ΠΑΟ – ΛΑΜΙΑ live FM-1 96,2 (2-0)

0

Καλησπέρα σας από το Studio του ΛΑΜΙΑ FM-1 96,2 είμαστε και απόψε μαζί σας για να παρακολουθήσουμε την περιγραφή του αγώνα της ΛΑΜΙΑΣ απέναντι στον Παναθηναϊκό που θα ξεκινήσει στις 7 και μισή στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας.
Την περιγραφή θα κάνει ο συνεργάτης μας Απόστολος Παπαδάκης.
Μείνετε συντονισμένοι…

21:25
Ο Άκης Μάντζιος είπε μετά το ματς: “Απο το αποτέλεσμα δεν είμαι ικανοποιημένος. Στο πρώτο μέρος ήμασταν καλύτεροι, έπρεπε να κερδίσουμε. Κόντρα σε όλα αυτά ήρθε ένα πέναλτι από το πουθενά. Στο δεύτερο ημίχρονο νομίζω πως όλα τελείωσαν στην αποβολή. Ο Παναθηναϊκός έχει την ποιότητα να γυρίσει τη μπάλα. Δεν έχω παράπονα από την προσπάθεια των παικτών”.
21:24
Ο Παναθηναϊκός με το τρίποντο αυτό μπήκε για πρώτη φορά στην εξάδα.
Τέλος αγώνα τελικό ΠΑΟ -ΛΑΜΙΑ 2-0
21:23
90+4′
Ο Καμπετσής πέρασε όμορφα από τα αριστερά, γύρισε παράλληλα στον Περέα που από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το σουτ η μπάλα βρήκε στον Σάλιακα και έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
21:19
90+1′
Η Λαμία έφυγε στην κόντρα με τον Μπουλούλη ο οποίος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά αυτό ήταν αρκετά άστοχο.
4 λεπτά οι καθυστερήσεις
21:19
90′
Ο Χατζηγιοβάνης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Τουράμ σε μια περίεργη φάση αντί να διώξει έπιασε την κεφαλιά προς την εστία του Θεοδωρόπουλου.
21:18
90′
Ο Περέα μπήκε μέσα στην περιοχή, προσπάθησε να γυρίσει προς τον Μπεκ αλλά ο Αντέτζο έδιωξε σε κόρνερ.
21:16
88′
Δοκάρι για τον Παναθηναϊκό. Ο Χατζηγιοβάνης εκτέλεσε ένα φάουλ από τα δεξιά προς το δεύτερο δοκάρι με τον Περέα να προσπαθεί να πιάσει το σουτ με τη μπάλα να πηγαίνει στον Κουρμπέλη που έκανε τη γυριστή κεφαλιά με τη μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι.
21:15
87′
Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Εκτός ο Μακέντα και στη θέση του ο Καμπετσής.
Έχει πέσει πολύ η ΛΑΜΙΑ!
Κακή διαιτησία,σε κακή ημέρα και η ΛΑΜΙΑ συνολικά
21:11
82΄
Ο Αποστολάκης έβαλε την κόντρα, η μπάλα πήρε προς τον Περέα ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε κακό κοντρόλ με τη μπάλα να του φεύγει, αλλά την πρόλαβα, έκανε την ντρίμπλα πάνω στον Πλιάτσικα και το σουτ με το αριστερό για να γράψει το 2-0 για λογαριασμό του Παναθηναϊκού.
ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΥ
21:08
80′
Αλλαγές για τις δύο ομάδες. Εκτός για τη Λαμία ο Ρόμανιτς και μπήκε ο Σάλιακας και για τον Παναθηναϊκό ο Μπουζούκης και μπήκε ο Μπεκ.
21:08
79′
Ο Περέα έδωσε στον Μπουζούκη ο οποίος επιχείρησε ένα σουτ που έφυγε λίγο έξω.
21:06
78′
Ο Περέα έκανε ωραία κίνηση από τα δεξιά και γύρισε στην περιοχή. Ο Μακέντα πήρε τη μπάλα, έκανε το σουτ με το δεξί το οποίο ήταν αρκετά άστοχο.
21:02
73′
Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό να κάνει το 2-0. Ο Περέα πίεσε τον Αντέτζο αυτός έδωσε στον Θεοδωρόπουλο οου έκανε λάθος πάσα με τον Μακέντα να γίνεται κάτοχος της. Ο Ιταλός έκανε το σουτ αλλά ο γκολκίπερ της Λαμίας με εντυπωσιακή επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ.
21:00
71′
Ωραία σέντρα από τον Χατζηγιοβάνη προς τον Περέα αλλά ο Πλιάτσικας απομάκρυνε τη μπάλα πριν γίνει κάτοχος της ο Κολομβιανός επιθετικός.
20:54 Out
67′: Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Λάθος διώξιμο με το κεφάλι από τον Κολοβέτσιο, ο Τουράμ, κερδίζει την μπάλα, συρτό διαγώνιο σουτ από θέση μέσα δεξιά, παράλληλα της εστίας του Διούδη και άουτ η μπάλα.
20:55
66′
Πρώτη απειλή για τη Λαμία στο δεύτερο μέρος. Βαθιά μπαλιά προς τον Τουράμ ο οποίος κατέβασε τη μπάλα, έκανε το σουτ αλλά αυτό έφυγε παράλληλα με την εστία του Διούδη.
20:54
66′
Κίτρινη κάρτα στον Νούνες που δεν πρόλαβε τη μπάλα και κλότσησε τον Καραμάνο.
20:52
64′
Αλλαγή για τη Λαμία. Στο παιχνίδι ο Μπουλούλης αντί του Βασιλόγιαννή.
20:51
63′
Κίτρινη κάρτα στον Σκόνδρα για φάουλ πάνω στον Κουρμπέλη.
20:49
60′
Δεύτερη κίτρινη στον Μπεχαράνο και αποβολή για τον παίκτη της Λαμίας επειδή χτύπησε με τον αγκώνα στο πρόσωπο τον Γιάννη Μπουζούκη ο οποίος έχει ματώσει.
Δεν ήταν για αποβολή αυτή η φάση, Αδικείται η Λαμία, που μένει με δέκα παίκτες.
Αρνείται να πάει στο VAR ο διαιτητής!
ΚΟΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΣΕ ΠΑΙΧΤΗ ΤΗΣ ΛΑΜΙΑΣ ΣΤΟΝ ΜΠΕΧΑΡΑΝΟ
20:47
58′
Καλή σέντρα του Χατζηγιοβάνη ο Περέα στο δεύτερο δοκάρι δεν μπόρεσε να κάνει το σουτ, γύρισε τη μπάλα με τον Κολοβέτσιο να επιχειρεί να απηλήσει και τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει ξανά σε κόρνερ.
20:46
57′
Ωραία μπαλιά προς τον Μακέντα ο οποίος βγήκε από τα δεξιά δεν μπόρεσε να γυρίσει προς τον Περέα που ήταν ανενόχλητος με τον Αντέτζο να προλαβαίνει και να διώχνει σε κόρνερ.
20:42
53′
Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Εκτός ο Ζαχίντ ο οποίος φάνηκε να είναι επηρεασμένος από τον τραυματισμό του και έδειχνε να παίζει ένα κλικ πιο κάτω και στη θέση του ο Περέα.
20:41
53′
Ο Μακέντα έκανε την παράλληλη μπαλιά από τα αριστέρα με τον Αντέτζο να διώχνει σε κόρνερ. Το πρώτο στο δεύτερο μέρος για τον Παναθηναϊκό.
20:40
51′
Ο Νούνες ωραία κράτησε τη μπάλα στο κέντρο, έδωσε αριστερά στον Μπουζούκη ο οποίος μπήκε στην περιοχή επιχείρησε και το σουτ το οποίο έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Θεοδωράκη.
20:39
51′
Η Λαμία έκλεψε τη μπάλα βγήκε στην επίθεση με τον Ρόμανιτς να γίνεται αποδέκτης της μπάλας, επιχείρησε και το σουτ το οποίο ήταν αρκετά άστοχο.
20:39
50′
Συμπληρώσαμε το πρώτο πεντάλεπτο στο δεύτερο μέρος χωρίς κάτι άξιο αναφοράς για τις δύο ομάδες.
20:34
46′
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με τον Παναθηναϊκό στη σέντρα.
Χωρίς αλλαγές τόσο ο Παναθηναϊκός όσο και η Λαμία από Γιώργο Δώνη και Άκη Μάντζιο αντίστοιχα.
20:27
Υπάρχουν και πιστοί φίλοι της Λαμίας στο άνω διάζωμα. Γύρω στους 50 τους υπολογίζουμε. Μόλις τους είδαμε με τα πανό τους. “Lamia Blue Club”, γράφει το ένα.
20:21 Σχόλιο
Σε ιδανικό σημείο του αγώνα μπαίνει μπροστά στο σκορ ο Παναθηναϊκός και μάλιστα κόντρα στη ροή του ματς. Οι “πράσινοι” τελείωσαν το ημίχρονο χωρίς τελική, αλλά με το πέναλτι πέτυχαν το τέρμα. Είναι από τις περιπτώσεις, που η φράση “μαγική εικόνα” ταιριάζει απόλυτα, αφού η Λαμία αδικείται από αυτή την εξέλιξη σε απόλυτο βαθμό. Για να δούμε όμως ο Παναθηναϊκός θα επενδύσει στο δεύτερο 45λεπτο σε αυτό το σημαντικό γκολ ή η Λαμία είναι ικανή να αντιδράσει;
20:17
Λήξη α’ ημιχρόνου, χωρίς καθυστερήσεις. Παναθηναϊκός – Λαμία στο 1-0.
20:16
44′ ΓΚΟΛ
Παναθηναϊκός – Λαμία 1-0 (Χατζηγιοβάνης). Ο Τάσος Χατζηγιοβάνης ανέλαβε την εκτέλεση, αυτή τη φορά με δυνατό σουτ στο αριστερό γάμα της εστίας του Θεοδωρόπουλου.
ΓΚΟΛ ΜΕ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ 1-0
20:13
43′: ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Παναθηναϊκό. Ο Θεοδωρόπουλος ανατρέπει τον Χατζηγιοβάνη. Σωστή απόφαση.
20:13
42′
Στα τελευταία λεπτά η Λαμία έχει ανεβάσει την απόδοση της, έχει απειλήσει και αυτό έχει φέρει μουρμούρα προς τους πράσινους από τον λιγοστό κόσμο που είναι στο ΟΑΚΑ.
20:12 Απόκρουση
41′: Φάουλ για τη Λαμία από τα δεξιά… Στα 30 και μέτρα και πλάγια εκτελεί ο Βάντερσον, απευθείας στην αγκαλιά του Διούδη.
20:10 Απόκρουση
39′: Εκτελεί το κόρνερ ο Βασιλόγιαννης από τα αριστερά, μετά την πρώτη υποδοχή, κεφαλιά υπό πίεση του Τουράμ, μπλοκάρει ο Διούδης.
20:10
38′
Απειλεί και πάλι η Λαμία. Σέντρα από τα δεξιά με τον Τουράμ να πιάνει την κεφαλιά και τον Διούδη να μπλοκάρει τη μπάλα σταθερά.
20:10
38′
Καλή στιγμή για τη Λαμία. Ο Σκόνδρας έπιασε ένα δυνατό σουτ με το αριστερό με τον Διούδη με το δεξί χέρι δύσκολα να διώχνει σε κόρνερ. Η καλύτερη στιγμή στο ματς έως τώρα.
20:08
37′
Κίτρινη κάρτα, η πρώτη στο ματς, θα τη δει ο Μπεχαράνο για φάουλ πάνω στον Κουρμπέλη.
20:06 Σχόλιο
Κακός, πολύ κακός και υποτονικός ο Παναθηναϊκός. Δέκα λεπτά πριν τελειώσει το α’ ημίχρονο και δεν έχει κάνει ούτε τελική ακόμα!
20:05 Out
35′: Σέντρα από τα αριστερά ο Χατζηγιοβάνης, απευθείας άουτ. Κακή επιλογή…
20:06
34′
Ο Παναθηναϊκός κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο. Οι Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης, Ζαχίντ θέλησαν να παίξουν με μια κομπίνα που όμως δεν βγήκε και η άμυνα της Λαμίας έδιωξε εύκολα.
20:03
31′
Η Λαμία βγήκε ωραία στην αντεπίθεση με τον Τουράμ να δίνει στον Ρόμανιτς αυτός μέσα από την περιοχή και αριστερά γύρισε παράλληλα προς τον Βασιλόγιαννη με τον Ινσούα να κόβει τη μπάλα και να παραχωρεί το κόρνερ.
20:01 Σχόλιο
Έχει πέσει ο ρυθμός στο ΟΑΚΑ, που σε κανένα σημείο έως τώρα δεν ήταν ιδιαίτερος βεβαίως…
19:56
25′
Ο Παναθηναϊκός δεν έχει καταφέρει ακόμα να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα της Λαμίας ενώ οι παίκτες του δεν απειλούν με σουτ από μακριά.
19:54
23′
Στο πρώτο δοκάρι η εκτέλεση με την άμυνα της Λαμίας να διώχνει.
19:54
23′:
19:53
Στα μισά του α’ ημιχρόνου… Όσο περνά η ώρα τόσο καλύτερα πατά η Λαμία, που όχι μόνο δεν έχει κινδυνέψει από τον Παναθηναϊκό, αλλά έχει καταγράψει και δύο τελικές.
19:47 Απόκρουση
17′: Φάουλ για τη Λαμία από τα 30 και πλέον μέτρα και δεξιά. Το γέμισμα ο Βασιλόγιαννης, ο Διούδης “μαζεύει” και καθαρίζει τη φάση.
19:48
15′
Συμπληρώθηκε το πρώτο τέταρτο στο ΟΑΚΑ. Η Λαμία αν και έχει παθητικό ρόλο και περιμένει να χτυπήσει στην αντεπίθεση έχει απειλήσει δύο φορές. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός έχει την υπεροχή, προσπαθεί να κυκλοφορήσει σωστά τη μπάλα και να βρει τους ελεύθερους παίκτες ανάμεσα στις ζώνες αλλά χωρίς αποτέλεσμα έως τώρα.
19:45
14′
Ο Δημούτσος έγινε κάτοχος της μπάλας αρκετά έξω από την περιοχή και επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, στην ευθεία με τον Διούδη να απομακρύνει τη μπάλα.
19:43 Οφσάιντ
12′: Οφσάιντ ο Μακέντα, σωστή υπόδειξη, ήταν εκτεθειμένος ο Ιταλός σέντερ φορ του Παναθηναϊκού.
19:42
10′
Σέντρα του Χατζηγιοβάνη από τα αριστερά, ο Πλιάτσικας και πάλι διώχνει σε κόρνερ.
19:40
9′
Ο Ζαχίντ εκτέλεσε ο Κολοβέτσιος πήρε την κεφαλιά αλλά η άμυνα της Λαμίας έδιωξε εύκολα.
19:40
8′
Ο Ζαχίντ προσπάθησε να μπει από τα αριστερά, να κάνει τη σέντρα με τη μπάλα να κοντράρει και έφυγε κόρνερ. Το πρώτο στο ματς.
19:38
7′
Ο Ινσούα έκλεψε ωραία τη μπάλα, τροφοδότησε τον Ζαχίντ, αλλά αυτός έκανε μια ντρίμπλα παραπάνω και η πάσα του και πάλι προς τον Ινσούα δεν ήταν καλή.
5΄ Κάθετη του Μπουζούκη, δεν μπορεί να συγκρατήσει την μπάλα ο Χατζηγιοβάνης
19:36
4′
Βαθιά μπαλιά προς τον Βασιλόγιαννη ο οποίος έφυγε από τα δεξιά μπήκε στην περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ με τον Διούδη να μπλοκάρει.
19:31 Έναρξη Αγώνα
1′: Έναρξη αναμέτρησης…
19:30
Ισόβαθμες οι δύο ομάδες με 17 πόντους μετά από 13 ματς.
19:29
Τώρα βγαίνουν επισήμως στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες Παναθηναϊκού και Λαμίας υπό τους ήχους του ύμνου των “πράσινων”.
19:23
Χειμωνιάτικος καιρός στο Μαρούσι, ελάχιστος κόσμος στις εξέδρες. Με δυσκολία αυτή τη στιγμή μπορείς να πεις ότι φτάνουν τις 2.000.
19:19
Ολοκληρώθηκε η προθέρμανση των δύο ομάδων…
18:57
Μόλις έγιναν γνωστές οι ενδεκάδες των δύο ομάδων
Παναθηναικός: Διούδης, Ινσούα, Αποστολάκης, Κολοβέτσιος, Πούγγουρας, Κουρμπέλης, Νούνες, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Ζαχίντ, Μακέντα
Στον πάγκο για τον Παναθηναϊκό: Ξενόπουλος, Χατζηθεοδωρίδης, Μπεκ, Περέα, Μαυρομάτης, Βαγιαννίδης, Καμπετσής.

Λαμία: Θεοδωρόπουλος, Σκαρντοβέλι, Αντέτζο, Βασιλόγιαννης, Πλιάτσικας, Σκόνδρας, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Ρόμανιτς, Καραμάνος, Τουράμ.
Στον πάγκο για την Λαμία: Καχριμάν, Βύντρα, Σάλιακας, Ασίγκμπα, Τζανετόπουλος, Ανάκογλου, Μπουλούλης

Λαμία και Παναθηναϊκός ισοβαθμούν με 17 βαθμούς αλλά λόγω διαφοράς τερμάτων η ΛΑΜΙΑ είναι στην 8η θέση και ο Παναθηναϊκός στην 9η.
Είναι μια καλή ευκαιρία για την ομάδας μας να πάρει και πάλι το τρίποντο όπως κάνει σε όλους τους τελευταίους αγώνες στο πρωταθλήματος.
Η ΛΑΜΙΑ βρίσκεται σε πολύ καλή φόρμα και οι παίχτες της έχουν ανεβασμένη ψυχολογία μετά την επική νίκη επί του ΟΦΗ στο ΔΑΚ Λαμίας.
Ο προπονητής της Ακης Μάντζιος έχει μεταμορφώσει την ομάδα και το σημερινό παιχνίδι είναι ένα ακόμη διακύβευμα για τον ίδιο αλλά και τον μεγαλομέτοχο της ομάδας Πανουργιά Παπαϊωάννου ο οποίος σε περίπτωση νίκης θα δείξει την μεγαλοψυχία του!
Η αποστολή της Λαμίας είναι η ακόλουθη:
Κάχριμαν, Θεοδωρόπουλος, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Πλιάτσικας, Σκόνδρας, Βύντρα, Βάντερσον, Μπαχανάκ, Ασίγκμπα, Βασιλόγιαννης, Μπεχαράνο, Ανάκογλου, Δημούτσος, Σάλιακας, Μπουλούλης, Τουράμ, Καραμάνος, Βλαχομήτρος και Ρόμανιτς.

Οπως έγινε γνωστό για ον Παναθηναικό εκτός είναι οι τιμωρημένοι Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Χρ. Δώνης, ο Μολό που δεν υπολογίζεται, αλλά και ο Κολοβός που ακολούθησε ατομικό πρόγραμμα. Εκτός είναι, επίσης, οι τραυματίες Αλεξανδρόπουλος, Κότσαρης.
Όπως όλα δείχνουν κάτω από τα δοκάρια θα καθίσει ο Διούδης και την τετράδα στην άμυνα θα αποτελέσουν οι Αποστολάκης, Κολοβέτσιος, Πούγγουρας, Ινσούα. Τα δύο χαφ στον άξονα θα είναι ο Κουρμπέλης με τον Νούνες.

Δεξιά θα είναι ο Μπουζούκης, αριστερά θα παίξει ο Χατζηγιοβάννης και ο Ζαχίντ θα είναι πίσω από τον Μακέντα.

Διατητές θα είναι:
Γεώργιος Τάσσης από την ΕΠΣ Ηπείρου, με βοηθούς τους Αθανάσιο Κόλλια (Ηπείρου) και Κωνσταντίνο Ψαρρή (Ζακύνθου).

Τέταρτος διαιτητής θα είναι ο Φώτιος Νταούλας (Δυτ. Αττικής) και στο VAR θα βρίσκονται οι Αθανάσιος Γκορτσίλας (Μακεδονίας) με βοηθό τον Βασίλειο Νικολακάκη(Ηρακλείου)