Β΄Μπάσκετ:Παραδόθηκε στον Εύοσμο ο Έσπερος,νίκη ανάσα για τον Λοκρό

0

Στο κλειστό του Ευόσμου, ο Αίας είχε βάλει εξ αρχής τις βάσεις για τη νίκη, έχοντας μεγάλη διαφορά στο σκορ κόντρα στον Έσπερο Λαμίας και έφτασε στο τέλος σε μία άνετη επικράτηση.Η ομάδα του Γιάννη Σοφογιάννη δεν ήταν σε καλή μέρα και έμεινε από την αρχή πίσω στο σκορ.

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ – ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ 94-64
Δεκάλεπτα: 21-9, 53-28, 76-44, 94-64
Διαιτητές: Καλογερόπουλος Λ.-Παζώλης-Γεωργούλης
Αίας Ευόσμου (Γυμνόπουλος-Κόρκας): Μπρουκς 4, Λαζαρίδης 15(4), Πετανίδης 6, Πουλιανίτης 22(4), Ζώτος 18(1), Σεκαδάκης 4, Στόλης 2, Καπινιάρης 16(3), Παπαπασχάλης 2, Κατσαούνης, Περιστεράκης 5(1)
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Γκοντγουιν 3, Μούτσα 14(1), Λάμπας, Στογιάνοβιτς 27(2), Ρουμελιώτης 2, Παπανικολάου, Φυκας 1, Τσιμίδης 4, Δαχρετζης, Γκιρίτσης 11(1), Σεριαναι, Μαντζούκας 2

Φάρσαλα – Πρωτέας Γρεβενών

Στον Νότιο Όμιλο το αποτέλεσμα της αγωνιστικής ανήκει στο Λοκρό Αταλάντης, ο οποίος ανάγκασε τη Μεγαρίδα στην πρώτη της ήττα στην έδρα της με 77-74. Η Μεγαρίδα, η οποία δεν είχε στη διάθεση της τον Σωκράτη Ψαρόπουλου, που είναι τραυματίας από τον αγώνα με τον ΟΦΗ, είχε σοβαρό πρόβλημα στο μακρινό σουτ, με τον Κασπίρη να είναι ο μοναδικός που ευστόχησε από τα 6,75, με αποτέλεσμα ο Λοκρός, ο οποίος έβρισκε πόντους κυρίως κάτω από το καλάθι, να μένει κοντά στο σκορ. Το παιχνίδι κύλησε έτσι μέχρι τέλους, με τη Μεγαρίδα να έχει μεν το προβάδισμα στο β’ ημίχρονο, όμως στα τελευταία λεπτά, η έλλειψη συγκέντρωσης, οδήγησε σε λάθη, με τον Λοκρό να βρίσκει στόχο και παρά το γεγονός πως το παιχνίδι οδηγήθηκε στη ρώσικη ρουλέτα των βολών, οι φιλοξενούμενοι δεν αστόχησαν, φτάνοντας στο τέλος στη νίκη.

ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ – ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ 74-77
Δεκάλεπτα: 14-17, 31-33, 52-50, 74-77
Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Καρπάνος-Τσιρτσιμάλης
Μεγαρίδα (Μάνταλος): Λάκκας 20, Κοντόπουλος 2, Σπυρόπουλος 14, Χρονόπουλος, Κατσουλάκος 2, Παπαντωνάκος 4, Σάλεχ 7, Κασπίρης 8 (2), Βούρτσης, Μαλούκος 11, Λούκας 6, Οικονομόπουλος,
Λοκρός Αταλάντης (Ζαρανικόλας): Ανδρέου, Μάρκου, Φωτητζόγλου 7 (1), Παπαπέτρος 15 (1), Πάππος, Καραλής, Μπόλματης 3 (1), Μάττος Αν. 18 (2), Μάττος Αγ. 17 (4), Ψάλτου 17