ΑΚΟΥΣΤΕ ΜΑΣ ΖΩΝΤΑΝΑ
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Αρης – ΛΑΜΙΑ (live πρωτάθλημα)

Γειά σας από το studio του ΛΑΜΙΑ FM-1 96,2.
Μαζί θα περιγράψουμε τον σημερινό αγώνα (15.00) της Λαμίας με τον Αρη Θεσσαλονίκης στο γήπεδο “Κλεάνθης Βικελίδης”.
Την περιγραφή από την Θεσσαλονίκη θα κάνει ο απεσταλμένος μας Απόστολος Παπαδάκης.
Μείνετε συντονισμένοι…

16:54
ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ 0-0
16:54
Η Λαμία χάνει μεγάλες ευκαιρίες για τη νίκη
16:53
90’+4′ Ο Τσούκαλος σε θέση καρμπόν από εκείνη που ήτν πριν ο Αραμπούλι σούταρε αλλά ο Σιαμπάνης έδιωξε
16:53
Τελευταίο λεπτό
16:52
90’+3′ Κίτρινη ο Σούντγκρεν
16:51
90’+2′ Κίτρινη ο Ρόμανιτς
16:50
Ακόμη 3 λεπτά
16:50
Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία που βρίσκει χώρους
16:50
90’+1′ Ο Τσούκαλος στη θέση του Μπανγκουρά
16:50
4 λεπτά οι καθυστερήσεις
16:49
90′ Ο Αραμπούλι μόνος του μέσα στην περιοχή του Αρη, πλάσαρε ψηλά άουτ
16:41
Εκτέλεσε ο Προβυδάκης,η μπάλα πέρασε από όλους στο πρώτο δοκάρι και ο Μπανγκουρά μόνος στο δεύτερο δεν κατάφερε να τη βρει καλά και να τη σπρώξει στα δίχτυα
16:40
Στατική μπάλα για τη Λαμία
16:37
Η Λαμία έβαλε «φρέσκα» πόδια στον άξονα
16:36
77′ Ο Νούνιες στη θέση του
16:35
Κόρνερ για τη Λαμία
16:31
72′ Ο Γκανέα στη θέση του και ο Αραμπούλι στου Καραμάνου
Άλλη μια αλλαγή από τον Άκη Μάντζιο. Ο Ματίγια πέρασε στην αναμέτρηση αντί του Τζέγκο.
Συνεχίζει χωρίς αλλαγές η Λαμία.
16:30
71′ Σουτ του Μπανγκουρά, η μπάλα πέρασε άουτ
16:29
Ψάχνουν δημιουργία από τον άξονα οι γηπεδούχοι
16:28
69′ Ο Ματίγια στη θέση του Τζέκο
16:28
Σουτ του Εντιαγέ, η μπάλα κόντραρε στον Γκόλεμιτς, φωνές για χέρι
16:26
Πολύ καλή ευκαιρία για τη Λαμία που «φλέρταρε» με το γκολ
16:26
67′ Ο Καραμάνος με σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα άουτ
16:21
61′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φαμπιάνο, η μπάλα πέρασε άουτ
16:18
59′ Κίτρινη ο Φαμπιάνο
16:16
Φρεσκάρει τη μεσοεπιθετική του γραμμή ο Μάντζιος
16:15
56′ Ο Καμαρά στη θέση του Μάνου και ο Εντιαγέ στη θέση του Μπερτόλιο
16:04
46′ Ο Ματέο Γκαρσία στη θέση του Ιτούρμπε
15:48
Ο Άρης δεν μπόρεσε να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνας της Λαμίας, είχε προϋποθέσεις για να το κάνει αλλά σκοντάφτει στην αδυναμία του στο γκολ. Πιο επικίνδυνη ήταν η Λαμία στις αντεπιθέσεις της με κύριο εκφραστή των επιθέσεων των Μπανγκουρά.
15:47
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
15:46
1 λετπό ο έξτρα χρόνος στο πρώτο ημίχρονο
15:44
Οι γηπεδούχοι δεν έχουν εκμεταλλευτεί τις πολλές στατικές μπάλες που έχουν κερδίσει και μέχρι στιγμής έχουν απειλήσει ουσιαστικά μόνο με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ιτούρμπε
15:43
Στατική μπάλα για τον Αρη
15:41
Εδιωξαν οι φιλοξενούμενοι που βγήκαν σε τρανζίσιον αλλά μπλόκαρε ο Σιαμπάνης
15:36
Ο Παραγουανός «φλέρταρε» με το γκολ
Ο Ιτούρμπε εκτέλεσε το φάουλ που κέρδισε ο Άρης σε καλό σημείο με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σαράνοφ.
15:30
29′ Σουτ του Ιτούρμπε, η μπάλα πέρασε άουτ
15:29
Καλή στιγμή για τον Αρη
15:28
27′ Ο Μάνος έκανε το πλασέ στην κίνηση, η μπάλα πέρασε άουτ
15:27
26′ Κίτρινη στον Σαραμαντά
15:26
Η Λαμία έχει «κερδίσει» τις περισσότερες «μονομαχίες» σε στατικές μπάλες, σε άμυνα και επίθεση
15:26
25′ O Γκόλεμιτς σηκώθηκε μόνος του από κοντά, πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ
15:25
Κόρνερ απο τον Φαμπιάνο
15:24
Στατική μπάλα για τη Λαμία που ανεβάζει παίκτες
15:22
68-32 η κατοχή για τον Αρη, 3-3 οι τελικές
Πλησιάζουμε στο πρώτο εικοσάλεπτο σε ένα παιχνίδι με αρκετό ρυθμό και καλό τέμπο ως τώρα. Η Λαμία είχε μέχρι στιγμής την κλασική στιγμή για να σκοράρει. Ο δε Άρης ακόμα δεν έχει βρει άλλη τελική, πλην αυτής του Μπερτόγλιο προς την εστία των φιλοξενούμενων.
15:17
Η Λαμία απειλεί στην κόντρα
15:17
15′ Ο Μπανγκουρά απέφυγε τον Μπράμπετς, εκτέλεσε συρτά από μακριά καθώς ο Σιαμπάνης ήταν εκτός εστίας, η μπαλα πέρασε λίγο άουτ
15:14
12′ Ο Λούμορ πάτησε πάλι περιοχή, ο Γκάμα απείλησε σε πρώτο χρόνο, ο Μπερτόλιο σε δεύτερο με γυριστό, όμως μπλόκαρε ο Σαράνοφ
15:12
Η Λαμία έχει κόντρα τον δυνατό αέρα, παρόλο αυτά ο Σαράνοφ δύο φορές έκανε βολέ κι έβαλε σε κίνδυνο την ομάδα του.
15:08
8′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία
Πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Η Λαμία έφυγε στην αντεπίθεση από τα δεξιά, έγινε η σέντρα προς την απέναντι πλευρά που ήρθε ο Τιρόνε και έκανε την κεφαλιά από κοντά με τον Σιαμπάνη να αποκρούει εντυπωσιακά και να διώχνει σε κόρνερ.
14:33
Την Τετάρτη Αρης και Λαμία θα συγκρουστούν ξανά στο ΔΑΚ στη ρεβάνς του Κυπέλλου (0-0 το πρώτο παιχνίδι)

Συνθέσεις – Διαιτητές
ΑΡΗΣ
Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Λούμορ, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Σάσα, Τζέγκο, Ιτούρμπε, Γκάμα, Μπερτόγλιο, Μάνος.
Αναπ: Κουέστα, Εντιαγέ, Ματίγια, Ματέο Γκαρσία, Λόπες, Καμαρά, Σάκιτς, Μπεναλουάν, Γκάνεα.
ΛΑΜΙΑ
Σαράνοφ, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Γκόλεμιτς, Τζανδάρης, Μπεχαράνο, Μπανγκουρά, Ρόμανιτς, Ταϊρόν, Καραμάνος.
Διαιτητικό team:
Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας), Βοηθοί: Καραγκιζόπολος (Ημαθίας), Βεργέτης (Αργολίδας), 4ος: Κουτσιαύτης (Άρτας), VAR: Ευαγγέλου (Αθηνών), AVAR: Απτόσογλου (Αθηνών).
ΛΑΜΙΑ

Η Λαμία έμεινε όρθια στο πρώτο ματς Κυπέλλου, παρατάχθηκε με αμυντικό προσανατολισμό ξέροντας πως ο Άρης δυσκολεύεται κόντρα σε κλειστές άμυνες και κατάφερε να μεταφέρει την υπόθεση πρόκριση στην έδρα της.
Αφήνει στην άκρη για λίγο το Κύπελλο και επικεντρώνεται στο πρωτάθλημα, όπου προέρχεται από την πρώτη εντός έδρας νίκη στη σεζόν, το «χρυσό» 2-1 επί του Ιωνικού. Βαθμολογική «ανάσα» το αποτέλεσμα, έπιασε τον αντίπαλό της στους 14 βαθμούς.
Τον δρόμο για τη νίκη άνοιξε το γρήγορο γκολ του Ρόμανιτς (11’), σπατάλησε δύο ευκαιρίες (53’, 64’) για να πάρει προβάδισμα ασφαλείας, τελικά ο Μπανγκουρά στο ντεμπούτο του και δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο έκανε το 2-0 (86’), δεν άλλαξε κάτι η μείωση του σκορ στις καθυστερήσεις. Καλύτερες οι επιδόσεις της εκτός έδρας, όμως έχει κακή προϊστορία στο «Βικελίδης» (0-3-2 σε Πρωτάθλημα και Κύπελλο).
Έκλεισε τον Ισπανό μπακ Σιμόν που έμεινε ελεύθερος από την Καρταχένα.
Η αποστολή παρέμεινε στη Θεσσαλονίκη μετά το ματς Κυπέλλου και προετοιμάστηκε στο γήπεδο του Βαθυλάκκου.

Ο Αρης δεν έχει σκοράρει στο 2022 σε τρία ματς και η απουσία νίκης έχει φέρει μεγάλη πίεση. Την Πέμπτη παραχώρησε 0-0 στη Λαμία για το Κύπελλο και άφησε ορθάνοιχτη την πρόκριση ενόψει της ρεβάνς που ακολουθεί (26/1). Λες και ήταν… ναρκοπέδιο η αντίπαλη περιοχή, απείλησε μονάχα με μακρινά σουτ (8’, 20’, 34’), ενώ η μεγαλύτερή του ευκαιρία σημειώθηκε στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως ο Λόπεθ δεν μπόρεσε να νικήσει τον αντίπαλο κίπερ.
Αμυντικά δεν κινδύνευσε, αλλά τί να το κάνεις… «Μαστίγιο και καρότο» από τον μεγαλομέτοχο, μετά τα γκάζια της προηγούμενης εβδομάδας, επισκέφτηκε ξανά την ομάδα, αυτή τη φορά για την εμψυχώσει. Άμεση ανάγκη για επιστροφή στις νίκες στο πρωτάθλημα, προέρχεται από το εκτός έδρας 0-0 με τον Απόλλωνα, όπου ξανά ήταν ακίνδυνος επιθετικός.
Η χθεσινή ήττα του ΟΦΗ κρατάει ανοιχτή την πόρτα της εξάδας, ωστόσο υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός. Στα μεταγραφικά, δημοσιεύματα φέρνουν τον μέσο της Λυών, Ντιόπ, σταντ-μπάι είναι ο Πίρσμαν (ΠΑΣ), περιμένει την αποχώρηση του Γκάνεα.
Δεν βγήκε αποστολή και στο γήπεδο θα βρεθούν όλοι οι διαθέσιμοι.
Βέβαια, υπάρχουν κάποια δεδομένα.
Έχει δηλωθεί να εκτίσει τιμωρία ο Μαντσίνι, ενώ στο ματς Κυπέλλου με τη Λαμία τραυματίστηκαν και οι δύο (!) τερματοφύλακες που χρησιμοποιήθηκαν, οι Κουέστα και Ντένις και την εστία θα υπερασπιστεί ο Σιαμπάνης (τελευταία συμμετοχή στις 30/1/2021).
Ο Λόπεθ έχει πιθανότητες να ξεκινήσει στην κορυφή της επίθεσης, όπως και ο Γκάνεα αντί του Λούμορ.

Οι αποστολές

ΛΑΜΙΑ
Ο Μιχάλης Γρηγορίου συμπεριέλαβε στην αποστολή τους παρακάτω ποδοσφαιριστές:

13. Πενταράκης Βενιζέλος,21. Τρόπουλος Νικόλαος,31. Saranov Bojan,2. Προβυδάκης Κωνσταντίνος,3. Σαραμαντάς Γεώργιος,4. Adejo Daniel
5. Τζανετόπουλος Άνταμ,12. Martinez Angel,23. Σκόνδρας Ιωάννης,24. Βύντρα Λουκάς,41. Golemic Vladimir,88. Μαζουλουξής Κυριάκος
6. Τζανδάρης Θεοφάνης,7. Nunez Cristopher,10. Tyronne,16. Bejarano Danny,8. Arabuli Bachana,11. Καραμάνος Αναστάσιος,17. Βλαχομήτρος Ανέστης,19. Bangoura,22. Νικολόπουλος Κωνσταντίνος,28. Romanic Lazar,45. Τσούκαλος Νικόλαος,70. Μανουσάκης Γεώργιος

ΑΡΗΣ
Ο Άρης ολοκλήρωσε την μίνι προετοιμασία του για το δεύτερο από τα τρία διαδοχικά παιχνίδια κόντρα στη Λαμία. Υπό πίεση για τη νίκη μετά το 0-0 στο Κλεάνθης Βικελίδης για το Κύπελλο Ελλάδας, ο Άκης Μάντζιος δεν ανακοίνωσε αποστολή.