Χάβος:Το 3-0 δεν είναι η πραγματική εικόνα του αγώνα

0

Η Λαμία ήταν η ομάδα που κέρδισε τις εντυπώσεις στο α’ ημίχρονο, όμως βρέθηκε πίσω στο σκορ από γκολ του Ενρίκε στο 34′.

Μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο ήταν άριστοι οι παίκτες του Χάβου ανασταλτικά, έχοντας δραστήριους και τους Μπερτόλιο και Ασούμπρε στον επιθετικό τομέα.

Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να κάνουν το παιχνίδι τους, επωφελήθηκαν ωστόσο από την κακή αντίδραση του Σαράνοφ στο σουτ του Ενρίκε, αλλά και από την αβλεψία του διαιτητή Τάση να μην καταλογίσει το φάουλ που έκανε στο ξεκίνημα της φάσης ο Σάκχοφ στον Μπαράλες.

Μάλιστα, ο Μάτος, που έδωσε την ασίστ, έγινε αποδέκτης των έντονων διαμαρτυριών των φιλοξενούμενων, καθώς δεν τήρησε το φερ πλέι από τη στιγμή που ο Μπαράλες ήταν πεσμένος στο έδαφος.

Στην συνέντευξη που ακολούθησε ο Μάκης Χάβος τόνισε πως το 3-0 δεν δίνει την πραγματική εικόνα του αγώνα,παραδέχτηκε όμως την υπεροχή του ΠΑΟΚ ως ομάδα.

«Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για τη νίκη του. Ήταν καλύτερος και κέρδισε δίκαια. Πάντως το 3-0 δεν είναι η πραγματική εικόνα του αγώνα. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο πιέσαμε τον ΠΑΟΚ, κερδίσαμε χώρο, δεν αφήσαμε τον ΠΑΟΚ να μπει στην περιοχή. Λόγω της ποιότητας των παικτών του ΠΑΟΚ δεχθήκαμε το πρώτο γκολ σε μία φάση που δεν έμοιαζε ότι θα απειληθούμε.

Στο δεύτερο ημίχρονο θέλαμε να πιέσουμε και πιστεύω ότι πολλά κρίθηκαν στην κεφαλιά του Ασίγκμπα. Εκεί είχαμε την ευκαιρία μας και εκεί χάσαμε ό,τι μπορούσαμε να πάρουμε από το παιχνίδι. Από εκεί και μετά ο ΠΑΟΚ ανέβηκε και με δύο ευκαιρίες,οι πολλοί και καλοί του παίκτες του έδωσαν δύο γκολ, φτάνοντας στη νίκη».

Ενώ για το αν η Λαμία είναι η καλύτερη επαρχιακή ομάδα και αν μπορούσε να φανταστεί ότι ο ΠΑΟΚ θα είχε αυτό τον δρόμο από την εποχή που ήταν ο ίδιος προπονητής, σχολίασε: «Εμείς προσπαθούμε να κερδίζουμε και να πάμε όσο το δυνατό ψηλότερα στη βαθμολογία. Έχουμε καταφέρει πολλά, αλλά θα μπορούσαμε και κάποια πράγματα περισσότερο. Πλέον έχουμε έναν αγώνα Κυπέλλου στην έδρα μας, παρά το 2-0 του πρώτου αγώνα που δίνει μεγάλο προβάδισμα σε μία μεγάλη ομάδα όπως είναι η ΑΕΚ.

Από εκεί και πέρα στο δεύτερο σκέλος της ερώτησής σας, έχουν αλλάξει πολλά στον ΠΑΟΚ αυτά τα χρόνια. Όποτε έρχομαι εδώ, βλέπω τις διορθώσεις μέσα στο γήπεδο και πολλά άλλα οργανωτικά θέματα, που δείχνουν ότι ο ΠΑΟΚ έχει ανέβει πολλά επίπεδα τα τελευταία χρόνια. Δεν είναι κρυφό άλλωστε ότι ο ΠΑΟΚ πλέον λειτουργεί σαν ένα μεγάλο ευρωπαϊκό κλαμπ».