ΑΚΟΥΣΤΕ ΜΑΣ ΖΩΝΤΑΝΑ
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Ιωνικός – Λαμία live FM-1 96,2… (1-2)

Καλησπέρα σας από το studio του ΛΑΜΙΑ FM-1 96,2.
Στις 8 και μισή αρχίζει ο αγώνας της Λαμίας με τον Ιωνικό στην Νίκαια. Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό τον μεγάλης βαθμολογικής σημασίας για την ομάδα μας, αγώνα.
Από το γήπεδο του Ιωνικού την περιγραφή θα κάνει ο συνεργάτης μας Απόστολος Παπαδάκης.
Μείνετε συντονισμένοι…

ΤΕΛΟΣ 1-2 ΙΩΝΙΚΟΣ – ΛΑΜΙΑ
22:19
Εκτέλεσε ο Μπουένο, κόντραρε η μπάλα
ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΩΝ: 5′
90’+1
Φάουλ, Ιωνικός
90′
Αλλαγή, Λαμία
Κρίστοφερ Νούνιες
Γιάννης Σκόνδρας
22:17
90′ Ο Σκόνδρας στη θέση του Νούνιες
22:17
89′ Ο Μπουένο στη θέση του Σάντσες
88′
Λάζαρ Ρόμανιτς
Μπατσάνα Αραμπούλι
87′
Ελεύθερο, Λαμία
22:13
Εδιωξε ο Μαρτίνεθ
22:13
Εκτέλεση του Αοσμαν, η μπάλα κόνταρε, νέο σουτ, κόρνερ για τη Λαμία
85′
Κίτρινη Καρτα, Λαμία
Κίτρινη κάρτα Τάσος Καραμάνος
84′
83′
Κίτρινη κάρτα Βλάντιμιρ Γκολέμιτς
22:10
Φάουλ σε καλή θέση για τον Ιωνικό
22:08
80′ γύρισμα ο Κωνσταντινίδης, έδιωξε τελευταία στιγμή ο Μαρτίνεθ
22:08
Παράλληλη του Κωνσταντνίδη, σε κόρνερ οι φιλοξενούμενοι
22:05
Πλέον δείχνει και κουρασμένος αφού παίζει απο το 21′ με παίκτη λιγότερο
22:04
Ο Ιωνικός έβαλε «φρέσκα» πόδια στο γήπεδο
76′
Αλλαγή, Ιωνικός
Γιώργος Μύγας
Δημήτρης Κωνσταντινίδης
76′
Κάνιας
Βουλνετ Μπασα
22:02
74′ Σουτ του Τουράμ, σε κόρνερ ο Γκαραβέλης
74′
Σουτ στην εστία, Ιωνικός
72′
Φάουλ, Λαμία
70′
21:59
Οι φιλοξενούμενοι διαχειρίζονται το ματς
21:55
Ο Μανουσάκης έχει και πρόβλημα στον προσαγωγό
21:56
68′ και ο Μανουσάκης στη θέση του Ταϊρόν
21:54
67′ Οι Μανουσάκης στη θέση των Μανούσου, Τιρόνε
21:48
Ο Μάναλης βρέθηκε σε θέση βολής, σούταρε, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ
62′
Οφσάιντ, Ιωνικός
62′
21:48
Ο Ιωνικός «φλέρταρε» με την ισοφάριση
21:46
58′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία
58′
Σουτ εκτός εστίας, Λαμία
57′
57′
21:43
Ελεγχος VAR για φάουλ του σκόρερ στον Μάναλη, μετράει το γκολ
55′
Γκολ
1:2
ΓΚΟΛ
Λαμία

55′
Κόρνερ, Λαμία
21:38
Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο τα πρώτα 5 λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου
53′
52′
51′
Οφσάιντ, Λαμία
50′
48′
48′
48′
Σουτ εκτός εστίας, Ιωνικός
46′
Κόρνερ, Ιωνικός
21:33
ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
21:31
46′ Ο Βαφέας στη θέση του Τσιγκρίνσκι
21:17
Πρόβλημα και με τον Τσιγκρίνσκι στον Ιωνικό
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 1-1
Οι ενέργειες των δύο ομάδων στην αντίπαλη περιοχή.
Ο Ιωνικός έχει οκτώ ενέργειες, οι τρεις με τον Άοσμαν, οι δύο με τον Ντάλσιο, που έχει αποβληθεί.
Δύο ενέργειες έχει ο Αντέτζο, ενώ στις ενέργειες συμπεριλαμβάνεται το χτύπημα του Μανούσου από την άσπρη βούλα.
21:13
Εδιωξε ο Κάνιας
21:12
Νεο κόρνερ για τη Λαμία που στα τελευταία 3-4 λεπτά πήρε τα «ηνία»
Επικρατεί ένας αναβρασμός στον πάγκο των γηπεδούχων 21:08 Κίτρινη Κάρτα
Κίτρινη στον Δημήτρη Σπανό από τον ρέφερι για διαμαρτυρία.
Ο Άοσμαν με νέα έξοχη ατομική ενέργεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Σύριος μεσοεπιθετικός μπήκε στην περιοχή, απέφυγε τον Γκόλεμιτς και με ωραίο τελείωμα έκανε το 1-1.
21:06 Goal
36′: ΓΚΟΛ για τον ΙΩΝΙΚΟ!
21:00
29′ Ο Τιρόνε από πλάγια θέση θέλησε να γίνει απειλητικός, αλλά ο Χουτεσιώτης έδιωξε
20:59
Οι φιλοξενούμενοι κρατούν μπάλα
20:55
Καλή στιγμή για τον Ιωνικό. Ο Άοσμαν απέφυγε όποιον βρήκε, μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνάει άουτ.
20:49
19΄Κόκκινη ο Ντάλσιο, που έδιωξε την μπάλα μέσα στην περιοχή σε πάσα του Γκόλεμιτς προς τον Μανούσο. Υπάρχει χέρι του Ντάλσιο και κόκκινη κάρτα στον παίκτη!
υπερ Λαμίας και κοκκινη καρτα σε παιχτη της γηπεδουχου

20:46
Ζητάνε πέναλτι στη Λαμία
20:46
16′ Μεγάλη ευκαιρία η Λαμία
20:30 Έναρξη Αγώνα
1′: Έναρξη αναμέτρησης…
Οι αποστολές
ΛΑΜΙΑ
Με τα περισσότερα «όπλα» του παρόντα θα παραταχθεί η Λαμία στη Νεάπολη κάντρα στον Ιωνικό στο ματς της πέμπτης αγωνιστικής της Super League 1.                                                                                                                                                                                                                                   Ο Μιχάλης Γρηγορίου, μετά την ολοκλήρωση της προπόνησης του Σαββάτου, ανακοίνωσε αποστολή 20 παικτών για το ματς με τους νεοφώτιστους στη μεγάλη κατηγορία και δεν μπορεί να υπολογίζει ατους μόνιμους απόντες Ελευθεριάδη, Τζανετόπουλο, Γκέντσογλου, Τζανδάρη, Βλαχομήτρο.
Την αποστολή την αποτελούν οι: Γκαραβέλης, Σαράνοφ, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Αντέτζο, Μαρτίνες, Σκόνδρας, Βύντρα, Γκόλεμιτς, Μαζουλουξής, Νούνες, Τιρόνε, Μπεχαράνο, Τρούμπουλος, Αραμπούλι, Μανούσος, Καραμάνος, Ρόμανιτς, Τσούκαλος, Μανουσάκης

Η ΛΑΜΙΑ έφτασε κοντά στην πρώτη νίκη, τελικά υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 2-2 από τον Παναιτωλικό, δεχόμενη την ισοφάριση στην εκπνοή.
Δυνατό το ξεκίνημά της, στο 9’ ο Μανουσάκης σημάδεψε το δοκάρι, όμως στο δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ που κέρδισε ο Μαζουλουξής ήταν πιο εύστοχος και άνοιξε το σκορ. Χωρίς να απειληθεί δέχθηκε την ισοφάριση στο ημίωρο με τρομερό σουτ από τα 30 μέτρα, ενώ το γκολ του Μανούσου στο 32’ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.
Αντίθετη εκκίνηση στην επανάληψη, η ομάδα του Αγρινίου πήρε τα ηνία και αφού προειδοποίησε δις σε ένα λεπτό (47’), σκόραρε στο 56’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ όμως ο ρέφερι ακύρωσε το γκολ γιατί δεν είχαν… ολοκληρωθεί οι αλλαγές που γινόντουσαν.
Κόντρα στη ροή του ματς, ξαναπήρε προβάδισμα στο 66’ έπειτα από επεισοδιακή φάση, ο Νούνιες αρχικά σημάδεψε το δοκάρι, όμως δεν λάθεψε στο «ριμπάουντ», ωστόσο αδράνησε σε «στημένο» και δέχθηκε το 2-2 στο 90’. Στην τύχη που στερήθηκε στα πρώτα 4 ματς και τις απουσίες, απέδωσε τα αίτια της απουσίας νίκης ο κόουτς Γρηγορίου.
Έτοιμος για την πρώτη συμμετοχή του ο πολύτιμος Μπεχαράνο, επιστρέφει και ο Σκόνδρας, όμως κάπου εδώ τελειώνουν τα ευχάριστα νέα, καθώς στα πιτς παραμένουν οι Τζανετόπουλος, Τζανδάρης, Γκέντσογλου και Ελευθεριάδης, Βλαχομήτρος. Πιθανή η είσοδος στην 11άδα του στόπερ Γκόλεμιτς.

ΙΩΝΙΚΟΣ
Έγινε γνωστή η αποστολή του Ιωνικού για τον αγώνα με τη Λαμία στη Νίκαια για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Απουσιάζει από αυτήν ο Λένις που δεν έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό του όπως ανακοίνωσε ο τεχνικός των Νικαιωτών, Δημήτρης Σπανός.
Οι υπόλοιποι ποδοσφαιριστές προπονήθηκαν κανονικά υπό τις οδηγίες του έμπειρου κόουτς και συμπεριλήφθηκαν στην 22μελή αποστολή, που είναι αναλυτικά η εξής: Αναγνωστόπουλος, Χουτεσιώτης, Τσιριγώτης, Βαφέας, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Σάντσες, Κιάκος, Κωνσταντινίδης, Γκοτσούλιας, Άοσμαν, Γκόμες, Μπουένο, Πογοσιάν, Ρομαό, Μπάσα, Κάνιας, Μάναλης, Καμπράλ, Ματσούκας, Τουράμ.

Έφυγε με τη «λευκή» ισοπαλία από την έδρα του Απόλλωνα, φέρνοντας το δεύτερο κολλητό 0-0 και κρατώντας για τρίτη διαδοχική αγωνιστική απαραβίαστη την εστία του.
Από ένα καλό ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες, κακή η δική του απόδοση στο πρώτο μέρος και θα πρέπει να αισθάνεται τυχερός που δεν πήγε στα αποδυτήρια κυνηγώντας στο σκορ.
Μοναδικός διασωθέντας σε αυτό το διάστημα ο κίπερ Χουτεσιώτης, που πραγματοποίησε τρεις σωτήριες επεμβάσεις σε αυτό το διάστημα (26’, 37’ τετ α τετ, 41’).
Ο κόουτς Σπανός άλλαξε τον σχηματισμό σε 4-1-4-1 (από 4-3-3) στην επανάληψη και τα αποτελέσματα φάνηκαν άμεσα. Πλήρης κυριαρχία, έφτασε να έχει κατοχή μπάλας 76% (!), άγγιξε το γκολ στο 68’ σε λάθος αμυντικού, το πέτυχε με τον Μάναλη στο επόμενο λεπτό (ξανά από «τσαφ» του ίδιου αμυντικού), όμως ο σκόρερ εντοπίστηκε σε θέση οφσάιντ και ακυρώθηκε από τον VAR. «Καλός ο βαθμός, όμως πρέπει να κάνουμε και νίκη. Πρέπει να σκοράρουμε στις 2-3 ευκαιρίες που δημιουργούμε», το σχόλιο του κόουτς Σπανού.
Νέες ενοχλήσεις ένιωσε ο ακραίος μεσοεπιθετικός Καμπράλ, έχασε κάποιες προπονήσεις, όμως επανήλθε στο κανονικό πρόγραμμα από την Πέμπτη και υπολογίζεται κανονικά.
Εκτός παραμένει ο εξτρέμ Λένις, θα είναι έτοιμος στην επανέναρξη του πρωταθλήματος, ενώ ο αρχηγός-χαφ Γκοτσούλιας είναι πλέον στο 100% και διεκδικεί τη θέση του Ντάλσιο δίπλα από τον Ρομαό στο κέντρο.

Την αναμέτρηση των δύο αντιπάλων ορίστηκε να διευθύνει ο Γκορτσιλάς (Μακεδονίας), με βοηθούς τους Μπουξμπάουμ (Ανατ. Αττικής) και Στεφανή (Καρδίτσας), ενώ 4ος διαιτητής θα είναι ο Τσαγκαράκης (Χανίων).

Όσον αφορά το VAR, εκεί θα βρίσκεται ο Τζήλος (Λάρισας), με AVAR τον Απτόσογλου (Αθηνών).