LamiaFM1.gr

ΑΚΟΥΣΤΕ ΜΑΣ ΖΩΝΤΑΝΑ
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

ΕΠΟΣ: Λαμιάρα είσαι… τρέλα και στους 4 παρέα!

Απίθανη πρόκριση για τη Λαμία και απίθανο χουνέρι για τον Άρη. Οι «κίτρινοι» έχασαν και 2ο πέναλτι στο 123′ και μαζί το εισιτήριο για τους 4.
Γίγαντας Σαράνοφ έπιασε πέναλτι στην παράταση, χρυσό γκολ ο Τζανετόπουλος στο 118′!

Η Λαμία ζει το όνειρό της καθώς προκρίθηκε στους «4» του Κυπέλλου Ελλάδας και ο Άρης βιώνει την απόλυτη αποτυχία.

Ένα γκολ του Τζανετόπουλου δύο λεπτά πριν το τέλος της παράτασης, έδωσε στην ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου την πρόκριση και τιμώρησε τον Άρη ο οποίος έχασε ένα τσουβάλι ευκαιρίες και δύο πέναλτι με τελευταίο αυτό του Μπρούνο Γκάμα στην τελευταία φάση της παράτασης σ’ ένα απίστευτο φινάλε αγώνα.

Η εικόνα του αγώνα από τα πρώτα λεπτά μάλλον ήταν η… προβλεπόμενη καθώς οι δύο ομάδες (κυρίως) πρόσεχαν τα νώτα τους, με ελάχιστη δημιουργία στην επίθεση, αρκετές ημιτελείς προσπάθειες και πολλά λάθη. Ο Αρης ήταν ελαφρώς πιο δραστήριος αλλά με τη μεσοεπιθετική γραμμή να επιδίδεται σε λάθη, η κατοχή μπάλας δεν του φάνηκε χρήσιμη καθώς σ’ ένα ακόμη παιχνίδι ήταν αργός, ακίνδυνος και προβλέψιμος.

Το μαρκάρισμα του Μπεχαράνο στον Μπερτόγλιο, με τον παίκτη του Άρη να πέφτει περισσότερο πάνω σε αυτόν της Λαμίας, οδήγησε τον διαιτητή Καραντώνη στην υπόδειξη πέναλτι, αλλά ο Αμπουπακάρ Καμαρά εκτέλεσε συρτό πέναλτι και είδε την μπάλα να καταλήγει άουτ!

Η Λαμία αναθάρρησε , αυτό την οδήγησε στη δική της (μοναδική) ουσιαστική φάση στο πρώτο ημίχρονο μ’ ένα σουτ από πλάγια θέση του Ταϊρόν (όπου ο Σιαμπάνης είχε έγκαιρη αντίδραση,) αλλά σ’ εκείνη τη φάση τραυματίστηκε ο επιθετικός των γηπεδούχων για να αντικατασταθεί από τον Νούνιεθ λίγο αργότερα.

Οι δύο προπονητές δεν προχώρησαν σε αλλαγές στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, δείχνοντας ξεκάθαρα την προτίμησή τους στην αμυντική συνέπεια των ομάδων τους. Ο Άρης έφτασε κοντά στο γκολ στο 48’ αλλά ο κορυφαίος Σαράνοφ μπλόκαρε την μπάλα σε κεφαλιά του Μπαντού Ντιαγέ από το ύψος της μικρής περιοχής. Η Λαμία απάντησε με μια σπουδαία στιγμή με τον Σαραμαντά στο 55’ (μετά από λάθος του Ματέο Γκαρσία) όπου η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Άρη.

Στο 65’, μετά από γύρισμα του Ντάνιελ Μαντσίνι και κόντρα του Τζανδάρη, ο Άρης διαμαρτυρήθηκε ότι η μπάλα πέρασε ολόκληρη τη γραμμή της εστίας. Ο επόπτης δεν υπέδειξε κάτι θεωρώντας -σωστά- ότι η μπάλα δεν πέρασε ολόκληρη κι έτσι συνεχίστηκε το παιχνίδι.

Στο 118’ η Λαμία βρήκε το χρυσό ΓΚΟΛ.

Από εκτέλεση κόρνερ και με μόλις τρεις παίκτες στην περιοχή (!) ο Τζανετόπουλος ανενόχλητος έστειλε την μπάλα με το κεφάλι στα δίχτυα της εστίας του Σιαμπάνη κι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στις καθυστερήσεις, ο Σαράνοφ έκανε τρομερή απόκρουση σε σουτ του Ιτούρμπε για να ακολουθήσει ένα απίστευτο φινάλε.

Ο Άρης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Τζανδάρης ανέτρεψε τον Μπρούνο Γκάμα.

Ο Πορτογάλος ανέβαλε την εκτέλεση αλλά ο Σαράνοφ απόκρουσε το πέναλτι κι έστειλε την ομάδα του στα ημιτελικά καθώς ο Κριστιάν Γκάνεα αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Ποροβυδάκης, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Σαραμαντάς (84’ Ορτέγκα), Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Ταϊρόν (30’ Νούνιες), Καραμάνος (78’ Αραμπούλι), Ρόμανιτς (105’ Τσούκαλος), Μπανγκουρά

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Λούκας Σάσα, Ντιαγέ (90+ Ματίγια), Μπερτόγλιο (66’ Ιτούρμπε), Μαντσίνι (108’ Μάνος), Ματέο Γκαρσία (76’ Μπρούνο Γκάμα), Καμαρά

Στον επόμενο γύρο η ομάδα της Λαμίας θα αντιμετωπίσει λογικά τον Παναθηναϊκό, αφού οι πράσινοι έχουν κερδίσει το πρώτο παιχνίδι με 4-0 στην Λεωφόρο Αλεξάνδρας, ενώ εκκρεμεί ο επαναληπτικός στην Καρδίτσα, παιχνίδι που αναβλήθηκε λόγω της κακοκαιρίας «Ελπίδα».

Για το πρωτάθλημα, η Λαμία θα αντιμετωπίσει το Σάββατο (29/1) τον ΟΦΗ, στο ΔΑΚ Αθανάσιος Διάκος. Παιχνίδι που θα ακούσετε ζωντανά από τον ΛΑΜΙΑ FM-1 96.2 και μπορείτε να το παρακολουθήσετε λεπτό προς λεπτό από το LamiaFM1.gr

Ένα τεράστιο μπράβο από τον σταθμό μας στην ομαδάρα του  Πανουργιά Παπαϊωάννου… Συνεχίζουμε!