάρ! Η Λαμία συνεχίζει στην SuperLeague 1 (video)

Μπορεί να αγχώθηκε και να άγχωσε τους φιλάθλους της, αλλά η Λαμία παραμένει για 6η χρόνια στην μεγαλύτερη κατηγορία του ελληνικού πρωταθλήματος, δια… ποδός Ντάνι Μπεχαράνο!

Η ομάδα της Φθιώτιδας ξεκίνησε δυναμικά, όπως και στο πρώτο παιχνίδι των μπαράζ, αλλά δεν κατάφερε να κάνει κάποια ευκαιρία και να ανοίξει το σκορ, όπως έγινε στην έδρα της Βέροιας.

Μετά το 10’, οι ποδοσφαιριστές της Βέροιας άρχισαν να ανεβαίνουν και να κάνουν το παιχνίδι τους, με αρχή τα δυο ακραία μπακ τους, Πενταυράκη και Μπουκουβάλα και κύριο εκφραστή τον άνθρωπο που περνάνε όλες οι φάσεις από τα πόδια του, τον Κάτσε.

Συνεχόμενες φάσεις γύρω από την μεγαλη περιοχή του ΠΑΣ Λαμία, αλλά κυρίως ο Τζανετόπουλος και ύστερα ο Αντέτζο και ο Σιμόν, απομάκρυναν πάντα τον κίνδυνο.

Στο 25ο λεπτό η κατοχή διαμορφωνόταν σε 58-42 για την ομάδα της Βέροιας, κάτι που έδειχνε και την διάθεση των ποδοσφαιριστών της να έχει τος πρωτοβουλίες του αγώνα και να κυνηγήσει ένα τέρμα. Κάτι που έγινε δυο λεπτά αργότερα.

Από κόρνερ που εκτέλεσε ο Κάτσε, ο Γιακουμάκης «νίκησε» τον Σιμόν -ο οποίος έχασε εντελώς τον παίχτη που μάρκαρε στην στημένη φάση- και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Έτσι στο 27’ η Βέροια βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 0-1 και οι πανηγυρισμοί από τον πάγκο, την εξέδρα των επισήμων όπου βρισκόταν μέλη της διοίκησης αλλά και στην κερκίδα των φιλοξενούμενων φιλάθλων ήταν έντονοι.

Η Λαμία είχε βέβαια το σκορ παραμονής, αλλα πλέον η Βέροια με ένα ακόμη γκολ θα βρισκόταν αυτή σε θέση ανόδου, αφού στο πρώτο ματς η Λαμία είχε κερδίσει 2-1 και στα μπαράζ ήταν κανονικά σε ισχύ ο κανόνας του εκτός έδρας γκολ.

Μετά το γκολ η Βέροια συνέχισε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να έχει την κατοχή, όμως χωρίς να απειλήσει ειδικότερα τον τερματοφύλακα της Λαμίας, Σαράνοφ.

Από το 40’ και έπειτα η Λαμία έδειξε να ανακτά τις δυνάμεις της και έγινε περισσότερο απειλητική, πατώντας περιοχή και έχοντας στημένες μπάλες γύρω από την εστία της Βέροιας.

Στο 43′ ο Τζανδάρης σούταρε μέσα από την περιοχή της Βέροιας -μετά από κεφάλια πάσα του Καραμάνου, ο Παπαδόπουλος έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ, με την Λαμία να δημιουργία την πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι.

Με την Λαμία να πιέζει αλλά να μην δημιουργεί κάτι αξιοσημείωτο, ο Ούγγρος διαιτητής έστειλε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια και το δεύτερο ημίχρονο εμφανιζόταν ως ακατάλληλο για καρδιακούς…

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου η Βέροια έκανε μια πολύ καλή φάση, αφού από κοντά ο Φοφανά έχασε σπουδαία ευκαιρία να κάνει το 0-2.

Η ομάδα της Λαμία από το 50’ και έπειτα ισορρόπησε την κατάσταση και μάλιστα τα επόμενα δέκα λεπτά βρισκόταν συνεχώς γύρω από την περιοχή της Βέροιας με στημένες φάσεις.

Ένα λάθος του Παπαδόπουλου στο 72’ λόγο έλειψε να φανεί μοιραίο για την ομάδα του, αφού μετά από πίεση των από των της Λαμίας, ο Μανούσος βρέθηκε μέσα στην μεγάλη περιοχή, διαγώνια και πλάγια, καθυστέρησε όμως να κάνει κάποια μεταβίβαση ή σουτ και ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων με διπλή προσπάθεια καθάρισε την φάση που προήλθε από δικό του λάθος.

Απο το 77’ και μετά η Βέροια συνέχισε με τρεις φορ (Καπνίδης, Πασάς, Γιακουμάκης που έχει πάει στα άκρα) δείχνοντας την δίψα ρου κοουτς Δερμιτζάκη για την διεκδίκηση της ανόδου.

Και έρχεται η λύτρωση για του κυανόλευκους στο 78ο λεπτό, αφού μετά από άστοχη απομάκρυνση της άμυνας της Βέροιας και απόκρουση με γροθιές από τον Παπαδόπουλο, ο… σουπερστάρ Ντάνι Μπεχαράνο βρέθηκε εκεί που έπρεπε και με κεραυνό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του εξουδετερωμένου γκολκίπερ της Βέροιας.

1-1 και έξαλλοι πανηγυρισμοί από όλο το γήπεδο!

Τα τελευταία λεπτά κύλησαν με νεύρα και ένταση, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι, με την Λαμία να δικαιώνει τις προσδοκίες και να μένει για ακόμη μια χρόνια στην SuperLeague 1 κατηγορία.

Κάπου εδώ, να ευχαριστούμε όλους εσάς που είχατε στηθεί απ όπου κι αν βρισκόσασταν στην συχνότητα του ΛΑΜΙΑ FM-1 96.2, σε μια ακόμη προσπάθεια να στηρίξουμε την ομάδα της πόλης μας.

Μετά και από αυτή την παραμονή, ανανεώνεται το ραντεβού μας για κάπου στα μέσα Αυγούστου, όταν θα ξεκινάει μια ακόμη «κυανόλευκη» περιπέτεια.

Ενα μεγάλο ευχαριστώ και στους χορηγούς μας, που χωρίς αυτούς δεν θα ήταν δυνατή η ραδιοφωνική μας παρουσία σε οποίο γήπεδο της Ελλάδας και αν έπαιξαν τα παιδιά με τις μπλε, λευκές και τις τυχερές όπως αποδείχθηκε μαύρες φανέλες!

Υ. Γ: Λαμία… συνέχισε να μας δίνεις χαρές και να βάζεις το όνομα της πόλης μας  σε κάθε συζήτηση ποδοσφαιρόφιλων ανά την Ελλάδα!