ΑΚΟΥΣΤΕ ΜΑΣ ΖΩΝΤΑΝΑ
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Λαμία – Αρης Θεσσαλονίκης (κύπελλο)…

Καλησπέρα σας από το studio του ΛΑΜΙΑ FM-1 96,2.
Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον επαναληπτικό αγώνα κυπέλλου μεταξύ της Λαμίας και του Αρη Θεσσαλονίκης.
Είναι η τρίτη συνεχόμενη συνάντηση της Λαμίας με τον Αρη.
Στον πρώτο αγώνα κυπέλλου ο Αρης υποχρεώθηκε σε λευκή ισοπαλία από την Λαμία στο γήπεδό του το Κλεάνθης Βικελίδης.
Το ίδιο αποτέλεσμα σημειώθηκε και στον αγώνα πρωταθλήματος του Αρη με την Λαμία επίσης στο γήπεδο Βικελίδης.
Την αποψινή συνάντηση θα περιγράψει από το ΔΕΚ Αθανάσιος Διάκος ο συνεργάτης μας Θανάσης Μπαλής.
Μείνετε εδώ συντονισμένοι…

22:40
Ο Άρης έμεινε εκτός από τον ημιτελικό χάνοντας σε ένα ματς δύο πέναλτι!

22:40
Τέλος του αγώνα με την Λαμία να επικρατεί του Άρη με 1-0 και να παίρνει την πρόκριση για τον ημιτελικό όπου εκτός εξαιρετικού απροόπτου θα βρει απέναντί του τον Παναθηναϊκό
22:39
Αρχικά υπήρξε τσεκ για το αν θα είχαμε επανάληψη

22:39
Στην συνέχεια ο Γκάνεα μόνος του στέλνει τη μπάλα στα ουράνια χάνοντας μεγάλη ευκαιρία

22:38
Απίστευτο και όμως αληθινό, ο Σαράνοφ αποκρούει το πέναλτι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

22:34
120′ Κίτρινη στον Μπράμπετς
22:33
Τώρα σίγουρα δεν θα έχουμε πέναλτι, ενώ αν ο Άρης ισοφαρίσει παίρνει αυτός την πρόκριση
22:32
Ο Προβιδάκης εκτελεί το κόρνερ και ο Τζανετόπουλος με κεφαλιά νίκησε τον Σιαμπάνη και έκανε το 1-0 για την Λαμία
22:32
118′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ η Λαμία κάνει το 1-0
22:29
Ο αγώνας μπορεί να μην έχε φάσεις, αλλά σίγουρα έχει μια άγρια ομορφιά
22:27
112′ Ο Ιτούρμπε από καλή θέση κάνει κακό σουτ στέλνοντας τη μπάλα άουτ
22:23
109′ Κίτρινη στον Τζανετόπουλο
22:19
106′ Ο Τσούκαλος παίρνει τη θέση του Ρόμανιτς
22:19
106′ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης
22:17
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης με το 0-0 να παραμένει
22:17
105′ Ωραία επέμβαση του Σαράνοφ στο φάουλ του Ματίγια
22:16
104′ Κίτρινη στον Μπανγκουρά
22:15
103′ Κακή κόντρα από τον Άρη με τον Καμαρά να κάνει την πάσα στον Γκάμα που με την σειρά του έκανε κακό σουτ στέλνοντας τη μπάλα άουτ
22:13
Ο Άρης έχει τον έλεγχο από το ξεκίνημα της παράτασης χωρίς όμως να έχει απειλήσει ουσιαστικά τον Σαράνοφ
22:11
99′ Ο Φαμπιάνο με κεφαλιά μετά το φάουλ του Γκάμα έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Σαράνοφ
22:08
96′ Ο Μαντσίνι με σουτ στέλνει τη μπάλα άουτ
22:02
91′ Έναρξη του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης
Μετά από τρία 90λεπτα σε διάστημα έξι ημερών, Άρης και Λαμία δεν έχουν καταφέρει να βρουν δίχτυα. Έτσι, η ρεβάνς των προημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδας οδηγείται στην παράταση.
21:53
91′ Ο Ματίγια παίρνει τη θέση του Εντιαγιέ

21:47
85′ Ο Ορτέγκα παίρνει τη θέση του Σαραμαντά
21:46
Νέα μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Ρόμανιτς
21:41
79′ Ο Μπρούνο Γκάμα από κοντά κάνει κακό σουτ καθώς περίμενε πως θα έδιωχνε την μπάλα ο Σαραμαντάς
21:40
78′ Ο Αραμπούλι παίρνει τη θέση του Καραμάνου για την Λαμία
21:38
Όποιος προκριθεί από αυτό το ζευγάρι, θα αντμετωπίσει στα ημιτελικά τον Παναθηναϊκό που επικράτησε με 4-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας στη Λεωφόρο και θα πρέπει να «αυτοκτονήσει» για να μην περάσει
21:37
75′ Ο Μπρούνο Γκάμα παίρνει τη θέση του Ματέο Γκαρσία για τον Άρη
21:34
71′ Ο Καμαρά μπαίνει ωραία στην περιοχή, γυρίζει για τον Γκαρσία που δεν κάνει το σουτ με τους αμυντικούς της Λαμίας να διώχνουν
21:29
67′ Κίτρινη στον Εντιαγιέ
21:29
Οι «κίτρινοι» φωνάζουν πως πέρασε η μπάλα την γραμμή. Η αλήθεια είναι πως από τα 4 ριπλέι που υπήρξαν στο 1 φαίνεται να περνάει, αλλά στα άλλα όχι. Λογικά η φάση εξετάστηκε στο VAR και δόθηκε το ελεύθερο να συνεχιστεί το ματς
21:28
66′ Ο Ιτούρμπε παίρνει τη θέση του Μπερτόγλιο
12ος παίχτης του Αρη ο διαιτητής Καραντώνης λέει η εξέδρα!!!
21:18
56′ Κίτρινη στον Νούνιες τρίτη κίτρινη σε παίχτη της Λαμίας
21:17
55′ Η Λαμία απειλεί με τον Σαραμαντά να κάνει το συρτό σουτ στέλνοντας τη μπάλα λίγο άουτ
21:16
Ο ρυθμός και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου δεν είναι αργός, αλλά λείπουν οι φάσεις
21:15
52′ Κίτρινη στον Τζανδάρη
21:08
Καμία αλλαγή στις δύο ομάδες. Η Λαμία είχε κάνει μία στο πρώτο με τον Νούνιες να παίρνει τη θέση του τραυματία Ταϊρόν
21:07
46′ Σέντρα και στο δεύτερο ημίχρονο
21:08
21:07
21:08
21:03
Ο αγώνας συνολικά όσον αφορά το πρώτο ημίχρονο ήταν κακός με σκληρές ξαναλέμε μονομαχίες και γρκίνια για τον Καραντώνη
20:53
Ο Άρης ήταν αυτός που έχασε την μεγαλύτερη δύναμη χάνοντας πέναλτι με τον Καμαρά, ενώ η Λαμία είχε μια μικρότερη με το σουτ του Ταϊρόν το οποίο έβγαλε ο Σιαμπάνης
20:46
Οι γηπεδούχοι έχουν εκνευριστεί με τις αποφάσεις του Καραντώνη και φωνάζουν για κίτρινες που δεν έχει δώσει σε παίκτες του Άρη
20:45
Κίτρινη κάρτα στον πάγκο της Λαμίας
20:39
36′ Ο Καραμάνος έφυγε στην κόντρα για την Λαμία, αλλά κουρασμένος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τον Σιαμπάνη να μπλοκάρει με άνεση
20:38
Παράταση στο ματς αυτό θα έχουμε μόνο αν τελειώσει 0-0, καθώς ξαναλέμε πως στο Κύπελλο Ελλάδας ισχύει το εκτός έδρας γκολ
20:36
Η Λαμία με ανάρτησή της στα social αναφέρει για την διαιτησία του Καραντώνη: «Αίσχη Καραντώνη στη Λαμία!
κ. Κλάντεμπεργκ το βλέπεις το παιχνίδι?
Βλέπεις τα χάλια?».

20:33
31′ Ο Νούνιες παίρνει τη θέση του τραυματία Ταϊρόν

20:25
Ο Τάιρον έχει τραυματιστεί και είναι πιθανό να βγει εκτός με τον Νούνιες να κάνει ζέσταμα
20:24
21′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Λαμία με τον Τάιρον από πλάγια να κάνει το σουτ και τον Σιαμπάνη να διώχνει με δυσκολία
20:22
20′ Ωραία κίνηση και σουτ από τον Μπανγκουρά με τον Σιαμπάνη να μπλοκάρει με ευκολία
20:21
Μικρή διακοπή γιατί έχει χτυπήσει ο Σαμαραντάς μετά από φάουλ του Μαντσίνι
20:20
17′ Κίτρινη στον Μπεχαράνο για διαμαρτυρία
20:18
16′ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία για τον Άρη με τον Καμαρά να στέλνει τη μπάλα άουτ στο πέναλτι που εκτέλεσε
20:18
Ο Καμαρά θα το εκτελέσει
20:17
Αν ο Γκάμαρης πει στον Καραντώνη πως ήταν πέναλτι δεν θα πάει να το δει ο διαιτητής, αλλιώς θα πάει να εξετάσει το βίντεο
20:17
Θα υπάρξει εξέταση του VAR
20:16
14′ Πέναλτι για τον Άρη σε ανατροπή του Μπερτόγλιο
20:15
Δεν έχουμε δει κάποια φάση μπροστά στις δύο εστίες
20:13
Ο Μαντσίνι ήταν σε θέση οφσάντ όταν βρέθηκε απέναντι από τον Σαράνοφ με το πλασέ του που πέρασε λίγο έξω να μην πιάνεται ως φάση
Αρκετές είναι οι μάχες στη μεσαία γραμμή στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Ο Άρης είναι εκείνος που θέλει να κρατήσει την μπάλα, με τη Λαμία να πρεσάρει.
20:09
7′ Ο Ρόμανιτς καθυστερεί να κάνει το σουτ από καλή θέση με τον Μπράμπετς να τον κόβει
20:09
Φτάσαμε στο πρώτο πεντάλεπτο με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση να βγουν μπροστά και να κυνηγήσουν το γκολ
20:03
1′ Έναρξη του αγώνα στο «Αθανάσιος Διάκος»
20:02
Στον πάγκο της Λαμίας είναι οι: Τρόπουλος, Αραμπούλι, Μαρτίνεθ, Νικολόπουλος, Μαζουλουξής, Νιούνιες, Σκόνδρας, Τσούκαλος, Βύντρα

Στον πάγκο του Άρη είναι οι: Κουέστα, Μαρμαρίδης, Ασλανίδης, Ιτούρμπε, Γκάμα, Ματίγια, Σάκιτς, Μάνος, Δεληζήσης
Η Λαμία Βρήκε το… κουμπί του Άρη και απέσπασε δεύτερο κολλητό 0-0 μέσα σε λίγες μέρες, αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα.
Έδωσε ξανά προτεραιότητα στη διασφάλιση του μηδέν, ωστόσο βρήκε περισσότερους χώρους και έψαξε το γκολ.
Συνολικά μάλιστα είχε περισσότερες ευκαιρίες (7’, 15’, 25’, 90+4’) από τους Θεσσαλονικείς που απείλησαν μόλις σε δύο περιπτώσεις (27’, 34’).
«Δεν είναι εύκολο να παίρνεις δύο ισοπαλίες σε αυτήν την έδρα», δήλωσε ο κόουτς Γρηγορίου, ο οποίος έκανε παράπονα για τα συνεχόμενα ματς που δίνουν οι ομάδες.

Σημαντικός πόντος στην προσπάθεια που κάνει να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις, ακολουθεί η φιλοξενία του ΟΦΗ (29/1).
Από… χίλια κύματα πέρασε η διεξαγωγή της αποψινής ρεβάνς, η ίδια αποδέχθηκε το αίτημα του Άρη για αναβολή του ματς, ωστόσο η ΕΠΟ έκρινε πως δεν υπάρχει λόγος να μην γίνει το παιχνίδι.

Ανακοίνωσε τον Ισπανό μπακ Σιμόν.
Μία έκπληξη είχε η αποστολή, καθώς επέστρεψε έπειτα από αρκετό καιρό ο Μανούσος.
Όπως και στα δύο ματς στη Θεσσαλονίκη με τον Άρη εκτός έμειναν οι Γκαραβέλης (Τ), Γκέντσογλου (Μ) και Ελευθεριάδης (ΜΕ), με τον τελευταίο να επιστρέφει στις προπονήσεις μετά τον τραυματισμό του, αλλά να κρίνεται ανέτοιμος.
Ο Μπανγκουρά έπαιξε για παρθενική φορά στη βασική ενδεκάδα στο προηγούμενο παιχνίδι, είχε καλή απόδοση, μάλιστα έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρει.

Ο Αρης μετά τη νέα απώλεια βαθμών κόντρα στη Λαμία απειλείται ανοιχτά η παρουσία του στην πρώτη εξάδα.
Ψάχνει το πρώτο του γκολ στο 2022, καθώς σε τέσσερα ματς δεν έχει καταφέρει να σκοράρει.
Στο ματς πρωταθλήματος με τη Λαμία πήρε μεγαλύτερα ρίσκα απ’ ότι στο παιχνίδι Κυπέλλου, αλλά και πάλι οι ευκαιρίες που έφτιαξε ήταν ελάχιστες.
Στην απόγνωσή του ο κόουτς Μάντζιος για να βρει λύση πέρασε στο γήπεδο ακόμα και τον Καμαρά, ο οποίος είχε επιστρέψει από το Καμερούν (είχε υποχρεώσεις στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής με τη Μαυριτανία) το ίδιο πρωί…

Ακολουθεί η έξοδος στο Αγρίνιο κόντρα στον σούπερ φορμαρισμένο (και ξεκούραστο, αφού αναβλήθηκε το ματς με τον Ολυμπιακό) Παναιτωλικό. Τεράστια η πίεση πλέον, πιθανόν το αποψινό ματς να αποτελέσει κριτήριο για τον Έλληνα τεχνικό, ο οποίος έχει αρχίσει να πιέζεται πάρα πολύ.
Έκανε αίτημα για αναβολή της ρεβάνς, αλλά δεν έγινε δεκτό.
Δεν τα έχει βρει ακόμα με τον ΠΑΣ για τον μπακ Πίρσμαν, είναι κοντά στην επιστροφή του ο εξτρέμ Σίλβα.

Ο κίπερ Σιαμπάνης πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στο ματς πρωταθλήματος, παρότι είχε να αγωνιστεί σχεδόν έναν χρόνο. Θα υπερασπιστεί ξανά την εστία, ενώ ο Κουέστα μπήκε στην αποστολή, παρότι δεν είναι 100% έτοιμος.
Δεν ταξίδεψαν στη Λαμία ο τραυματίας κίπερ Ντένις, ο νεοφερμένος ακραίος επιθετικός Πάλμα και ο μέσος Τζέγκο, που έχει υποχρεώσεις με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Αυστραλίας.
Υπολογίζεται ο εξτρέμ Μαντσίνι που ήταν τιμωρημένος στο πρωτάθλημα, για βασικός πάει ο Καμαρά.

Οι αποστολές

ΛΑΜΙΑ
Σαράνοφ, Τρόπουλος, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Αντέτζο, Μαρτίνεθ, Τζανετόπουλος, Σκόνδρας, Βύντρα, Γκόλεμιτς, Μαζουλουξής, Τζανδάρης, Νούνιες, Ταϊρόν, Μπεχαράνο, Αραμπούλι, Μανούσος, Καραμάνος, Μπανγκουρά, Νικολόπουλος, Ρόμανιτς, Τσούκαλος.

ΑΡΗΣ
Στην αποστολή συμπεριλήφθηκαν οι Κουέστα, Σιαμπάνης, Μπρούνο Γκάμα, Ματέο Γκαρσία, Λούκας Σάσα, Καμαρά, Ιτούτρμπε, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Μπερτόγλιο, Σάκιτς, Μαντσίνι, Ντιαγέ, Ματίγια, Σούντγκρεν, Λόπεθ, Γκάνεα, Λούμορ, Μάνος, Μαρμαρίδης, Ασλανίδης.
σε περίπτωση ισοπαλίας 0-0 στο 90λεπτο ακολουθεί παράταση και (αν χρειαστεί) η διαδικασία των πέναλτι.
Επιφυλάξεις υπάρχουν στην Λαμία για τον ορισμό ως διαιτητή του συντοπίτη του ιδιοκτήτη του Αρη Καρυπίδη του κ.Καραντώνη

Ετσι στη ρεβάνς της Λαμίας με τον Άρη θα βρεθεί ο διαιτητής Καραντώνης, με τους Κόλλια, Μωυσιάδη να είναι οι βοηθοί του. 4ος θα είναι ο Ματσούκας και στο VAR οι Γκάμαρης, Σαμοΐλης.