Άξια στην Β΄Εθνική και του χρόνου ο Έσπερος Λαμίας

0

Χρειάστηκε και η παράταση τελικά αφού η κανονική διάρκεια του αγώνα Έσπερος Λαμίας-Μακεδονικός στο Χαλκιοπούλειο το απόγευμα της Κυριακής έληξε ισόπαλο 70-70.

Όταν στο τέλος η ένδειξη του φωτεινού πίνακα έδινε το προβάδισμα στον Έσπερο,ξεκίνησαν και τα πανηγύρια για το κλείσιμο μιας δύσκολης χρονιάς με το επιθυμητό αποτέλεσμα μια στροφή πριν το τέλος του πρωταθλήματος της Β ανδρών στο Μπάσκετ στον Βόρειο όμιλο.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ 82-76 (70-70 κ.δ.)
Δεκαλεπτα: 13-12, 27-28, 46-51, 70-70,  82-76
Διαιτητές: Τσουμαχίδης-Γεωργούλης
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Ρούζιος 17 (5), Τριανταφυλλίδης, Πάππος 3 (1), Κατσαρές 18 (3), Παπανικολάου 2, Μαντζούκας, Παπαργυρόπουλος 10, Ψυχούλης, Αργύρης, Τεπετίδης 19 (4), Ολύμπιος 13 (3).
Μακεδονικός (Γουναρίδης): Χαλάτσης 14 (1) , Κοντσές 3 , Μπάρζου , Κουτουρατζόγλου 10 (1), Τσινόπουλος 4 , Καλογεράτος 7 (1) , Κομμάτας , Καραθανάσης 18 (4) , Ουλουσίδης , Χατζίδης 10

Το Ανατόλια πανηγύρισε την άνοδο στην Α κατηγορία ενώ Αγρίνιο και Ελευθερούπολη ισοβαθμούν στην 2η θέση  και η αγωνία τους παρατείνεται ως την τελευταία στιγμή.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής:

ΧΑΝΘ – Φίλιππος Βέροιας 62-70
Στρατώνι – Φαίακας Κέρκυρας 122-88
Ίκαροι Σερρών – Γέφυρα 59-74
Ελευθερούπολη – Αγρίνιο 73-62
Ανατόλια – Φάρσαλα 95-80
Ερμής Λαγκαδά – Μαχητές-Πειραματικού 66-56
Χαλκηδόνα – Νίκη Βόλου 55-63
Έσπερος Λαμίας – Μακεδονικός 82-76

Η Βαθμολογία (Σε 29 αγώνες):

1. Ανατόλια 55 (26-3)
2. Αγρίνιο 49 (20-9)

3. Ελευθερούπολη 49 (20-9)
4. Φίλιππος Βέροιας 47 (18-11)
5. Ερμής Λαγκαδά 45 (16-13)
6. ΧΑΝΘ 45 (16-13)
7. Μαχητές Πειραματικού 44 (15-14)
8. Έσπερος Λαμίας 43 (14-15)
9. Χαλκηδόνα 43 (14-15)
10. Γέφυρα 41 (12-17)
11. Φάρσαλα 41 (12-17)
12. Στρατώνι 41 (12-17)

13. Νίκη Βόλου 41 (12-17)
14. Ίκαροι Σερρών 39 (10-19)
15. Φαίακας Κέρκυρας 39 (10-19)
16. Μακεδονικός 34 (5-24)

Η επόμενη και τελευταία αγωνιστική (30η, 19/05)
Γέφυρα – ΧΑΝΘ
Φαίακας Κέρκυρας – Ίκαροι Σερρών
Φίλιππος Βέροιας – Ελευθερούπολη
Αγρίνιο – Ανατόλια
Φάρσαλα – Ερμής Λαγκαδά
Μαχητές-Πειραματικού – Χαλκηδόνα
Νίκη Βόλου – Έσπερος Λαμίας
Μακεδονικός – Στρατώνι

 

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here