Μαζί θα παρακολουθήσουμε το στερεοελλαδίτικο ντέρμπι μεταξύ της Λαμιάς και του Λεβαδειακού από το Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο “Αθανάσιος Διάκος”

Μείνετε συντονισμένοι…

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

Δεν απεφερε κάτι για τον Λεβαδειακό

Στατική μπάλα για τονν Λεβαδειακό, μάλλον η τελευταία φάση του ματς

90’+5΄Σουτ του Μανούσου από μακριά, η μπάλα λίγο άουτ

Η Λαμία έβαλε και 3ο στόπερ

90’+2′ Ο Μπενίτες στη θέση του Ασκόφσκι

5 λεπτά ο έξτρα χρόνος

Κόρνερ για τη Λαμία, που «τρώει»και τον  χρόνο

89′ Ωραία κίνηση του Μπελμόντ, το πλασέ του όμως ήταν αδύναμο και ο Σαράνοφ μπλόκαρε ευκολα

Ο Λεβαδειακός όπου και αν κερδίσει φάουλ, ανεβάζει παίκτες στα καρέ της Λαμίας

86′ Κίτρινη ο Μανούσος

85′ Κεφαλιά του Λιάγκα, ο Τσιριγώτης δεν κατάφερε να μπει στην πορεία της μπάλας

83′ Κίτρινη ο Γκοράνοφ

Η Λαμία «φλέρταρε» με το 2-0

82′ Ο Κορνέζος πήρε την κεφαλιά, ο Μάρκοβιτς έπεσε στη δεξιά του γωνία και απομάκρυνε

Φάουλ-χέρι στον Τσιριγώτη

Στατική μπάλα για τον Λεβαδειακό

75′ Οι Τσιριγώτης. Τόρο στη θέση των Μεχία, Δούμτσιου

74′ Σουτ του Μπεχαράνο, άουτ η μπάλα

Νέο κόρνερ για τη Λαμία

Οι γηπεδούχοι είναι τα «αφεντικά» του ματς

73′ Σουτ του Μανούσου, η μπάλα κόντραρε και πέρασε για λίγο κόρνερ

71′ Ο Παναγιώτου στη θέση του Βήχου

71′ Ο Μανούσος στη θέση του Μποάκι

70” Από μία κίτρινη σε Τσιλούλη, Μπελμόντ που είχαν μία στιγμή έντασης

Η Λαμία έχει «εγκατασταθεί» γύρω από τα καρέ του Μάρκοβιτς

Ο Βινίσιους απομάκρυνε νέα παράλληλη των γηπεδούχων

Οι γηπεδούχοι «πατάνε» καλύτερα στο γήπεδο

Βάζει νέο παίκτη στον άξονα ο Λεβαδειακός

63′ Ο Νίκας στη θέση του Σβάρκα

Πρόβλημα με τον σκόρερ της Λαμίας

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ

1-0. 61′ Σε νέο κόρνερ, ο Τσιλούλης ξανά στο πρώτο δοκάρι έκανε την  επαφή  και ο Μποάκι που μπήκε «σφήνα» μεταξύ των Βινίσιους., Τσάπρα έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα

Ο Τσιλούλης πήρε την κεφαλιά σε κόρνερ, ήταν η πρώτη τελική που βρήκε η Λαμία στο ματς σε πάνω από 10 στατικές μπάλες που έχει κερδίσει γύρω από τα καρέ του Μάρκοβιτς

60′ Κεφαλιά του Τσιλούλη, άουτ η μπάλα

Ο Φέστα αλλαξε τα 2/3 της μεσοεπιθετικής του γραμμής, με σκοπό να τη φρεκσάρει

57′ Οι Ασκόφσκι, Ντε Βινσέντι στη θέση των Νούνιες, Σλίβκα

Ο Σλίβκα παίζει πλέον πολυ ψηλά, κοντά στον Μποάκι

Η φάση ξεκίνησε απο τα δεξιά με τον Σιμόν, ο Βινίσιους έβγαλε ακόμη μία σέντρα των γηπεδούχων

49′ Χλιασό σουτ Τζανδάρη, μπλόκαρε εύκολα ο Μάρκοβιτς

Ο Τσιλούλης έχει προσπαθήσει δις να δημιουργήσει ρήγμα απο τα δεξιά, βρέκε μία σέντρα που έδιωξε στο… παρά ένα ο Τσαπρας και ένα κόρνερ

Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες

Σουτ του Βρακά, μπλοκαρε ο Σαράνοφ

ΑΡΧΙΣΕ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΙΣΟ

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

1 λεπτό ο έξτρα χρόνος στο πρώτο μισό

44′ Κίτρινη ο Αντετζο

Τρανζίσιον για τον Λεβαδειακό, ο Αντέτζο ανέκοψε αρχικά, μετά δεν απέφερ κάτι για τους«πράσινους»

Σέντρα του Τσιλούλη, άουτ η μπάλα

Ο Λεβαδειακός φαίνεται πως θέλει να «σβήσει» το ματς και να «χτυπήσει» στην κόντρα, μέχρι στιγμής ανασταλτικά παίρνει πάρα πολύ καλό βαθμό

Σε ακόμη μία στατική μπάλα της Λαμίας, οι φιλοξενούμενοι πήραν την πρώτη κεφαλιά και απομάκρυναν

Σουτ του Μποάκι, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ

Ο Μάρκοβιτς βγήκε και μπλόκαρε προ του Μποάκι που βρήκε κενό χώρο μετά από κόντρα στο ματς

31′ Κίτρινη ο Βήχος

Μισή ώρα μπάλας, χωρίς σκορ και φάσεις το ματς

Εδιωξαν οι γηπεδούχοι

Κόρνερ για τους φιλοξενούμενους που μετά από ώρα μετέφεραν το παιχνίδι στο μισό της Λαμίας

Ο Αντέτζο «καθάρισε» στατική μπάλα του Λεβαδειακού

63-37 η κατοχή για τη Λαμία

Χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό συνεχίζεται το παιχνίδι, η Λαμία έχει την κατοχή αλλα ως εκεί

Στο μισό του Λεβαδειακού παίζεται το ματς στα τελευταία του λεπτά

Απομάκρυναν οι φιλοξενούμενοι, η Λαμία δεν έχει εκμεταλλευτεί μέχρι στιγμής τις στατικές μπάλες που έχει κερδίσει

Εδιωξαν οι φιλοξενούμενοι που πήραν και την κατοχή

Στατική μπάλα για τη Λαμία

16′ Κίτρινη ο Μουτίνιο

Εδιωξε ο Βινίσιους

Κόρνερ για τη Λαμία, πρώτο στο ματς

Η Λαμία κρατά μπάλα

Τελική σε φάση τρανζίσιον για τη Λαμία, πρώτη καλή στιγμή και για εκείνη

8′ Σουτ του Τσιλούλη, άουτ η μπάλα

Ο Λεβαδειακός απείλησε σε στατική μπάλα

6′ Καλή στιγμή για τον Λεβαδειακό. Ο Μπελμόντ σούταρε μετά το κόρνερ του Μουτίνιο, η μπάλα κόντραρε, ο Γάλλος πήρε το «ριμπάουντ» νέο σουτ άουτ

Ο Τζανδάρης θέλησε να βρει τον Τσιλούλη κάθετα, δεν απέφερε κάτι

3 σερί γεμίσματα για τους γηπεδούχους, έδιωξαν οι φιλοξενούμενοι

Πρώτες στιγμές στο ματς, με τη Λαμία  να κρατά μπάλα

Στον πάγκο για τη Λαμία είναι οι Γκαραβέλης, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Γιακουμάκης, Μανούσος, Ντε Βινσέντι, Μαρμεντίνι, Μπενίτεζ και Ασκόφσκι.

Σε εκείνον του Λεβαδειακού οι Στογιάνοβιτς, Μπάχανακ, Τόρο, Τσιριγώτης, Νίκας, Παναγιώτου, Τζημόπουλος και Σαντομιέρσκι.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Ο Λεβαδειακός θα έχει τον Μάρκοβιτς στο τέρμα, τους Τσάπρα, Βινίσιους, Λιάγκα, Βήχο στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά, τους Μεχία, Μπελμόντ στον άξονα, τους Μουτίνιο, Βρακά στα άκρα και τον Σβάρκα πίσω από τον Δούμτσιο.

Ολα είναι έτοιμα για τη σέντρα

Οι δύο ομάδες αναζητούν την πρώτη τους νίκη στη σεζόν, καθώς η μεν Λαμία έχει ρεκόρ 0-3-2, ο δε Λεβαδειακός 0-2-3

Αποστολές
ΛΑΜΙΑ
Γκαραβέλης Σαράνοφ, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Αντέτζο, Τζανδάρης, Γκοράνοφ, Μπενίτες,Κορνέζος, Νιούνες, Σλίβκα, Νταβίντ, Μπεχεράνο, Ασκόφσκι, Ντε Βισέντι, Μαρμεντίνι, Μπόακι,Τσιλούλης, Γιακουμάκης, Μανούσος.

Λεβαδειακός
Μάρκοβιτς, Σαντομιέρσκι, Στογιάνοβιτς, Λιάγκας, Βήχος, Δούμτσιος, Παναγιώτου, Νίκας, Τσάπρας, Σκβράκα, Βρακάς, Τζημόπουλος, Βινίσιους, Τόρο, Μουτίνιο, Μπαχανάκ, Μπελμόντε, Τσιριγώτης, Μεχία, Χάμοντ και Λούα Λούα.

Διαιτητές
Τον αγώνα θα διευθύνει ο Γκορτσίλας του συνδέσμου Μακεδονίας, με βοηθούς το Σινιοράκη του συνδέσμου Χανίων και Χριστάκογλου του συνδέσμου Χαλκιδικής, ενώ 4ος διαιτητής θα είναι ο Πολυχρόνης του συνδέσμου Πιερίας. Διαιτητής VAR θα είναι ο Διαμαντόπουλος του συνδέσμου Αρκαδίας, με βοηθό το Στεφανή του συνδέσμου Καρδίτσας.

ΣΧΟΛΙΑ

ΛΑΜΙΑ
«Τσίμπησε» έναν βαθμό στο Περιστέρι, μένοντας στο 0-0 με τον Ατρόμητο. Δίκαιο το αποτέλεσμα, αλλά κάλλιστα η ισοπαλία θα μπορούσε να είναι με σκορ 1-1 ή 2-2. Ο Ντε Βινσέντι ήταν ο κύριος εκφραστής των ευκαιριών της (32’, 47’ δοκάρι), ενώ κοντά στο γκολ έφτασε και ο Ασκόβσκι (68’). Απειλήθηκε αντίστοιχα σε αρκετές περιπτώσεις (20’, 29’, 34’ τετ α τετ), ενώ στις καθυστερήσεις στάθηκε τυχερή, με το δοκάρι να αποτελεί δύο φορές σύμμαχό της, σε απευθείας εκτέλεση φάουλ και στην καραμπόλα με τον κίπερ Σαράνοφ στην επαναφορά. Ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα έμεινε ο κόουτς Τζανλούκα Φέστα και ζήτησε βελτίωση στην τελική ενέργεια για να έρθει το γκολ. Άλλωστε αυτό της έχει κοστίσει μέχρι τώρα (έχει πετύχει μόλις 1 γκολ), καθώς αμυντικά στέκεται μια χαρά. Πάντως, έβγαλε δύσκολο πρόγραμμα σχετικά «άβρεχτη» και τώρα αρχίζουν τα παιχνίδια που «πρέπει» να πάρει.
Αγωνιστικά νέα: Στο διάστημα της διακοπής έδωσε φιλικό με τη Νίκη Βόλου (2-2). Έπαιξε με αλλαγές, κρατάει την αντίδραση όταν βρέθηκε πίσω 2-0 και το παρθενικό γκολ (με πέναλτι) του Μποάκι (ο Γιακουμάκης το άλλο τέρμα). Οι Ασκόβσκι (ΜΕ) και Σλίβκα (Μ) γύρισαν υγιείς από τις διεθνείς τους υποχρεώσεις και υπολογίζονται. Επιστρέφουν σε σχέση με το τελευταίο ματς οι Νούνιες (ΜΕ), Μαρμεντίνι (ΜΕ), Μποάκι (Ε), όχι ακόμα οι τραυματίες Ρόμανιτς (Ε), Καραμάνος (Ε) και οι Γκέντσογλου (Μ), Τζανετόπουλος (Α), Τσούκαλος (Μ).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ
Στο πρώτο φετινό εντός έδρας παιχνίδι, αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Αστέρα, παίρνοντας μόλις τον δεύτερο βαθμό μετά από 5 αγωνιστικές και δρομολογήθηκαν εξελίξεις. Στο διάστημα της διακοπής απομακρύνθηκε ο κόουτς Ταουσιάνης και αντικαταστάθηκε από τον Γιάσμινκο Βέλιτς, ο οποίος με τη σειρά του αποχώρησε πρώτα από τον Παναθηναϊκό Β. Στο αγωνιστικό κομμάτι, τα πάντα κρίθηκαν από δύο στατικές φάσεις και σκόρερ δύο κεντρικούς αμυντικούς. Προηγήθηκε με κεφαλιά του Λιάγκα στο 48’, όμως δεν το διατήρησε για πολύ το προβάδισμά της και δέχθηκε την ισοφάριση έξι λεπτά αργότερα. Λιγοστές οι φάσεις εκατέρωθεν στο υπόλοιπο παιχνίδι, ο φορ Δούμτσιος είχε τις καλύτερες δικές της (34’, 37’), στο τέλος φινάλε δέχθηκε μεγαλύτερη πίεση (90’, 90+1’). Κρατάει ως θετικό το ότι βρήκε δίχτυα για δεύτερο σερί παιχνίδι. Παρ’ ότι είναι αρκετά νωρίς, το αποψινό ματς μπορεί να θεωρηθεί ως ο πρώτος του «τελικός» στη μάχη της παραμονής.

Αγωνιστικά νέα: Ενισχύθηκε στο τέλος της μεταγραφικής περιόδου με τον επιθετικό Σουλεϊμάν Ντουκαρά (αρκετά χρόνια στο τουρκικό πρωτάθλημα, πέρσι στην Γκιρεσούνσπορ) και τους εξτρέμ Γιαννιώτα (Απόλλωνα Σμύρνης πέρσι) και Σακό (πρώην Σεντ Ετιέν). Όλοι έμειναν εκτός αποστολής για το αποψινό ματς, ενώ στο ντεμπούτο του ο Γιάσμινκο Βέλιτς «έκοψε» τους Ντεντάκη (Α), Συμελίδη (Μ) και τον νεοφερμενο Πέτρε (Ε).