Πρόγνωση 7 ημερών
ΑΚΟΥΣΤΕ ΜΑΣ ΖΩΝΤΑΝΑ
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Αχ Λαμία, αχ! Έβγαλε τα μάτια της και… 2-1 ήττα από τον Ατρόμητο

Δυστυχώς, για ένα ακόμη παιχνίδι η ομάδα της πόλης μας δεν κατάφερε να πάρει βαθμό ή βαθμούς και πρόσθεσε ακόμη μια ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Η Λαμία ήταν μαχητική καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, αν και προηγήθηκε δεν κατάφερε να φύγει με κάτι καλό από το Περιστέρι, αφού ο Ατρόμητος έκανε την ανατροπή (2-1) με το γκολ του Σάλομον και έπιασε τον Αστέρα στην 6η θέση.

Ο Χριστοδουλόπουλος είχε ισοφαρίσει με εύστοχο πέναλτι.

Η ανάπαυλα βρήκε τις 2 ομάδες ισόπαλες 1-1 και οι φιλοξενούμενοι δικαιούνται να ισχυριστούν πως θα μπορούσαν να είχαν πάει στα αποτελέσματα με καλύτερο αποτέλεσμα. Και αυτό γιατί βρήκαν γκολ σε ροή αγώνα, είχαν μία «καθαρότατη» ευκαιρία και απειλούσαν ουσιαστικά. Ο λόγος ήταν πως εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο το γεγονός πως ο Ατρόμητος είχε την άμυνά του αρκετά ψηλά και είχαν την οξυδέρκεια/ικανότητα όπως θέλετε πείτε το να παίζουν κάθετα.
Με ανάλογο τρόπο άνοιξαν το σκορ στο 9′, με ένα γκολ που σημειώθηκε 2 λεπτά πριν αλλά ελέγχθηκε στο VAR. Ο Ντέλετιτς που είχε συγκλίνει τότε στον άξονα έβγαλε τον Ρόμανιτς στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, εκείνος την κατάλληλη στιγμή «έκοψε» για τον Καραμάνο που ήταν μόνος του μέσα στην περιοχή και με ωραίο πλασέ την μπάλα στα δίχτυα.
Λίγο αργότερα (20′) η Λαμία «άγγιξε» το 2-0, όταν ο Τιρόνε έπαιξε κάθετα για τον Ντέλετιτς, που κουβάλησε την μπάλα ορισμένα μέτρα, βγήκε τετ α τετ με τον Μανδά και πλάσαρε. Ο νεαρός γκολκίπερ αλλοίωσε την πορεία της μπάλας και ο Σάλομον την έδιωξε πριν περάσει τη γραμμή, ενώ στην εξέλιξη της φάσης οι Προβυδάκης, Μπεχαράνο δεν κατάφεραν να φανούν απειλητικοί. Εκτός των παραπάνω 2 περιπτώσεων υπήρξαν και άλλες όπου οι φιλοξενούμενοι βγήκαν με ανάλογο τρόπο στην επίθεση, όμως σε άλλες υποδείχθηκαν σε θέση οφσάιντ, ενώ και ο Στρούγγης πιστώνεται ένα κομβικό stop επί του Ντέλετιτς.
Ματς όπου όλα μπορούσαν να συμβούν ήταν αυτό του Περιστερίου. Στο πρώτο ημίχρονο η Λαμία ήταν καλύτερη, ενώ ο Ατρόμητος κυριάρχησε μόνο από το 70′ και μετά. Για τους φιλοξενούμενους υπάρχει και ο παράγοντας κούραση. Αν στο 20′ γίνονταν το 2-0 θα διαβάζατε εδώ άλλα, εφόσον ο Επασί αντιδρούσε καλύτερα στο σουτ του Σόλομον πάλι άλλα.
Έτσι είναι το ποδόσφαιρο, τα πάντα κρίνονται στις λεπτομέρειες. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τις φάσεις τους (έκαναν 3, σκόραραν δις) περισσότερο από τους φιλοξενούμενους (έκαναν επίσης 3 αλλά βρήκαν δίχτυα μία φορά) και κέρδισαν. Ίσως και κυνικά.

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό την μετάδοση του αγώνα από το LamiaFM1.gr:

19:08
90’+4′
Τέλος του αγώνα. Ο Ατρόμητος νίκησε 2-1.
19:06
90’+2′
Σουτ του Μπα μέσα από την περιοχή και αριστερά, η μπάλα άουτ.
19:05
90′
Τρία λεπτά καθυστερήσεων.
19:04
89′
Μπαίνουμε στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας, ο Ατρόμητος γύρισε το ματς σε 2-1.
19:01
86′ O Σκόνδρας στη θέση του Τζανετόπουλου
18:59
Ο Σάλομον έκανε πολύ ωραία προσπάθεια και σούταρε δυνατά για το 2-1!
18:59
85′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΤΡΟΜΗΤΟ2-1 για τον Ατρόμητο.
Ο Πάτρικ Σάλομον έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα κατέληξε στην αριστερή πλευρά των διχτυών.
Προβληματικός ο Εμπασί σήμερα.
18:57
Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ
18:56
83′ Κόρνερ για τον Ατρόμητο
18:54
81′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο,μετά από σέντρα του Αγκάιεφ ο Μανούσος πήρε την κεφαλιά αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει
18:55
80′
Ένταση ανάμεσα σε Μανούσο και Επασί. “Πυροσβέστης” ο Μπεχαράνο.
18:52
Στη θέση του Τιρόνε ο Βασιλακάκης και ο Αραμπούλι στη θέση του Καραμάνου
18:51
77′ Αλλαγές για την Λαμία
18:50
76′
Σουτ του Τριμμάτη μέσα από την περιοχή, κόντρα και κόρνερ.
18:50
74′
Ο Βσαιλακάκης ετοιμάζεται να περάσει στο ματς.
18:46
72′
Σέντρα του Ντέλετιτς από δεξιά, μπλόκαρε ο Επασί.
18:45
71′
Εκτέλεση φάουλ του Ντέλετιτς, ο Βλάχος ήταν όμως οφσάιντ.
18:45
70′
Οι Χαρίσης, Μανούσος, Μουνίθ στη θέση των Χριστοδουλόπουλου, Ραμπέγιο, Αγκάγιεφ
18:44
69′
Ετοιμάζει αλλαγές και ο Κάναντι.
18:42
67′
Αλλαγή για την Λαμία, έξω Προβυδάκης μέσα ο Βλάχος.
18:40
64′
Ο Ατρόμητος εξακολουθεί να κρατά τη μπάλα στην κατοχή του, δεν φτάνει όμως σε τελική άξια αναφοράς.
18:35 Out
62′: Κόρνερ για τον Ατρόμητο. Από τα αριστερά ο Γκάλο στην εκτέλεση, κεφαλιά υπό πίεση του Τομάσεβιτς, άουτ.
18:36
61′
Γύρισμα του Τριμμάτη από αριστερά, έδιωξε σε κόρνερ ο Τζανετόπουλος.
18:35
61′
Ο Λάζαρος δεν κατάφερε να κάνει το σουτ από κοντά και έχασε την ευκαιρία να απειλήσει.
18:34
60′
Συμπληρώθηκε μία ώρα αγώνα, παραμένει το 1-1.
18:30 ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΑΜΙΑ
57′ Ο Ρόμανιτς σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Μανδά
18:27
53′
Γύρισμα του Τζανδάρη μέσα από την περιοχή και δεξιά, μπλόκαρε ο Μανδάς.
18:26
52′
Ο Μπεχαράνο έκοψε πριν η μπάλα φτάσει στον Τομάσεβιτς. Πιέζει ο Ατρόμητος.
18:23
48′
Ο Ντέλετιτς έκανε ωραία κούρσα, αλλά άνοιξε το κοντρόλ και τον έκοψε ο Γκάλο.
18:22
46′
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
18:19
46’ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΊΧΡΟΝΟ
Στη θέση του Ενσικουλού ο Τριμμάτης για τον Ατρόμητο

18:05
45’+5′
Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.
18:02
45’+1′
Σε θέση οφσάιντ ο Ντέλετιτς.
18:01
45′
Ο Ρόμανιτς πάτησε τον Κιβρακίδη. Παρέχονται οι πρώτες βοήθειες στον δεξιό μπακ του Ατρόμητου.
4 λεπτά πρόσθετος χρόνος
17:59
43′
Ο Στρούγγης πρόλαβε και έκοψε με τάκλιν, προτού ο Καραμάνος βγει απέναντι στον Μανδά.
17:58
42′
Ο Αγκάγιεβ κόπηκε μέσα από την περιοχή και δεξιά, προτού απειλήσει τον Επασί.
17:55
40′
Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Γούτας αντί του Γκαλβάο.
17:55
39′
Ο Γκαλβάο έχει χτυπήσει και θα γίνει αλλαγή.
17:53
38′
ΓΚΟΛ 1-1 για τον Ατρόμητο. Ο Λάζαρος σκόραρε από την άσπρη βούλα.
ΚΡΙΜΑ 37′ Πέναλτι για τον Ατρόμητο, ο Προβυδάκης ανέτρεψε τον Ραμπέγιο.
17:46
30′
Συμπληρώθηκε μισή ώρα αγώνα. Η Λαμία 0-1 μπροστά στο σκορ στο Περιστέρι.
17:44
27′
Ο Ατρόμητος δεν έχει καταφέρει να απειλήσει μέχρι στιγμής τη Λαμία ουσιαστικά.
17:43
Στο έδαφος ο Τιρόνε
17:39
Κίτρινη κάρτα στον Τζανετόπουλο για φάουλ
Η φάση εξετάστηκε από το VAR και όπως διαπιστώθηκε, δεν πέρασε η μπάλα τη γραμμή.
Ο Τιρόνε βρήκε υπέροχα τον Ντέλετιτς που έσκαψε τη μπάλα πάνω από τον Μανδά και πριν προλάβει να περάσει τη γραμμή έδιωξε αμυντικός του Ατρόμητου!
17:34
20′ Τρομερή ευκαιρία για την Λαμία!
17:33
18′
Κακό σουτ του Ραμπέγιο, η μπάλα αρκετά άουτ.
17:32
16′
Πιέζει ο Ατρόμητος στα τελευταία δύο λεπτά.
17:30
15′
Νέο κόρνερ για τον Ατρόμητο.
17:30
14′
Ο Λάζαρος προσπάθησε να κάνει τη σέντρα από δεξιά, παραχώρησε κόρνερ ο Τζανετόπουλος.
17:28
13′
Όλα καλά με τον στόπερ της Λαμίας που συνεχίζει.
17:27
12′
Εκτέλεση κόρνερ του Γκάλο, ο Αντέτζο δέχτηκε χτύπημα στο κεφάλι.
17:27
10′
O τρόπος με τον οποίο έφτασε στο γκολ η Λαμία ήταν υποδειγματικός, με τη συνεργασία Τιρόνε, Ρόμανιτς και Καραμάνου.
ΓΚΟΛ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ VAR 0-1
Μετράει το γκολ. 0-1 για τη Λαμία, μετά από πάσα του Τιρόνε στον Καραμάνο και το τελείωμα του τελευταίου.
17:22
Οφσάιντ ο Καραμάνος, που με σουτ από θέση μέσα δεξιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα…
Έλεγχος VAR τώρα…
17:22
7′: ΓΚΟΛ για τη ΛΑΜΙΑ!
17:22
6′
Σουτ του Λάζαρου μέσα από την περιοχή και δεξιά, μπλόκαρε ο Επασί.
17:21
6′
Κεφαλιά του Μπεχαράνο μετά από κόρνερ του Ντέλετιτς, άουτ η μπάλα.
17:21
6′ Κεφαλιά του Μπεχαράνο, άουτ η μπάλα
17:20
4′
Σε πολύ χαμηλό τέμπο τα πρώτα λεπτά του αγώνα.
17:18
2′
Ντεμπούτο κάνει με τη Λαμία ο αριστερός μπακ Άνχελ Μαρτίνεθ.
17:16
1′
Ξεκίνησε το ματς.
Οι εντεκάδες:

ΠΑΣ Λαμία: Επασί, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Μαρτίνεθ, Προβυδάκης, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Ταϊρόν, Ρόμανιτς, Ντέλετιτς, Καραμάνος.

Αναπληρωματικοί: Θεοδωρόπουλος, Βλάχος, Ζιούλης, Μπα, Σκόνδρας, Βασιλακάκης, Σαραμαντάς, Γκούγκα, Αραμπούλι

Ατρόμητος: Μανδάς, Στρούγγης, Γκαλβάο, Τομάσεβιτς, Κιβρακίδης, Σάλομον, Γκάλο, Ραμπέγιο, Χριστοδουλόπουλος, Ενσικουλού, Αγκάγιεφ

Αναπληρωματικοί: Θεοδωράκης, Νάτσος, Μανούσος, Χαρίσης, Μουνίθ, Γούτας, Νταβιώτης, Τριμμάτης, Μάτιτς

Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Βασίλης Φωτιάς από την Πέλλα. Πρώτος βοηθός ο Σπυρόπουλος από την Ανατολική Αττική, δεύτερος Σινιοράκης από τα Χανιά.

Τέταρτος ο Βρέσκας από την Πιερία, στο VAR ο Ευαγγέλου από την Αθήνα και AVAR ο Απτόσογλου από την Αθήνα.

Ο τεχνικός της Λαμίας, Μιχάλης Γρηγορίου, πέραν των γνωστών απουσιών των Βύντρα, Μπαχανάκ, Ασίγκμπα, Χατζηστραβού και Βασιλόγιαννη, δεν υπολογίζει και τον τραυματία Μπιάρνασον, ενώ εκτός έμεινε και ο Μπουλούλης.

Στην αποστολή βρίσκονται οι Επασί, Θεοδωρόπουλος, Προβυδάκης, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνεθ, Ζιούλης, Σκόνδρας, Βλάχος, Σαραμαντάς, Τζανδάρης, Γκούγκα, Τιρόνε, Μπεχαράνο, Βασιλακάκης, Καραμάνος, Ρόμανιτς, Αραμπούλι, Ντέλετιτς, Μπα.

Αντίθετα ο προπονητής του Ατρομήτου Νταμίρ  Κάναντι δεν αντιμετωπίζει προβλήματα τραυματισμών. Εκτός έμειναν μόνο οι Γιακουμάκης και Ούμπιδες που δεν υπολογίζονται.

Στην αποστολή βρίσκονται οι εξής 22 ποδοσφαιριστές: Μανδάς, Θεοδωράκης, Αγκάγιεφ, Γούτας, Γκαλβάο, Κιβρακίδης, Μάτιτς, Χριστοδουλόπουλος, Νάτσος, Μανούσος, Νταβιώτης, Σάλομον, Ενσικουλού, Κωτσόπουλος, Ραμπέγιο, Στρούγγης, Τριμμάτης, Χαρίσης, Μουνίθ, Γκάλο, Τομάσεβιτς και Οικονομίδης.