Λαμία: “Δώρο” εξ αμελείας το 1-2 στον ΟΦΗ!

1

Η ΛΑΜΙΑ θέλει πολύ δουλειά ακόμη να στρώσει και να γίνει ανταγωνιστική στο φετινό ιδιαίτερα απαιτητικό πρωτάθλημα της S.L.1 Κατηγορίας.
Αυτό φάνηκε τόσο στον πρώτο αγώνα στην Θεσσαλονίκη με την ήττα από τον Αρη παρότι είχε προηγηθεί με 0-1 μέσα στο “Κλεάνθης Βικελίδης” και πολύ περισσότερο χθες εδώ στο άρτι μετονομασθέν Δημοτικό μας Αθλητικό Κέντρο σε στάδιο “Αθανάσιος Διάκος”.
Είχε παίχτες ικανούς, είχε ποιότητα, είχε δύναμη, είχε ευκαιρίες, δεν είχε αποτέλεσμα.

Παλαιοί και νέοι παίχτες είχαν την διάθεση να χαρίσουν στους φίλους της ομάδας και ειδικά στον μεγαλομέτοχο Πανουργιά Παπαϊωάννου που έχει βάλει βαθιά το χέρι στην τσέπη, την πρώτη νίκη στην πρεμιέρα στο ΔΑΚ, δεν τα κατάφεραν.
Ο προπονητής Γιώργος Πετράκης και αυτός πίστεψε πολύ ότι στον χθεσινό αγώνα η ομάδα, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο θα έκανε την ανατροπή αλλά προφανώς και ο ίδιος θα απογοητεύθηκε.

Αρα η ομάδα θέλει πολύ δουλειά, θέλει υπερπροσπάθεια για να επιτευχθεί η αναγκαία ώσμωση παιχτών, τεχνικών και διοικούντων ώστε να δημιουργεί όχι μόνο προϋποθέσεις αλλά και θετικά αποτελέσματα.

Είναι δεν άξιο προσοχής ότι πολλές αθηναίικές αθλητικές ιστοσελίδες-που δεν φημίζονται για τα φιλικά τους αισθήματα προς την ομάδα μας – για τον αγώνα με τον ΟΦΗ να εκφράζουν απορίες πως χάθηκε ένας τέτοιος αγώνας;

Το μοιραίο αυτογκόλ

Η SDNA γράφει:
Η πεμπτουσία του ποδοσφαίρου είναι το γκολ. Όχι η πρωτοβουλία των κινήσεων στο χορτάρι, ούτε οι χαμένες ευκαιρίες. Η Λαμία είχε και τα δύο αυτά στοιχεία στο χθεσινό παιχνίδι με τον ΟΦΗ, όχι όμως και την αποτελεσματικότητα που έπρεπε στην τελική προσπάθεια ούτως ώστε να…συνδεθεί με τα δίχτυα και στο τέλος το πλήρωσε.
Στην επανάληψη η Λαμία πίεσε και φόρτσαρε για την ισοφάριση είχε τις στιγμές της, αλλά από ουσία μηδέν. Συν τω χρόνω ήρθε και το δεύτερο γκολ με τον Σαρδινέρο στο 72΄που επί της ουσίας «κλείδωσε» τη νίκη του ΟΦΗ και το πρώτο «τρίποντο» της ομάδας του Γιώργου Σίμου στο πρωτάθλημα με τη Λαμία να μειώνει στο σκορ με εύστοχο πέναλτι του Ρόμανιτς στο 95΄ και τον Κωστίκα να χάνει καλή ευκαιρία στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων να ισοφαρίσει.

Η Sport24 έγραψε:
Ο ΟΦΗ πήρε το διπλό στο Αθανάσιος Διάκος επικρατώντας με 2-1 της Λαμίας, δίχως να πιάσει μάξιμουμ απόδοση. Το αυτογκόλ του Βύντρα στο 35′ ήταν αρκετό να βάλει τους Κρητικούς μπροστά στο σκορ, ενώ το δεύτερο τέρμα ήρθε από κεφαλιά του Σαρδινέρο (72′). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο 90+5′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρόμανιτς. Η Λαμία ήταν πάντως αυτή που είχε τις μεγαλύτερες ευκαιρίες στο παιχνίδι.

Η Gazzetta έγραψε:
Την πρώτη του νίκη στη σεζόν πήρε ο ΟΦΗ στη Λαμία, καθώς επικράτησε της ομώνυμης και τοπικής ομάδας με 2-1, σε ένα ματς όπου οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω.
οι Κρητικοί λειτουργούσαν σωστά ανασταλτικά και με την μπάλα στον αέρα και έτσι πέρασαν, για τη Λαμία, ανεκμετάλλευτες όλες οι στατικές μπάλες που κέρδισε μέχρι την ανάπαυλα.

Δεν είναι τυχαίο πως η καλύτερη στιγμή της ήταν τελικά από τα αριστερά και όχι τελική (!), όταν στο 21′ ο Σαραμαντάς έκανε ωραία το γέμισμα, όμως ο Ρόμανιτς από το ύψος της περιοχής δεν κατάφερε να μπει στην πορεία της μπάλας.
Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός έκανε από το 46′ μέχρι το 60′ άνω-κάτω την άμυνα του ΟΦΗ, έβγαινε συχνά στην πλάτη της και από τα πόδια του ξεκίνησαν δύο κλασικές ευκαιρίες για τους γηπεδούχους.