ΑΚΟΥΣΤΕ ΜΑΣ ΖΩΝΤΑΝΑ
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

ΛΑΜΙΑ – Παναιτωλικός live FM-1… (2-2)

Καλησπέρα σας από το studio του ΛΑΜΙΑ FM-1 96,2.
Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα της Λαμίας με τον Παναιτωλικό στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο “Αθανάσιος Διάκος”.
Ενας αγώνα που δίδει την δυνατότητα στην ομάδα μας να πετύχει το τρίποντο που τόσο της λείπει στην νέα αγωνιστική χρονιά.

Από το ΔΑΚ ο συνεργάτης μας Θανάσης Μπαλής θα περιγράψει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα.
Μείνετε εδώ συντονισμένοι…
Πατήστε F5 για ανανέωση σελίδας.

20:12 Σχόλιο
Η Λαμία παίρνει τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα, άξιζε την ισοπαλία ο Παναιτωλικός και την πήρε στο 90′.
20:08
90’+3′ Οι Αντούνες, Μπελεβώνης στη θέση των Ντίας που κουτσαίνει και Βέργου
20:06 Απόκρουση
90’+1: Κεφαλιά του Βέργου, μπλοκάρει ο Σαράνοφ.
20:06 Κίτρινη Κάρτα
90′: Κίτρινη στον Σαράνοφ για διαμαρτυρία.
20:04 Goal
90′: ΓΚΟΛ για τον ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ!
6 λεπτά συμπληρωματικά
20:03
Και διαχειρίζεται σωστά το ματς
20:03
Η Λαμία έχει 3 κεντρικούς αμυντικούς (Αντέτζο, Γκόλεμιτς, Βύντρα) και έναν 4ο σαν «6άρι» (Μαζουλουξή)
20:01
87′ Ο Μπαρμπόσα στη θέση του Κορνέλιους
19:55
81′ Ο Τσούκαλος στη θέση του Ρόμανιτς
19:55
81′ Οι Μόρσεϊ, Καρέλης στη θέση των Λούι, Φλόρες
19:50
76′ Ο Βέργος από κοντά δεν κατάφερε να κάνει την προβολή

19:49
61-39 η κατοχή για τον Παναιτωλικό και 9-7 οι τελικές υπέρ του
19:49
74′ Οι Αραμπούλι, Σαραμαντάς στη θέση των Μανούσου
19:48
73′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό
19:40 Goal
66′: ΓΚΟΛ για τη ΛΑΜΙΑ!

19:38
64′ Κίτρινη στον Γκόλεμιτς
19:31
57′ Οι Γκόλεμτις, Προβυδάκης στη θέση των

19:28
54′ Σουτ του Βαρόνε η μπάλα κόντραρε19:25
51′ Κεφαλιά του Βέργου μετά από σέντρα του Λούι, η μπάλα πέρασε άουτ
19:25
Κόρνερ για τους φιλοξενούμενους που μένουν ψηλά
19:24
19:23
Οι 2 ομάδες έχουν ήδη από 1 καλή στιγμή στο 2ο ημίχρονο (Ρόμανιτς, Ντίας)
19:23
48′ Ο Ντουάρτε από κοντά έκανε «τσαφ» αλλά αν σκόραρε θα ήταν σε θέση οφ σάιντ
19:22
48′ Σουτ του Ντίας μέσα από την περιοχή, ο Σαράνοφ έδιωξε δύσκολα αλλά ωραία σε κόρνερ
19:21
47΄Ο Ρόμανιτς βγήκε στην πλάτη του Βργκοτς, όμως το σουτ του ήταν «χλιαρό» και ο Ροντρίγκες μπλόκαρε εύκολα
19:20
Χωρίς αλλαγές οι 2 ομάδες
19:02 Σχόλιο
Ξεκίνησαν καλύτερα οι Φθιώτες και βρήκαν γρήγορο γκολ, ισορρόπησε ο Παναιτωλικός μετά το 20′ και με το ωραίο γκολ του Ντουάρτε προέκυψε το 1-1 του α’ ημιχρόνου.
19:02
ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
19:01
45’+1΄Κίτρινη στον Αντέτζο
18:52
53-47 πλεον η κατοχή για τον Παναιτωλικό
19:00
Ειχε «κοκορομαχία» με τον Βργκοτς
19:00
44′ Κίτρινη στον Μανούσο
18:46
Ο Ντουάρτρ πιάνει ένα εξαιρετικό σουτ από μακρινή απόσταση, δεν μπορεί να αντιδράσει ο Σαράνοφ και 1-1.
18:45 Goal
30′: ΓΚΟΛ για τον ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ!
18:43
27′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φλόρες, η μπάλα πέρασε πάρα πολύ ψηλά άουτ
18:42
18:41
61-39 η κατοχή για τη Λαμία
18:40
Η Λαμία ελέγχει τον ρυθμό και δεν έχει επιτρέψει στον Παναιτωλικό να φτάσει στα καρέ του Σαράνοφ
18:37
Οι φιλοξενούμενοι κάνουν πολύ εύκολα λάθη

18:36
20′ Σέντρα σουτ του Χουχούμη, η μπάλα άουτ, πρώτη «υποψία» φάσης του Παναιτωλικού
18:27
Οι γηπεδούχοι έχουν κερδίσει σχεδόν όλες τις «προσωπικές μονομαχίες»
18:24 Goal
10′: ΓΚΟΛ για τη ΛΑΜΙΑ!
8:25
1-0 Ο Μαζουλουξής πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
18:24
9′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία
18:17
2′ Εκτέλεσε ο Μανουσάκης, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
18:16
Φάουλ σε καλή θέση για τη Λαμία
18:15
ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ
18:06
Στο μηδέν οι γηπεδούχοι με τρεις ήττες σε ισάριθμες αγωνιστικές, αλλά άξιζαν πολύ καλύτερα πράγματα.
18:04
To δεύτερο διπλό ψάχνουν οι Αγρινιώτες, που είχαν κερδίσει με 2-1 τον Ατρόμητο στη 2η αγωνιστική.
18:02
Στο «Αθανάσιος Διάκος» οι Φθιώτες κυνηγούν την πρώτη φετινή τους νίκη.
18:04
Ολα είναι έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης

Συνθέσεις – Διαιτητές
ΛΑΜΙΑ
Σαράνοφ, Βύντρα, Άνχελ Μαρτίνεθ, Αντέτζο, Μαζουλουξής, Τρούμπουλος, Νούνιες, Τιρόνε, Ρόμανιτς, Μανουσάκης, Μανούσος.
Αναπ: Γκαραβέλης, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Γκόλεμιτς, Μαργαρίτης, Τσούκαλος, Βλαχομήτρος, Αραμπούλι, Καραμάνος.
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ
Ροντρίγκες, Λούι, Χουχούμης, Βργκοτς, Κορνέλιους, Τσιγγάρας, Φλόρες, Βαρόνε, Ντουάρτε, Ντίας, Βέργος.
Αναπ: Μελίσσας, Αποστολάκης, Μπελεβώνης, Μαλής, Αντούνες, Φυτόπουλος, Μόρσεϊ, Μπαρμπόσα, Καρέλης.
Διαιτητικό team:
Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου). Βοηθοί: Κουρομπύλια (Δυτικής Αττικής), Τριανταφύλλου (Αρκαδίας). 4ος: Γκορτσίλας (Μακεδονίας). VAR: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας). ΑVAR: Γκάμαρης (Αθηνών).

Αποστολές
ΛΑΜΙΑ
Γκαραβέλης Αθανάσιος,Saranov Bojan,Προβυδάκης Κωνσταντίνος,Σαραμαντάς Γεώργιος,Adejo Daniel, Martinez Angel,Βύντρα Λουκάς,Golemic Vladimir
Μαζουλουξής Κυριάκος.Nunez Cristopher,Tyronne,Μαργαρίτης Αθανάσιος,Τρούμπουλος Βασίλειος,Arabuli Bachana, Μανούσος Γεώργιος,Καραμάνος Αναστάσιος, Βλαχομήτρος Ανέστης, Romanic Lazar,Τσούκαλος Νικόλαος,Μανουσάκης Γεώργιος.
Η ΛΑΜΙΑ πραγματοποίησε δεύτερη κολλητή καλή εμφάνιση κόντρα σε ισχυρό αντίπαλο, αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε, ηττήθηκε με 1-0 από την ΑΕΚ και παρέμεινε χωρίς βαθμό.
Είχε τις ευκαιρίες της για να απαντήσει στο γκολ που δέχθηκε από τον Αραούχο στο 67’, όμως στη μεγαλύτερη από αυτές ο Ρόμανιτς αστόχησε σε τετ α τετ στο 79’ (ο επόπτης τον υπέδειξε λανθασμένα οφσάιντ, όμως αν έμπαινε γκολ θα διορθωνόταν η φάση από τον VAR), ενώ στο 85’ ζήτησε πέναλτι σε πτώση του Καραμάνου.
Στο τελευταίο τέταρτο ρίσκαρε αρκετά και άφησε κενά στα μετόπισθεν, θα μπορούσε να τελειώσει το ματς νωρίτερα σε μία από τις αρκετές ευκαιρίες που δέχθηκε η εστία της (77’, 84’, 86’, 89’ δοκάρι).
«Το πρωτάθλημα τώρα αρχίζει για εμάς», το μήνυμα που έστειλε ο κόουτς Γρηγορίου, ο οποίος πιστώνεται την καλή εικόνα της ομάδας με αντιπάλους τον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ, ενώ ακόμα και στην ήττα της πρεμιέρας από τον Βόλο κανείς δεν μπορεί να την κατηγορήσει βλέποντας την πορεία της ομάδας της Μαγνησίας.

Πολλές απουσίες, κυρίως στον άξονα.
Νοκ-άουτ τέθηκε ο βασικός αμυντικός μέσος Τσανδάρης και ο ενίοτε βασικός εξτρέμ Ελευθεριάδης, από την άλλη χάνουν δεύτερο ο μπακ Σκόνδρας και ο αμυντικός μέσος Γκέντζογλου. Σταθερά εκτός ο αμυντικός μέσος Μπεχαράνο και ο στόπερ Τζανετόπουλος.
Για πρώτη φορά στην αποστολή ο φορ Αραμπούλι.
Αρκετά τα προβλήματα για τον κόουτς Γρηγορίου, στους τραυματίες Σκόνδρα , Τζανετόπουλο, Μπεχαράνο , Γκέντσογλου προστέθηκαν ο μέσος Τζανδάρης και ο ακραίος επιθετικός Ελευθεριάδης, αμφότεροι βασικές μονάδες. Κλήθηκε στην αποστολή ο νεοαποκτηθείς επιθετικός Αραμπούλι, δεν αποκλείεται να πάρει χρόνο συμμετοχής βλέποντας τις απουσίες, ενώ θέση βασικού διεκδικεί και έτερος νεοφερμένος, ο στόπερ Γκόλεμιτς.

Στην αποστολή για τον εκτός έδρας αγώνα με τη Λαμία συμμετέχουν οι ποδοσφαιριστές: Ροντρίγκες, Αποστολάκης, Χουχούμης, Αντούνες, Βργκοτς, Βαρόνε, Καρέλης, Λούι, Βέργος, Μπαρμπόσα, Ντίας, Κορνέλιους, Ντουάρτε, Μπελεβώνης, Φλόρες, Μελίσσας, Φυτόπουλος, Μόρσεϊ, Παρδαλός, Τσιγγάρας, Μαλής.
Ο Παναιτωλικός έμεινε με τα εύσημα για την καλή του εμφάνιση κόντρα στον ΠΑΟΚ, καθώς δεν μπόρεσε να έχει και βαθμολογικό όφελος (ήττα 2-1 εντός).
Το αξιοπερίεργο στο παιχνίδι είναι πως τα δύο πρώτα γκολ σημειώθηκαν με ισάριθμες κεφαλιές από τους δύο πιο κοντούς παίχτες του γηπέδου. Στο 32’ ο Μιτρίτσα (ύψος 1.67) έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ, στο 59’ ο Ντίας (1.68 το… θηρίο) ισοφάρισε σε 1-1.
Το ματς κρίθηκε από ένα γκολ του Σίντκλεϊ στο 80’ και από τις αποκρούσεις του πορτιέρε των Θεσσαλονικέων, Αλέξανδρου Πασχαλάκη (62’, 66’ και κυρίως στο 85’ σε εξ επαφής προσπάθεια του Καρέλη).
Νεύρα με τον διαιτητή είχε ο κόουτς Αναστασίου (αποχώρησε δευτερόλεπτα πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο διαμαρτυρόμενος για μια -όντως λανθασμένη- απόφαση για πλάγιο), ενώ ακατάλληλο τον χαρακτήρισε ο μεγαλομέτοχος της ομάδας.
Δεύτερο ματς που δεν καταφέρνει να κερδίσει στο Αγρίνιο, το μοναδικό τρίποντο έχει έρθει μακριά από το γήπεδό του.
Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής άφησε εκτός αποστολής τον μεσοεπιθετικό Μεντόσα. Χάνει δεύτερο ματς ο έμπειρος επιθετικός Ζεστέντ, ενώ μακροχρόνια τραυματίες είναι οι Περέιρα (Α) και Λιάβας (ΜΑ).
Το θετικό είναι πως αποθεραπεύτηκε ο γκολκίπερ Μελίσας και συμπεριλήφθηκε για πρώτη φορά φέτος σε αποστολή, βέβαια προορίζεται για τον πάγκο στη Λαμία.

Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Τάσος Σιδηρόπουλος, με βοηθούς την Κουρομπύλια και τον Τριανταφύλλου. 4ος θα είναι ο Γκορτσίλας και VAR ο Παπαδόπουλος.