ΑΚΟΥΣΤΕ ΜΑΣ ΖΩΝΤΑΝΑ
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

ΛΑΜΙΑ – ΑΡΗΣ live FM-1… (0-1)

Καλησπέρα σας από το studio του ΛΑΜΙΑ FM-1 96,2.
Μαζι θα παρακολουθήσουμε ραδιοφωνικά και διαδικτυακά την περιγραφή του αγώνα της ΛΑΜΙΑΣ με τον ΑΡΗ ΘΕΣΣΛΟΝΙΚΗΣ.
Από το ΔΑΚ Άθανάσιος Διάκος” την περιγραφή θα κάνει ο συνεργάτης μας Θανάσης Μπαλής.
Μείνετε συντονισμένοι μαζι μας…

Ολοκληρώθηκε το παιχνίδι. Ο Άρης με γκολ του Μπράμπετς στο 50′ επικράτησε 1-0της Λαμίας. Οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν με πάθος αλλά με δέκα παίκτες από το 37′, ενώ είχαν μεγάλη ευκαιρία με τους Νούνιες και Καραμάνο για την ισοφάριση.
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων
88′
88′ Κίτρινη στον Μπερτόγλιο
21:14
79′ Ο Βύντρα παίρνει τη θέση του Σκόνδρα
21:10
Ο Άρης είναι κακός στα τελευταία 15 λεπτά. Χάνει εύκολα την μπάλα και η Λαμία με παίκτη λιγότερο έχει δημιουργήσει καλύτερες ευκαιρίες στο ματς
21:09
74′ Οι Ματίγια και Γκάμα δίνουν τις θέσεις τους σε Εντιαγιέ και Ιτούρμπε
21:05
69′ Οι παίκτες της Λαμίας καθυστέρησαν πάρα πολύ να κάνουν το σουτ με τους φιλοξενούμενους να διώχνουν
21:03
67′ Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη. Οι Μπερτόγλιο, Γκαρσία και Γκάμα έκρυψαν την μπάλα και ο Γκαραβέλη με φοβερή απόκρουση νίκησε τον Γκάμα
21:00
64′ Κίτρινη στον Τζανδάρη
20:59
Πραγματικά ήταν απίστευτη η ευκαιρία του Καραμάνου που ανενόχλητος και από το ένα μέτρο κατάφερε να στείλει την μπάλα άουτ. Ο ίδιος όπως αναφέραμε δεν το πίστευε και έκανε τον σταυρό του
20:57
Και ο ίδιος μάλιστα δεν μπορούσε να το πιστέψει
20:57
Ο Νούνιες με μακρινό σουτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και ο Καραμάνος με τον Κουέστα εκτός θέσης έχασε γκολ που δεν χάνεται
20:56
61′ Τεράστια ευκαιρία για τη Λαμία
20:54
59′ Ο Ματέο Γκαρσία παίρνει τη θέση του Μαντσίνι
20:53
57′ Τριπλή αλλαγή για Λαμία με τον Τζανδάρη να παίρνει τη θέση του Μανούσου, τον Αραμπούλι του ΜΠεχαράνο και τον Σαραμαντά του Τιρόνε
20:52
Ετοιμάζει τριπλή αλλαγή η Λαμία
20:48
Το κόρνερ το εκτέλεσε ο Γκάμα και ο Μπράμπετς νικώντας όλους τους αντιπάλους του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκαραβέλη
20:46
Οι παίκτες του Άρη έτρεξαν προς το πάγκο να πάρουν την φανέλα του Άλι που τραυματίστηκε σοβαρά τις προηγούμενες ημέρες, δείχνοντάς του πως είναι δίπλα του
20:45
50′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ! Ο Μπράμπετς κάνει το 1-0 για τον Άρη
20:42
47′ Κόρνερ για τον Άρη, πέρασε ανεκμετάλλευτο.
20:41
46′ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου
20:39
Μικρή καθυστέρηση γιατί έχουν πρόβλημα τα δίχτυα που είναι ο Γκαραβέλης της Λαμίας
20:38
Χωρίς κάποια αλλαγή οι δύο ομάδες. Θυμίζουμε πως η Λαμία είχε μία αναγκαστική με τον Ελευθεριάδη να παίρνει τη θέση του τραυματία Ρόμανιτς και λίγα λεπτά πιο μετά να αντικρίζει την κόκκινη και να αφήνει την ομάδα του με 10 παίκτες
20:21
Οι γηπεδούχοι παίζουν από το 37′ με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής με απευθείας κόκκινη του Ελευθεριάδη
20:20
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου με την Λαμία και τον Άρη να είναι στο μηδέν
20:17
Ο Γκάνεα απείλησε με μακρινό σουτ με τον Γκαραβέλη να μπλοκάρει
20:16
20:15
44′ Σωτήρια παρέμβαση του Αντέτζο που την τελευταία στιγμή κόντραρε τον Μπερτόγλιο
20:13
42′ Καλή στιγμή για τον Άρη με τον Μαντσίνι να μπαίνει στην περιοχή και πλάγια, να κάνει το σουτ καθώς κανείς συμπαίκτης του δεν ακολούθησε και ο Γκαραβέλης έδιωξε σε κόρνερ
20:12
41′ Κίτρινη στον Ματίγια
20:11
Δεν υπήρχε άλλη γνώμη στο VAR και έτσι η Λαμία παίζει με δέκα καθώς αποβλήθηκε όπως αναφέραμε με απευθείας κόκκινη ο Ελευθεριάδης
20:09
Κίτρινη και στον Γεωργιάδη, τον γυμναστή της Λαμίας
20:09
Ήταν απευθείας κόκκινη στον Ελευθεριάδη που σήκωσε πολύ ψηλά το πόδι και χτύπησε στο κεφάλι τον Σουηδό στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα
20:08
37′ Κόκκινη στον Ελευθεριάδη από τον Κουμπαράκη για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Σούντγκρεν
ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΣΤΟΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΗ ΤΗΣ ΛΑΜΙΑΣ!!!
20:05
35′ Ωραία προσπάθεια αλλά κακό σουτ από τον Μαντσίνι με τη μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ
20:01
30′ Οι γηπεδούχοι συνεχίζουν να πιέζουν με τον Κουέστα να διώχνει την τελευταία στιγμή πριν τον Ελευθεριάδη που ετοιμαζόταν να απειλήσει
19:59
29′ Κίτρινη στον Μπεχαράνο
19:59
Η Λαμία στα τελευταία λεπτά προσπαθεί να πιέσει ψηλά, μια πίεση που ανάγκασε τον Κουέστα να κάνει λάθος διώχνοντας σε πλάγιο άουτ
19:55
25′ Παίρνει την πρωτοβουλία των κινήσεων ο Άρης
19:53
23′ Νέο μακρινό σουτ από τον Μανούσο με τον Κουέστα να μπλοκάρει
19:49
18′ Ωραία επέμβαση του Κουέστα στο σουτ του Μανούσου την πρώτη καλή στιγμή της Λαμίας
19:47
17′ Μπλοκάρει ο Κουέστα έπειτα από μία προσπάθεια του Νούνιες. Ο Νούνιες έκανε το σουτ, ο Ματίγια κόντραρε την μπάλα με τον Κουέστα να μπλοκάρει με άνεση
19:45
14′ Αλλαγή για τη Λαμία. Εκτός ο Ρόμανιτς, μέσα ο Ελευθεριάδης
19:44
14′ Σουτ του Μπερτόγλιο, άουτ η μπάλα
19:43
Ο Ρόμανιτς δεν θα συνεχίσει και ζητάει αλλαγή
19:42
Οι «κίτρινοι» μετά το πρώτο πεντάλεπτο και ειδικά μετά και τον τραυματισμό του Ρόμανιτς που παραμένει στο γήπεδο, δείχνει ξεκάθαρα διάθεση να πιέσει περισσότερο
10′
Οφσάιντ, Λαμία
10′
Φάουλ, Λαμία
9′
9′
Επιστροφή απο τραυματισμό, Λαμία
Ο Ρόμανιτς τραυματίστηκε στον αστράγαλο και έλαβε τις πρώτες βοήθειες. Διεκδίκησε μία εναέρια μπαλιά και προσγειώθηκε άτσαλα. Σηκώθηκε και συνεχίζει.
8′
Τραυματισμός, Λαμία
Λάζαρ Ρόμανιτς
7′
Ελεύθερο, Λαμία
7′
Σουτ εκτός εστίας, Άρης
Φακούντο Μπερτόγλιο
Καλή στιγμή για τον Άρη. Σέντρα του Μαντσίνι από τα δεξιά, ο Μπερτόγλιο πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει άουτ με τα φάλτσα που πήρε.
6′
Σουτ εκτός εστίας, Λαμία
Γιώργος Μανούσος
Χαμηλό συρτό σουτ του Μανούσου, δεν απείλησε τον Κουέστα. Υπήρχαν κι άλλες επιλογές για πάσα.
6′
Ελεύθερο, Άρης
4′
19:35
Δυνατές μονομαχίες στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση να κερδίσουν το κέντρο

19:31
1′ Έναρξη του αγώνα
19:29
Οι δύο ομάδες βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο και όλα είναι έτοιμα να αρχίσει το ματς
Διαιτητής: Κουμπαράκης (Κυκλάδων). Βοηθοί: Σακκάς (Θεσσαλίας), Μαυρουδής (Ηρακλείου). 4ος: Γκάμαρης (Αθηνών). VAR: Φωτιάς (Πέλλας). ΑVAR: Σαμοΐλης (Αθηνών)
Αποστολές
ο Μιχάλης Γρηγορίου συμπεριέλαβε στην αποστολή της Λαμίας τους παρακάτω ποδοσφαιριστές:
Γκαραβέλης, Σαράνοφ, Σαραμαντάς, Αντέτζο, Μαρτίνεζ, Σκόνδρας, Βύντρα, Γκόλεμιτς, Μαζουλουξής, Τζανδάρης, Νούνιες, Τιρόνε, Μπεχαράνο, Ελευθεριάδης, Γκέντσογλου, Αραμπούλι, Μανούσος, Καραμάνος, Ρόμανιτς και Μανουσάκης.

Ο Άρης ανακοίνωσε την αποστολή για το παιχνίδι με τη Λαμία στην 6η αγωνιστική της Superleague 1 και από αυτή απουσιάζουν οι Σάσα, Μπεναλουάν και Σάκιτς.
Η αποστολή της ομάδας αποτελείται από τους εξής ποδοσφαιριστές:
Κουέστα, Ντένις, Σιαμπάνης, Μπρούνο Γκάμα, Ματέο Γκαρσία, Ιτούρμπε, Καμαρά, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μανσίνι, Εντιαγέ, Μπερτόγλιο, Τζέγκο, Ματίγια, Σούντγκρεν, Χαΐροβιτς, Λούμορ, Γκάνεα, Ντουάρτε, Δεληζήσης, Μάνος.

Η ΛΑΜΙΑ έσπασε το… ρόδι στο φετινό πρωτάθλημα φεύγοντας με το διπλό από τη Νίκαια επί του Ιωνικού. Η φάση που άλλαξε τις ισορροπίες έγινε στο 20’, με τον Ντάλσιο των γηπεδούχων να παραχωρεί πέναλτι (το εκτέλεσε εύστοχα ο Μανούσος και άνοιξε το σκορ) και να βλέπει κόκκινη κάρτα. Παρά το αριθμητικό της πλεονέκτημα, έδωσε δικαιώματα, τη γλίτωσε στην ευκαιρία του Ιωνικού στο 33’, όμως δέχθηκε την ισοφάριση τρία λεπτά αργότερα. Στην επανάληψη, χτύπησε ξανά από στατική φάση, ο στόπερ Γκόλεμιτς (έκανε ντεμπούτο στη βασική ενδεκάδα) στο 58’ τής έδωσε εκ νέου το προβάδισμα και παρότι ο Ρόμανιτς έχασε διπλή ευκαιρία για να «καθαρίσει» το ματς, προφύλαξε μέχρι τέλους το υπέρ της σκορ. Δίκαιη η επικράτησή της, είχε και την τύχη -που της έλειψε τις προηγούμενες αγωνιστικές- με το μέρος της. Την Ηλιούπολη (εκτός) θα αντιμετωπίσει στον 5ο γύρο του Κυπέλλου.

Ο ΑΡΗΣ: Πισωγύρισμα η «λευκή» ισοπαλία που παραχώρησε στον Απόλλωνα, πάνω που είχε φτιάξει τους οπαδούς του μετά τις δύο νίκες με Παναθηναϊκό και Ατρόμητο. Εγκλωβίστηκε από την καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων και αδυνατούσε να απειλήσει. Η πιο «καθαρή» του ευκαιρία ήταν το χαμένο τετ α τετ του Καμαρά (4’), έκτοτε απείλησε με μακρινά σουτ (72’, 73’) και σε ένα ωραίο γυριστό του Μάνου στις καθυστερήσεις. Αμυντικά δεν αντιμετώπισε δυσκολίες, o Κουέστα επενέβη τη μοναδική φορά που χρειάστηκε (23’).
Αυτή ήταν η δεύτερη απώλεια βαθμών εντός, καθώς στην πρεμιέρα παραχώρησε 0-0 και στον ΟΦΗ, γεγονός που έφερε αποδοκιμασίες σε παίχτες και προπονητή από τους οπαδούς. Πάντως, ο μεγαλομέτοχος εξέφρασε τη στήριξή του στον Άκη Μάντζιο, ωστόσο αν δεν υπάρξει βελτίωση στα επόμενα ματς όλα τα ενδεχόμενα θα είναι ανοιχτά. Την ένταση που υπάρχει στο εσωτερικό του επιβεβαίωσε το επεισόδιο που είχαν οι Σάσα-Μπεναλουάν στην προπόνηση της Παρασκευής.