ΑΚΟΥΣΤΕ ΜΑΣ ΖΩΝΤΑΝΑ
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

ΛΑΜΙΑ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ live FM-1 96,2…

Γεια σας από το studio του ΛΑΜΙΑ FM-1 96,2.
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του αγώνα της Λαμίας με τον ΠΑΣ Γιάννενα που διεξάγεται όμως στο ουδέτερο Πανθεσσαλικό Στάδιο στο Βόλο.
Στην περιγραφή του αγώνα ο συνεργάτης μας Σπύρος Καραμέτος.
Μείνετε συντονισμένοι…

21:21
Τρανζίσιον του ΠΑΣ, ο Λιάσος δεν κατάφερε να φανεί απειλητικός, πήρε όμως πλάγιο και ο χρόνος κυλά υπέρ του ΠΑΣ
21:20
Ακόμη 3 λεπτά
21:19
4 λεπτά ο έξτρα χρόνος
21:18
90′ Ο Λιάσος στη θέση του Περέα
21:12
84′ Κίτρινη στον Σαραμαντά
21:11
Κομβικό στοπ από τον Τζανετόπουλο στον Σάλιακα, μακρινό σουτ του Μορέιρα, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ
21:08
80′ Μακρινό σουτ του Λώλη, μπλόκαρε ο Γκαραβέλης
21:08
Η Λαμία αλλάζει τα μπακ της
21:07
79′ Οι Σκόνδρας, Σαραμαντάς στη θέση των Προβυδάκη, Ανχελ Μαρτίνεθ
21:03
Η Λαμία ναι μεν προσπαθεί να μεταφέρει το ματς στα καρέ του ΠΑΣ, όμως δεν απειλεί
72′
Αλλαγή, ΠΑΣ Γιάννινα.Ο Λώλης στη θέση του Μπρένερ .
20:58
Στο τείχος η εκτέλεση του Μπεχαράνο
Ο ρυθμός εξακολουθεί να είναι αργός στο δεύτερο μέρος. Και οι δύο ομάδες προσπαθούν να απειλήσουν, ωστόσο οι δύο άμυνες εξουδετερώνουν με ευκολία τις επιθέσεις. Από πλευράς πάγκου, μόνο ο Μιχάλης Γρηγορίου έχει προχωρήσει σε τρεις αλλαγές, δίχως να αλλάξει τη διάταξη.
20:57
Η Λαμία στα τελευταία λεπτά έχει πάρει ορισμένα μέτρα στο γήπεδο
20:57
69′ Κίτρινη στον Καραχάλιο
20:56
Στατική μπάλα για τη Λαμία, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν
20:54
Με 2 φορ πλέον η Λαμία
66′
Αλλαγή, Λαμία . Ο Μανουσάκης στη θέση του Τιρόνε
Κακή η ΛΑΜΙΑ στην επανάληψη…
20:51
Ο Σάλιακας πάτησε περιοχή, ανακόπηκε από τον Μαρτίνεθ
20:49
Η Λαμία αλλάζει φορ και ακραίο, φρεσκάρει την επίθεσή της καθώς δεν έχει απειλήσει
20:48
59′ Οι Αραμπούλι, Ελευθεριάδης αντί των Τσούκαλου, Νούνιες
20:44
Ο μπακ του ΠΑΣ δεν πανηγύρισε το γκολ που σημείωσε, καθώς σεβάστηκε το ότι στο παρελθόν φόρεσε τη φανέλα της Λαμίας
20:42
0-1. 54′ Μανώλης Σάλιακας
20:40
51′ Σουτ του Τιρόνε, η μπάλα ψηλά άουτ
20:39
Εκτέλεσε ο Προβυδάκης, στο τείχος η μπάλα
20:38
Φάουλ σε καλή θέση για τη Λαμία
20:36
Τρανζίσιον για τον ΠΑΣ, ο Τζανετόπουλος έκλεισε σωστά τον Περέα και οι φιλοξενούμενοι δεν έβγαλαν καν τελική
20:34
Χωρίς αλλαγές οι 2 ομάδες. Οι δύο προπονητές δεν προχώρησαν σε κάποια αλλαγή στο δεύτερο μέρος. Να δούμε αν θα αλλάξει η εικόνα και των δύο ομάδων στο δεύτερο μέρος, μετά το πενιχρό από ουσία και θέαμα πρώτο ημίχρονο.
20:33
ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
Οι ενέργειες στην αντίπαλη περιοχή. Πέντε έχει ο ΠΑΣ Γιάννινα, δύο η Λαμία. Μόλις μια από αυτές ήταν τελική προσπάθεια και ήταν φυσικά η καλύτερη στιγμή του παιχνιδιού μέχρι στιγμής, η όμορφη κίνηση του Σνάιντερ.
Ο Γερμανός μεσοεπιθετικός του ΠΑΣ έχει δύο ενέργειες στην περιοχή του Γκαραβέλη και είναι ο ποδοσφαιριστής που είναι ο πιο δραστήριος στην αντίπαλη περιοχή.

20:08
38′ Κίτρινη στον Τζανετόπουλο
20:06
Η Λαμία έχει την κατοχή, όμως ο ΠΑΣ παρουσιάζεται πιο απειλητικός από τη δεξιά του πλευρά (από εκεί ξεκίνησε και η μόνη «καθαρή» φάση του ματς με τον Σνάιντερ)
20:03
5-0 οι τελικές για τον ΠΑΣ Γιάννινα
20:03
Πολύ μεγάλη επέμβαση από τον πορτιέρε της Λαμίας
20:01
31′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ματς
19:58
Ρόμανιτς δεξιά, αριστερά Τιρόνε, δεκάρι Νούνιες για τη Λαμία που συνεχως ανακατεύει την τράπουλα
19:55
24′ Εδιωξε ο Προβυδάκης, ο Καραχάλιος έπιασε το μακρινό σουτ η μπάλα πέρασε άουτ
19:54
Κόρνερ για τον ΠΑΣ, πρώτο στο ματς
19:53
Οσες φορές οι ομάδες έχουν πρεσάρει ψηλά, δεν έχουν καταφέρει να «κερδίσουν» κάτι
19:51
Πρώτο 20λεπτο, χωρίς εκατέρωθεν φάσεις
19:48
Ο Περέα θέλησε να βρει τον Σνάιντερ, που όμως δεν «κατάλαβε» την πρόθεσή του και δεν πήγε στην μπάλα
19:46
Ο Τιρόνε πέρασε δεξιά και ο Νούνιες κοντά στον Τσούκαλο για τη Λαμία
Η Λαμία έχει την κατοχή της μπάλας και προσπαθεί να απειλήσει κυρίως με βαθιές μπαλιές, δίχως αποτέλεσμα. Αντίθετα ο ΠΑΣ δυσκολεύεται μέχρι στιγμής να κρατήσει την μπάλα ή να απειλήσει μέσω κάποιας αντεπίθεσης.
19:45
Σετ παιχνίδι στα πρώτα λεπτά
19:43
Πρώτη ουσιαστική επίσκεψη της Λαμίας στα καρέ του Λοντίγκιν
19:43
12′ Ο Μαρτίνεθ θέλησε να βρει τον Τιρόνε στο δεύτερο δοκάρι, ο Ισπανός αιφνιδιάστηκε και δεν εκμεταλλεύτηκε πως η μπάλα πέρασε από τον Πίρσμαν
19:39
Ο ΠΑΣ πρεσάρει την ανάπτυξη της Λαμίας στα πρώτα λεπτά
19:37
Παίζει από τα δεξιά με τον Νούνιες η Λαμία
19:34
4′ Μακρινό σουτ του Περέα, μπλόκαρε ο Γκαραβέλης
19:34
Πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΣ
19:34
3′ Ο ΠΑΣ άπλωσε το παιχνίδι του, ο Σάλιακας έκανε την παράλληλη αλλά ο Μορέιρα δεν κατάφερε να μπει στην πορεία της μπάλας
19:33
Passing game από τη Λαμία, δεν βγήκε η κάθετη
19:30
ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Οι δύο ομάδες θέλουν το τρίποντο, αλλά για διαφορετικούς λόγους. Ο ΠΑΣ Γιάννινα με νίκη πιάνει τον ΠΑΟΚ στον βαθμολογικό πίνακα, ενώ υπερτερεί στην ισοβαθμία. Από την άλλη πλευρά η Λαμία θέλει τη νίκη, καθώς ο 13ος Ατρόμητος απέχει μόλις έναν βαθμό.
Συνθέσεις 11αδες
ΛΑΜΙΑ
Γκαραβέλης, Προβυδάκης, Άνχελ Μαρτίνεθ, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Γκέντσογλου, Μπεχαράνο, Νούνιες, Ρόμανιτς, Τιρόνε, Τσούκαλος.
Αναπ: Σαράνοφ, Σκόνδρας, Σαραμαντάς, Βύντρα, Μαζουλουξής, Γκόλεμιτς, Ελευθεριάδης, Μανουσάκης, Αραμπούλι.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ
Λοντίγκιν, Σάλιακας, Πίρσμαν, Εραμούσπε, Κάργας, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Μπρένερ, Μορέιρα, Σνάιντερ, Περέα.
Αναπ: Σούλης, Ρίζος, Παντελάκης, Σιόντης, Λιάσος, Λώλης, Α. Τριάδης, Π. Τριάδης.Οι αποστολές

ΛΑΜΙΑ
Εκτός αποστολής είναι οι Τζανδάρης, Καραμάνος, Μανούσος. Ο τεχνικός της Λαμίας Μιχάλης Γρηγορίου συμπεριέλαβε στην αποστολή τους παρακάτω ποδοσφαιριστές: 1. Γκαραβέλης, 31. Σαράνοφ, 2. Προβυδάκης, 3. Σαραμαντάς, 4. Αντέτζο, 5. Τζανετόπουλος, 12. Μαρτίνεθ, 23. Σκόνδρας, 24. Βύντρα, 41. Γκόλεμιτς, 88. Μαζουλουξής, 7. Νούνιες, 10. Ταϊρόν, 16. Μπεχαράνο, 20. Ελευθεριάδης, 33. Γκέντσογλου, 8. Αραμπούλι, 28. Ρόμανιτς, 45. Τσούκαλος, 70. Μανουσάκης.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Ο τεχνικός της ομάδας της Ηπείρου Ηρακλής Μεταξάς άφησε εκτός τον Μολδαβό φορ Νικολάε Μιλιντσεάνου, ο οποίος είναι τραυματίας. Στην αποστολή για το σημερινό ματς ο Μεταξάς πήρε τους εξής ποδοσφαιριστές:
Λοντίγκιν, Σούλης, Σάλιακας, Παντελάκης, Πίρσμαν, Εραμούσπε, Κάργας, Καραχάλιος, Ρίζος, Ντομίνγκεζ, Σιόντης, Γκαρντάφσκι, Τριάσης Α., Τριάδης Π., Λιάσος, Μπρένερ, Σνάιντερ, Λώλης, Μορέιρα, Περέα.

Διαιτητές
Στο ματς της Λαμίας πρώτος διαιτητής θα είναι ο Αναστάσιος Παπαπέτρου από την Αθήνα.
Βοηθοί του θα είναι ο Ράινχαρντ Μπούξμπαουμ από την Αν. Αττική και ο Ιωάννης Καραγκιζόπουλος από την Ημαθία.
Τέταρτος διαιτητής θα είναι ο Κων/νος Περράκης από την Αθήνα ενώ στο VAR θα βρίσκονται ο Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδα) και η Χρυσούλα Κουρομπύλια από τη Δυτική Αττική.

Προγνωστικά
Η ΛΑΜΙΑ αρκέστηκε στον βαθμό της ισοπαλίας στο εκτός έδρας ματς κόντρα στον Απόλλωνα, το τελικό 0-0 την άφησε ευχαριστημένη. Από δύο καλές στιγμές είχε η κάθε ομάδα, ο πορτιέρε Γκαραβέλης διατήρησε την εστία της απαραβίαστη σε διπλή ευκαιρία των γηπεδούχων στο 5’ και σε στατική φάση στο 42’, ενώ η ίδια δεν μπόρεσε να σκοράρει στην εκτέλεση φάουλ του Προβυδάκη στο 24’ και στο σουτ του Αραμπούλι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.
Την Πέμπτη (2/12), έδωσε μεγαλύτερη σημασία στον αγώνα Κυπέλλου απ’ ότι ο Ιωνικός, παρέταξε αρκετούς βασικούς και πήρε προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς (21/12) μετά τη νίκη με 2-0.
Σημείωσε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, άνοιξε το σκορ στο 24’ με τον Τσούκαλο, διπλασίασε τα τέρματά της με τον Ρόμανιτς στο 52’.
Ο άθλιος αγωνιστικός χώρος ήταν επικίνδυνος για τη σωματική ακεραιότητα των ποδοσφαιριστών και η SL άλλαξε την έδρα για το αποψινό ματς. Θυμίζουμε πως στο «Πανθεσσαλικό» έδωσε και το ματς με τον Παναθηναϊκό (ήττα 3-1).
Αγωνιστικά: Επιστρέφουν στην αποστολή ο αμυντικός Μαρτίνεθ και ο επιθετικός Αραμπούλι, που πήραν «ανάσες» στον αγώνα Κυπέλλου.
Μοναδικά προβλήματα για τον κόουτς Γρηγορίου είναι οι απουσίες του μέσου Τζανδάρη και των επιθετικών Μανούσου, Καραμάνου.
Και οι τρεις λείπουν από τα τελευταία ματς της Λαμίας, δεν παύει όμως να είναι σημαντικές απώλειες.
Κόντρα στον Ιωνικό άλλαξε τον σχηματισμό και παρατάχθηκε με τετράδα στην άμυνα, το πιθανότερο είναι σήμερα να επιστρέψει στο σχήμα με τους τρεις στόπερ.

ΓΙΑΝΝΕΝΑ: Σε ακόμα ένα ματς με «μεγάλο» αντίπαλο πήρε πολύ καλό βαθμό, όμως αυτή τη φορά δεν συνοδεύτηκε από βαθμολογικό αντίκτυπο, καθώς ηττήθηκε 2-1 από την ΑΕΚ στα Ιωάννινα.
Λίγα δευτερόλεπτα μετά το πρώτο σφύριγμα ο Περέα κέρδισε πέναλτι και ο Εραμούσπε τού έδωσε προβάδισμα με το τέταρτο τέρμα του στο Πρωτάθλημα (όλα με πέναλτι).
Άμεση η απάντηση της ΑΕΚ, ισοφάρισε στο 9’, ενώ στο 18’ ο Λοντίγκιν πραγματοποίησε μεγάλη διπλή απόκρουση για να μη δεχθεί την ολική ανατροπή.
Οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες στη συνέχεια, όμως πιέστηκε πολύ το τελευταίο δεκάλεπτο, γλίτωσε σε καλές στιγμές των φιλοξενούμενων μέχρι να δεχθεί το 1-2 στο 90’ με σουτ που κόντραρε και σε δικό του παίχτη.
«Καλά παίξαμε κόντρα σε μια ομάδα σαν την ΑΕΚ, όμως θέλουμε να φτάσουμε στο σημείο να μπορούμε να νικάμε τις μεγάλες ομάδες», δήλωσε ο κόουτς Μεταξάς.
Υποδειγματική η άμεση αντίδραση της ΠΑΕ που αποδοκίμασε μερίδα φιλάθλων που έκαναν λεκτική ρατσιστική επίθεση στον Ρότα της ΑΕΚ.
Αγωνιστικά: Άτυχος ο φορ Μιλιντσεάνου, ενώ ξεπέρασε το πρόβλημα που τον ανάγκασε να αποχωρήσει ημίχρονο του αγώνα με την ΑΕΚ, υπέστη τράβηγμα και τέθηκε νοκ άουτ, όμως επιστρέφει ο σημαντικός ακραίος Γκαρντάφσκι, που ξεπέρασε την ίωση.
Δεν έχει άλλες «φρέσκες» απουσίες, εκτός παραμένουν για διάφορους λόγους οι Οικονομόπουλος , Μίνα, ο μακροχρόνια τραυματίας Κόντε, ενώ για πρώτη φορά συμπεριλήφθηκε σε αποστολή ο Αλ. Τριάδης.