ΑΚΟΥΣΤΕ ΜΑΣ ΖΩΝΤΑΝΑ
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

ΑΕΚ – ΛΑΜΙΑ live FM-1… 1-0

Καλησπέρα σας από το studio του ΛΑΜΙΑ FM-1.
Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αποψινό αγώνα της ομάδας μας, της Λαμίας με την ΑΕΚ.
Από το Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας θα περιγράψει τον αγώνα ο συνεργάτης μας Απόστολος Παπαδάκης.

Μείνετε εδώ συντονισμένοι… (πατήστε F5 για ανανέωση σελίδας)

22:23 Σχόλιο
Με άγχος η νίκη της ΑΕΚ, με 7 βαθμούς μοιράζεται για ένα βράδυ την κορυφή με τον Ολυμπιακό. Μένει στο μηδέν η Λαμία, που και πάλι άξιζε κάτι καλό.
22:22 Τέλος Αγώνα
90’+4: Λήξη του αγώνα, 1-0.
22:21
Μπλόκαρε ο Στάνκοβιτς
22:19
90΄+1′ Ο Σβάρνας στη θέση του Μισελέν
22:17
89′ Δοκάρι για την ΑΕΚ
22:16 Αλλαγή
88′: Άνχελ Μαρτίνεθ αντί Νούνιες.
Κίτρινη στον Τσούκαλο που είναι στον πάγκο για διαμαρτυρία.
ΔΥΟ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕ ΣΥΝΤΟΜΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ Ο ΜΑΝΤΑΛΟΣ, ΦΩΝΑΖΕΙ ΓΙΑ ΠΕΝΑΛΤΙ Η ΛΑΜΙΑ
Ο Μάνταλος βρέθηκε δις σε θέσεις βολής, ωστόσο ο Γκαραβέλης απέκρουσε και τις δύο προσπάθειες. Παράλληλα οι παίκτες της Λαμίας ζήτησαν χέρι για μαρκάρισμα του Σάκχοφ στην περιοχή.
22:13
84′ O Μάνταλος πάτησε περιοχή, σούταρε, αλλά ο Γκαραβελης μπλόκαρε.
22:12
Εδιωξαν οι φιλοξενούμενοι
22:11
Κόρνερ για την ΑΕΚ
ΚΑΛΗ ΣΤΙΓΜΗ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ, ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΕΚΤΕΘΕΙΜΕΝΟΣ Ο ΒΛΑΧΟΜΗΤΡΟΣ
Ο Βλαχομήτρος έφυγε στον κενό χώρο, πιάνοντας στον ύπνο της άμυνα της ΑΕΚ, βγήκε απέναντι από τον Στάνκοβιτς και έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Για καλή του τύχη ο Έλληνας μεσοεπιθετικός υποδέχθηκε οφσάιντ, επομένως η φάση θεωρείται ως μη γενόμενη
22:08
79΄Ευκαιρία της Λαμίας στο τρανζίσιον
Η ΑΕΚ έχει τον έλεγχο μετά το γκολ και πιέζει για δεύτερο για να “κλειδώσει” τη νίκη.
22:07
Κόρνερ για την Ενωση
22:05
77΄Σουτ του Μάνταλου, μπλόκαρε ο Γκαραβελης
22:02
73′ Ο Μάνταλος στη θέση του Αραούχο
73′
Τραυματισμός, Λαμία
Χρήστος Ελευθεριάδης
72′
Αλλαγή, Λαμία
Ανέστης Βλαχομήτρος
21:57 Κίτρινη Κάρτα
69′: Κίτρινη στον Σάκχοφ.
Η ΑΕΚ βρίσκει το γκολ σε ένα σημείο που ο Μιλόγεβιτς έριξε και δεύτερο φορ στο γήπεδο, αλλάζοντας τη διάταξη σε 4-4-2. Εξαιρετική πάσα του Χατζισαφί και “βολίδα” του Αραούχο. Ο Αργεντινός ήταν ο πιο απειλητικός παίκτης της ΑΕΚ, αλλά δεν είχε καλά τελειώματα.
21:55
67′ ΓΚΟΛ 1-0 η ΑΕΚ με Αραούχο!!!!
21:55
Με 4-4-2 παίζει πλέον η ΑΕΚ
21:54
65′ Καραμάνος στη θέση του Μανούσου, Τιρόνε στη θέση του Μανουσάκη, και ο Προβυδάκης στη θέση του Τζανδάρη. Τριπλή αλλαγή για τη Λαμία
21:53
64′ Και ο Σιμάνσκι αποχωρεί, ο Σάκχοφ στη θέση του
21:52
64′ Ο Γέβτιτς βγαίνει, μπαίνει ο Ανσαριφάρντ
21:51
63′ Απομάκρυνε η άμυνα της ΑΕΚ, το ριμπάουντ στον Τζανδάρη, σουτ εκτός περιοχής, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Στάνκοβιτς
63′
Σουτ στην εστία, Λαμία
62′
Φάουλ, Λαμία
21:49
60′ Σέντρα του Λε Ταλέκ για τον Αραούχο, δεν είχε τύχη η κεφαλιά
21:47
59′ Κόρνερ του Γέβτιτς, φτάνει στο πίσω δοκάρι η μπάλα, σουτ του Τσούμπερ ψηλά άουτ
21:47
58′ Σέντρα του Τάνκοβιτς, κόντραρε η μπάλα και στη συνέχεια καταλήγει κόρνερ
Η Λαμία έχει δημιουργήσει δύο αξιόλογες φάσεις στο δεύτερο μέρος, εκμεταλλευόμενη την αμυντική ολιγωρία της ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι αντιμετωπίζουν ξανά προβλήματα στην άμυνα, όπως συνέβη και στα δύο προηγούμενα ματς.
21:44
56′ Κάρτα στον Σαραμαντά για φάουλ στον Αραούχο
21:44
55′ Απειλεί ξανά η Λαμία, ο Ελευθεριάδης μπήκε επικίνδυνα μέσα στην περιοχή, κλείστηκε, βγήκε ο Στάνκοβιτς και δεν τον άφησε να πλασάρει, μαζί με τον Τζαβέλλα
21:41
52′ Έπεσε ο Τάνκοβιτς μέσα στην περιοχή απόμ ένα τζατζάρισμα του Σαραμαντά, συνεχίζεται το ματς
21:40
51′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία! Κόρνερ του Ελευθεριάδη, κεφαλιά του Μανουσάκη από πολύ κοντά στο πρώτο δοκάρι, άουτ!!!
Κόρνερ, Λαμία
21:38
50′ Πρώτη τελική της ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος. Ο Μισελέν τροφοδότησε ωραία τον Αραούχο, αυτός κλείστηκε, πλάσαρε η μπάλα άουτ
21:38
49′ Νέα προσπάθεια του Γέβτιτς μέσα στην περιοχή της Λαμίας, κόπηκε ξανά
21:35
47′ Ο Γέβτιτς προσπάθησε να περάσει μέσα στην περιοχή, δεν τα κατάφερε
ΑΛΛΑΓΗ Ο ΑΜΡΑΜΠΑΤ ΚΑΘΩΣ ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΕ ΕΝΑ ΣΦΙΞΙΜΟ
Ο Άμραμπατ δεν μπορεί να συνεχίσει το παιχνίδι. Στη θέση του πέρασε ο Μουαμέρ Τάνκοβιτς.
46′
Αλλαγή, ΑΕΚ
Νόρντιν Αμπραμπάτ

Μουαμέρ Τάνκοβιτς
21:33
46′ Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

21:17
Η ΑΕΚ είναι κυρίαρχη αναφορικά με την κυκλοφορία της μπάλας, αλλά θέλει πιο γρήγορες ενέργειες μπροστά και καλύτερες συνεργασίες στην τελική για να βρει ένα γκολ.
Η Λαμία πατάει πολύ καλά, με σταθερότατη ανασταλτική λειτουργία ως τώρα.
Δεν έχει επιτρέψει και αυτό στην Ένωση να βγάλει καλές στιγμές.
21:16
ΗΜΙΧΡΟΝΟ: 0-0
21:15
Ενα λεπτό οι καθυστερήσεις
21:13
44′ Προωθημένη μπαλιά για τον Τσούμπερ, βγήκε ο Γκαραβέλης και μάζεψε
21:10
40′ Ωραία έφερε την μπάλα ο Γέβτιτς στην περιοχή με εκτέλεση φάουλ, έδιωξε η άμυνα της Λαμίας
21:09
40′ Στο έδαφος ο Αμραμπατ τώρα από ένα μαρκάρισμα
21:08
39′ Καλή στιγμή για τη Λαμία. Ο Μανούσος από δεξιά στην περιοχή γύρισε, ο Μανουσάκης αστόχησε από εξαιρετική θέση, όμως τελικά η φάση σταμάτησε για οφσάιντ στον Μανούσο σωστά.
38′
Απόκρουση, Λαμία
38′
Σουτ στην εστία, ΑΕΚ
36′
Φάουλ, ΑΕΚ
21:06
36′ Κάρτα στον Ρόμανιτς, ο οποίος σταμάτησε μια γρήγορη αντεπίθεση της ΑΕΚ με τον Σιμάνσκι
21:03
34′ Απειλεί η ΑΕΚ με τον Σιμάνσκι να βγάζει την κάθετη στον Αραούχο, αυτός από πλάγια θέση πέρασε τον Γκαραβέλη, αλλά ήταν πολύ δύσκολο να βρει εστία από εκεί
21:02
33′ Η ΑΕΚ αναπτύσσεται κυρίως από τα δεξιά, όπως τώρα με τον Άμραμπατ να πασάρει στον προωθημένο Μισελέν, η σέντρα του οποίου πήγε κατευθείαν στον Γκαραβέλη
21:01
31′ Τελική για την ΑΕΚ, με τον Τσούμπερ να στρώνει στον Σιμάνσκι, αλλά το σουτ του Πολωνού δεν ήταν καθόλου καλό
H Λαμία, όπως και στον αγώνα με τον Ολυμπιακό, παρουσιάζει καλή εικόνα. Έχει συνοχή, κλείνει τους χώρους και δεν επιτρέπει να δημιουργήσει αξιόλογες ευκαιρίες μπροστά από τα καρέ του Γκαραβέλη.
30′
Κίτρινη Καρτα, Λαμία
Κίτρινη κάρτα Φάνης Τζανδάρης
28′
Φάουλ, ΑΕΚ
28′
Σουτ εκτός εστίας, ΑΕΚ
Σέρxιο Αραούχο
20:57
27′ Ωραία σέντρα του Χατζισαφί, με το κεφάλι απομάκρυνε ο Σαραμαντάς
20:52
23′ Ο Αραούχο μπήκε στην περιοχή από αριστερά, αλλά σταμάτησε η φάση για φάουλ πάνω στον Βύντρα
26′
Επιστροφή απο τραυματισμό, Λαμία
25′
Κρίστοφερ Νούνιες
Ο Νούνιες δέχθηκε ένα χτύπημα και μάτωσε στο κάτω χείλος, ωστόσο συνεχίζει κανονικά.
20:51
22′ Σέντρα του Σαραμαντά, βγήκε ο Στάνκοβιτς και μπλόκαρε
20:50
20′ Κάθετη του Αραούχο σε Τσούμπερ, βγήκε ο Γκαραβέλης και πρόλαβε να μπλοκάρει
Αργός ο ρυθμός στο παιχνίδι.
20:48
19′ Ο Ελευθεριάδης γέμισε στην περιοχή της ΑΕΚ με εκτέλεση φάουλ, απομάκρυνε η κιτρινόμαυρη άμυνα
H AEK επιτίθεται κυρίως απ’ τα δεξιά στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα, με τον Άμραμπατ να είναι ιδιαίτερα δραστήριος.
20:43
14′ Προωθημένη μπαλιά του Λε Ταλέκ στον Αμραμπατ, σέντρα, ο Αραούχο μέσα στην περιοχή δεν καταφέρνει να τελειώσει τη φάση
20:41
11′ Στρώσιμο του Τσούμπερ στον Γέβτιτς, αυτός δεν έπιασε καλά το σουτ εκτός περιοχής, εύκολη η δουλειά για τον Γκαραβέλη
20:38
8′ Κεφαλιά του Τζαβέλλα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γέβτιτς, με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε ο Γκαραβέλης!
20:37
8′ Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Αραούχο πάσαρε στον Σιμάνσκι που είχε ανέβει, το σουτ κόντραρε στον Βύντρα και κατέληξε κόρνερ
20:36
7′ Νέα επίθεση για τη Λαμία από τα δεξιά και σέντρα, πέρασε από όλους η μπάλα. Βγαίνουν μπροστά οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα λεπτά

20:35
6′ Πρώτη τελική στο ματς, ο Ρόμανιτς έπιασε ένα δεξί σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε άουτ
20:34
5′ Γέμισε με φάουλ η Λαμία στην περιοχή της ΑΕΚ, βγήκε και μπλόκαρε ο Στάνκοβιτς

20:32
3′ Ο Άμραμπατ δέχθηκε μαρκάρισμα από πίσω, αλλά σηκώθηκε. Έπιανε τη μέση του. Συνεχίζεται το ματς

20:31
2′ Ο Μανουσάκης πήγε να βγει από τα δεξιά τον σταμάτησε ο Βράνιες με ένα εξαιρετικό τάκλιν

20:30
1′ Σέντρα στο ματς

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Για τη Λαμία ο Γκαραβέλης είναι στην εστία, Σαραμαντάς, Μαζουλουξής, Αντέτζο και Βύντρα από τα αριστερά προς τα δεξιά στην άμυνα, Τζανδάρης και Νούνιες οι δύο κεντρικοί μέσοι και Ελευθεριάδης, Μανουσάκης και Ρόμανιτς τριάδα πίσω από τον προωθημένο Μανούσο.
Στον πάγκο για τη Λαμία είναι οι Σαράνοφ, Προβυδάκης, Μαρτίνεθ, Γκόλεμιτς, Τιρόνε, Τρούμπουλος, Τσούκαλος, Καραμάνος και Βλαχομήτρος

AEΚ
Στάνκοβιτς, Μισελέν, Χατζισαφί, Βράνιες, Τζαβέλας, Λε Ταλέκ, Σιμάνσκι, Άμραμπατ, Τσούμπερ, Γέβτιτς, Αραούχο.
Αναπ: Τσιντώτας, Μπακάκης, Μιτάι, Μήτογλου, Σβάρνας, Σάκχοφ, Μάνταλος, Τάνκοβιτς, Ανσαριφάρντ.

Η ΛΑΜΙΑ έμεινε με τα εύσημα για την καλή της εμφάνιση κόντρα στον Ολυμπιακό, καθώς δεν απέφυγε την ήττα με 2-1. Απείλησε πρώτη, με καλή ευκαιρία του Ταϊρόν (10’), όμως δύο λεπτά αργότερα βρέθηκε πίσω στο σκορ από στατική φάση. Άτυχη στο 31’, η μπάλα κόντραρε σε σουτ του Μπουχαλάκη, πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα. Τα πράγματα έγιναν πλέον πολύ δύσκολα, όμως στην επανάληψη ήταν καταπληκτική. Αρχικά είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Καραμάνου (58’), όμως στο 72’ ο πρώην επιθετικός του Ολυμπιακού βρήκε δίχτυα ολοκληρώνοντας τρομερή ομαδική προσπάθεια και λίγο έλειχε δέκα λεπτά πριν από το φινάλε, ο αειθαλής Βύντρα να φέρει το ματς στα ίσια. Ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παιχτών του ο Μιχάλης Γρηγορίου, που βλέπει την ομάδα του να βγάζει δύσκολο πρόγραμμα στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος. Ακολουθεί ματς με τον Παναιτωλικό (εντός).

Η ΑΕΚ έπαθε απίστευτο κάζο στο εκτός έδρας ματς με τον ΟΦΗ, καθώς το 3-0 του 79’ έγινε 3-3 στις καθυστερήσεις και πέταξε… τσάμπα δύο βαθμούς.
Μαγικά πράγματα μεσοεπιθετικά, Αραούχο (15’), Τσούμπερ (41’) και Ανσαριφάντ (64’) σκόραραν κι ενώ αγωνιζόταν με παίχτη λιγότερο από το 36’ λόγω αποβολής του Λιβάι Γκαρσία.
Με μία αγωνιστική τιμωρήθηκε ο Λιβάι Γκαρσία, θα λείψει απόψε, επιστρέφει τουλάχιστον κόντρα στον ΠΑΟΚ.
Το κενό του θα καλυφτεί πιθανότατα από τον Γέφτιτς, ο οποίος θα παίξει πίσω από τον φορ (φαβορί ο Αραούχο έναντι του Ανσαριφάντ), λίγες οι πιθανότητες του Μάνταλου.
Ξανά εκτός αποστολής οι ανέτοιμοι Γαλανόπουλος, Σιμόες, Μοχαμαντί, ενώ παρθενική συμμετοχή για τους νεαρούς αμυντικούς Λάτσι και Ρότα.
Οι αποστολές

ΛΑΜΙΑ
Οι παίκτες που επέλεξε ο Μιχάλης Γρηγορίου:

Γκαραβέλης, Σαράνοφ, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Αντέτζο, Μαρτίνεθ, Βύντρα, Γκόλεμιτς, Μαζουλουξής, Τζανδάρης, Νούνιεζ, Ταϊρόν, Μαργαρίτης, Ελευθεριάδης, Τρούμπουλος, Μανούσο, Καραμάνος, Βλαχομήτρος, Ρόμανιτς, Τσούκαλος, Μανουσάκης
ΑΕΚ
Ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς ανακοίνωσε τις επιλογές του για την αποστολή του αγώνα πρωταθλήματος με τη Λαμία, στο ΟΑΚΑ.

Σε αυτήν βρίσκονται οι Τσιντώτας, Στάνκοβιτς, Μπακάκης, Σβάρνας, Ρότα, Λάτσι, Μισελέν, Βράνιες, Μήτογλου, Χατζισαφί, Τζαβέλλας, Μιτάι, Σιμάνσκι, Λε Ταλέκ, Μάνταλος, Σάκχοφ, Γέβτιτς, Άμραμπατ, Ανσαριφάρντ, Αραούχο, Τσούμπερ, Τάνκοβιτς.

Απουσιάζει ξανά ο Κώστας Γαλανόπουλος, ο οποίος ακολουθεί πρόγραμμα αποφόρτισης, αλλά και ο Μιλάντ Μοχαμάντι, ο οποίος δεν είναι ακόμα σε κατάλληλο βαθμό ετοιμότητας.

Την αναμέτρηση θα διευθύνει ο Σπυρίδων Ζαμπαλάς με βοηθούς τους, Ιορδάνη Δημητριάδη, Θεόδωρος Τζιουβάρας, 4ο διαιτητή τον Κωνσταντίνο Τσετσίλα, υπεύθυνο στο VAR, τον Τάσο Σιδηρόπουλο και AVAR, τον Ηλία Κωνσταντίνου.