Νίκη του Έσπερου έσπασε η γκίνια, ήττα για τον Λοκρό!

0

Δικαιώθηκε ο προπονητής του ΄Εοπερου Λαμίας Γιάννης Σοφογιάννης όταν έλεγε στο κεντρικό dδελτίο του ΛΑΜΙΑ FM-1 ότι σύντομα η ομάδα μπάσκετ ανδρών του ΄Εσπερου θα προσαρμοσθεί και θα βρει τον δρόμο προς τις επιτυχίες.
Αυτό έγινε την Κυριακή το απόγευμα στο κλειστό της Λαμίας όπου ο ΄Εσπερος κατάφερε να υπερισχύσει της Δόξας Λευκάδας που φιγουράρει στις κορυφαίες θέσεις της βαθμολογίας της Β Εθνικής Κατηγορίας και να ανασάνει βαθμολογικά.
Βέβαια θέλει νίκες πολλές από εδώ και πέρα και οι παίχτες του έχουν την ικανότητα να τις πετύχουν στη συνέχεια του πρωταθλήματος.
Σύμφωνα με την ανάλυση και το ρεπορτάζ του basketblog.gr
Δεύτερο στραβοπάτημα για τη Δόξα Λευκάδας, η οποία ηττήθηκε στη δεύτερη παράταση από τον Έσπερο Λαμίας με 95-89, σε ένα παιχνίδια που έσπασαν καρδιές μέχρι να έρθει το τελικό αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν τις απαντήσεις στο φινάλε, με τον Στογιάνοβιτς να βρίσκει στόχο στο φινάλε και να κάνει το 70-70, με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στην παράταση. Η ομάδα του Γιάννη Σοφογιάννη είχε πλέον το Momentum και με την ευστοχία των Στογιάνοβιτς, Ρουμελιώτη και Δαχρετζή κατάφερε να παραμείνει στο παιχνίδι και να παίξει ένα ακόμα 5λεπτο, εκεί όπου και η έδρα βοήθησε ώστε να έρθει στο τέλος η νίκη.

Διαιτητές: Τσιαπλής-Παπαγερίδης-Ντόγκας
Μαχητές-Πειραματικού (Χατζηκυριακίδης): Σιπιτάνος 7, Χατζηκυριακίδης 9 (1), Ριζόπουλος, Κουντουρατζογλου 17 (1), Μαυρίδης 5, Ζιάκας 7 (1), Κλωνάρας 12, Μπάρτζης, Βαιντερλής 4, Λαζάρου 4, Αλεξίου,
Κ.Α.Ο.Χ. (Παναγιωτόπουλος): Σερέτης, Σμυρλής 6 (2) , Φιλοξενίδης Κ 9 (1), Αλτίνης, Φιλοξενίδης Ι 13 (2), Τογανίδης, Κωνσταντινίδης 6, Ζάχαρης 9 (1), Γεωργίου, Βλακόγιας 8

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 95-89 (70-70 κ.δ, 80-80 α’παρ)
Δεκάλεπτα: 15-23, 34-40, 48-62, 70-70 (κ.αγ) 80-80 (α’ παρ) 95-89
Διαιτητές: Πιτσίλκας-Μαραμής-Κοντογιάννης
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Γκούντγουιν 6 (2), Mούτσα 15 (3), Στογιάνοβιτς 20 (3), Pουμελιώτης 28 (7), Παπανικολάου, Tσιμίδης 10, Δαχρετζής 11 (3), Mαντζούκας 2, Σεργιανάι, Φύκας 3 (1)
Δόξα Λευκάδας (Zαφειρούδης): Aργυρός, Bακουφτσής 24 (3), Tσιαβές 1, Bαγενάς 25 (3), Σταματέλος, Xρύσης 13, Aναγνωστόπουλος Γ. 20 (3), Aναγνωστόπουλος X. 6

ΚΑΒΑΛΑ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ 80-64
Δεκάλεπτα: 12-12, 38-22, 61-44, 80-64
Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Πράττος-Παπαθανασίου Κ.
Καβάλα (Πενταζίδης): Δοξάκης 9(2), Μαντόπουλος 1, Τεπετίδης 3, Λαμπρόπουλος 18(2), Σαββίδης 1, Ζωτος, Αθανασιάδης 13(2), Αμπαράς 22(3), Πιεβάλιτσα, Φλιάτης 4, Νταλός 2, Αδαμόπουλος 7.
Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Τζουβάρας 3(1), Σισμάνης 6, Μαλούτας 9(1), Μιχαηλίδης, Βλάχος 13(3), Μπέσας 6, Συλλάκος 2, Τακίδης 4, Μπελίγκος 8, Μαλιούρας 10, Μακρής, Μπεχλιβανίδης 3.

ΚΟΜΟΤΗΝΗ – ΧΑΝΘ 91-85 (67-67 κ.δ, 77-77 α’ παρ)
Δεκάλεπτα: 16-20, 33-37, 55-52, 67-67 (κ.αγ), 77-77 (α’ παρ), 91-85
Διαιτητές: Κατωτικίδης-Παπανικολάου-Μελανίδης
Κομοτηνή (Λεμονίδης): Κουτσοβασίλης 10(3), Παπαναδρεόπουλος, Σπέντζος 12, Χαλίλ 17, Τσουμπρής, Σταυριανόπουλος 6, Λεπτοκαρίδης 12(1), Μαστροδημήτρης 1, Παλάσκας 10(2), Λεχούδης 23, Τσιρόζης, Ναλμπάντης
ΧΑΝΘ (Νικολαίδης): Κουτουξίδης 14(1), Καραγεωργίου 14(1), Τσιριλάκης 2, Λογοθέτης 2, Βαζούκης 6, Στεφανίδης 21(3), Απαζίδης 6, Θεοδωρίδης 20(6), Μπαλάσκας.

ΦΑΡΣΑΛΑ – ΓΕΦΥΡΑ 93-90 (78-78 κ.δ.)
Δεκάλεπτα: 23-22, 43-41, 62-68, 78-78 κ.α. 93-90 παρ.
Διαιτητές: Χατζηχαρίσης-Χατζημπαλίδης-Χρυσάφης (Τσιργούλας)
Φάρσαλα (Γιασσάρης): Στάνκοβιτς , Βασιλείου, Παπαχρήστος 20(2), Τσούμας 14(1), Βρεττάς 8(2), Πεταλωτής 18, Μουλάς 11(1), Τσούκας 4, Δέσπος 18.
Γέφυρα (Μελετιάδης): Μπέγος 9(1), Ματενίδης 8(1), Μάρτζος 18(2), Κολοκοτρώνης 1, Ονάσογλου 12(2), Αποστολίδης 15, Τζουβάρας , Τσακαλέρης 14, Κοτσάνος 13, Κιουρτσίδης , Παπαδόπουλος

ΣΤΡΑΤΩΝΙ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 65-71
Δεκάλεπτα: 19-23, 35-31, 50-52, 65-71
Διαιτητές: Τζιοπάνος Ν.-Γραικός-Σιταρίδης
Στρατώνι (Μύθου): Ψευτογκάς 9(3), Καραδήμας, Χαλάτσης 13(2), Κυριλής 7(1), Φώτογλου 4, Σαμαράς 8(2), Ιατρίδης 4, Κασούρας, Δασκαλόπουλος 20
ΠΑΣ Γιάνννα (Κωστόπουλος): Νίκας, Ντόβας 20(3), Μαυρογιάννης 6(1), Καραγκιολίδης 1, Ναούμης 5(1), Μάντζιος 8, Πάτρας 8, Κωστούλας, Μανάκας 23, Τσίρμπας

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ – ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ 81-56
Δεκάλεπτα: 23-13, 43-31, 63-44, 81-56
Διαιτητές: Ελευθεριάδης, Παπαγεωργίου, Εκίζογλου
Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης): Μήνου 10(1), Αποστολίδης 9(1), Μάρουσιτς 16(2), Ελευθεριάδης 10(2), Πλιούκασς 18(4), Σιωπης 9(3), Μπακάλης 2, Θεοδωρίδης 3, Χριστοδούλου 4, Παρίτσης, Αβοκάτος, Ιατρίδης.
Πολύγυρος (Τσούρμας): Αμπατζίδης 6, Πιπιλιάρης 6, Ντισλής 11, Δεληγκάρης, Βλάχος 17(2), Παπαθανασίου, Νικολόπουλος 3(1), Νούκαρης, Αμούτζιας 2, Αλεξιάδης 2, Γραβάνης 9(1)

************************************************************************
Αντίθετα στον Νότιο Όμιλο ο Λοκρός ήταν άτυχος και ηττήθηκε μέσα στην έδρα του από τον ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ με σκορ 69-80.
Όλο το ρεπορτάζ του Ομίλου:
Συναρπαστικό παιχνίδι διεξήχθη στο κλειστό της Καλλιθέας, με τον Έσπερο να παίρνει πολύ σπουδαία νίκη με 84-82 και να είναι πλέον μόνος πρώτος στην βαθμολογία. Οι γηπεδούχοι είχαν ένα εκπληκτικό ξεκίνημα, όντας μπροστά στο σκορ με 8-0, ενώ η διαφορά έφτασε γρήγορα σε διψήφια επίπεδα, με το σκορ να είναι στο 21-10 λίγο πριν το φινάλε του δεκαλέπτου, το οποίο έκλεισε στο 26-15. Η Μεγαρίδα αντέδρασε στη συνέχεια και βρήκε πολλούς πόντους από την περιφέρεια της, με αποτέλεσμα το τέλος του ημιχρόνου να βρει τις δύο ομάδες σε διαφορά ενός τριπόντου. Το β’ ημίχρονο ήταν πλέον ένα νέο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής. Μάλιστα, 2:30 πριν το φινάλε οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 77-77. Το drive του Αγγελόπουλου οδήγησε τον έμπειρο γκαρντ στις βολές, όμως ευστόχησε σε μία από τις δύο, όπως και ο Μαλούκος από την πλευρά των φιλοξενούμενων. Σημείο κλειδί αποτελεί και το μπλοκ του Ματαλιωτάκη μετά το drive του Ψαρόπουλου, εκεί όπου άλλαξε το momentum του αγώνα. Ο Νίκολα Χαρούνι έγινε ο άνθρωπος της στιγμής για τον Έσπερο, μιας και στη χαμένη ευκαιρία του Ματαλιωτάκη, ο φόργουορντ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και έκανε το 80-78. Ο Ψαρόπουλος οδηγήθηκε στις βολές, όμως ευστόχησε και αυτός σε μία από τις δύο βολές, με το παιχνίδι να οδηγείται στη ρώσικη ρουλέτα των βολών και εκεί οι γηπεδούχοι να φτάνουν στη νίκη.

Στην παράταση ο Πανελευσινιακός

Πολύ σημαντική νίκη πήρε και ο Πανελευσινιακός, ο οποίος επικράτησε του Παπάγου στην παράταση με 101-98 και συνεχίζει να βλέπει αισιόδοξα την σεζόν, σε ένα μάλιστα χρονικό σημείο όπου η ομάδα ταλαιπωρείται ακόμα από τραυματισμούς. Οι “σταχυοφόροι” ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, με τον Παπάγου να αντιδρά επί της ουσίας στο τελευταίο δεκάλεπτο. Εκεί, το 67-61 μετετράπη σε 69-70, με τους “στρατηγούς” να δείχνουν ικανοί να φύγουν με το μεγάλο διπλό από τη “Γούβα”. Με 1:17 να απομένει για τη λήξη, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν ξανά μπροστά στο σκορ, ενώ με 14” για τη λήξη το σκορ ήταν 84-81. Ο Παπάγου δεν τα παράτησε παρόλα αυτά και κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί, κάτι η κούραση, κάτι η ευστοχία και θέληση των γηπεδούχων, έφεραν στο φινάλε τη μεγάλη νίκη για τον Πανελευσινιακό. Η ομάδα των Καραχάλιου-Βούλγαρη είχε 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, την ώρα που ο Αλέξης Κυρίτσης, από πλευράς Παπάγου, τελείωσε τον αγώνα με 40 πόντους.

Δυσκολεύτηκε αλλά πήρε τη νίκη ο Πανερυθραϊκός

Την 6η του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Πανερυθραϊκός, ο οποίος επικράτησε δύσκολα του Μανδραϊκού με 70-63, σε ένα παιχνίδι όπου η ομάδα της Δυτικής Αττικής κέρδισε το χειροκρότημα με την προσπάθεια της, μιας και έπαιξε στα ίσα το παιχνίδι και βρέθηκε μπροστά στο σκορ τόσο στο τέλος του α’ ημιχρόνου, όσο και στην έναρξη του β’ μέρους, όμως υπάρχουν έντονα παράπονα από τη διαιτησία και μάλιστα ήδη έχουν εκδώσει σχετική ανακοίνωση. Οι γηπεδούχοι επί της ουσίας ανέκτησαν τον έλεγχο του αγώνα στο τέλος της γ’ περιόδου, όταν και είχαν αποσυντονιστεί οι φιλοξενούμενοι από το 4ο φάουλ του Γιώργου Τσιάκου και ο Σκάνδαλος ήταν ο παίκτης-κλειδί για να έρθει η ανατροπή και η απόκτηση διαφοράς στο σκορ. Στο φινάλε παρόλα αυτά ο Μανδραϊκός πάλεψε για το μεγάλο διπλό, όμως βρισκόταν πλέον με μείον τρεις παίκτες που είχαν αποβληθεί με 5 φάουλ, με την ομάδα των Βορείων Προαστίων να φτάνει στο τέλος στην πολύτιμη νίκη. Κορυφαίοι για τον Πανερυθραϊκό ήταν ο Σκάνδαλος και ο Παππάς που τελείωσαν τον αγώνα με 15 πόντους έκαστος.

Με ανατροπή το Αιγάλεω

Την 6η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής πανηγύρισε το Αιγάλεω, το οποίο επικράτησε με ανατροπή του ΚΑΟ Μελισσίων με 82-75, με την ομάδα των Βορείων Προαστίων να μετρά μόλις μία νίκη μετά από εννιά αγωνιστικές. Τα Μελίσσια μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και βρέθηκαν να έχουν το προβάδισμα, το οποίο και διατήρησαν μέχρι και το τέλος του α’ ημιχρόνου. Η συνέχεια βρήκε το Αιγάλεω να μπαίνει τελείως αλλαγμένο στην επανέναρξη της αναμέτρησης, με τον Χριστόδουλο Καράβολα να παίρνει από το χέρι την ομάδα του και με το επιμέρους 26-18, ήρθε η μεγάλη ανατροπή. Ο ΚΑΟΜ δεν τα παράτησε και στο τελευταίο μέρος του αγώνα προσπάθησε να φύγει με το διπλό από το “Στ. Βενέτης”, όμως με το σκορ στο 75-75, ένα σερί 7-0 έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους. Κορυφαίος για το “Σίτι” ήταν ο Καράβολας που επέστρεψε στη δράση πετυχαίνοντας 23 πόντους.

Τρόμαξε ο Εθνικός

Δύσκολα έβαλε στον Εθνικό ο Δούκας, με την ομάδα των Εκπαιδευτηρίων να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση, όμως η εμπειρία των παικτών του Κώστα Οικονομάκη έφερε την εκτός έδρας νίκη με 82-76. Παρά το γεγονός πως οι Πειραιώτες βρέθηκαν να προηγούνται στο α’ δεκάλεπτο, στη συνέχεια η ομάδα του Κώστα Αγγέλου ήταν αυτή που απέκτησε τον έλεγχο του αγώνα και με το σερί 17-5 πέρασε μπροστά στο σκορ και μάλιστα δημιούργησε συνθήκες για να φτάσει στη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα. Παρόλα αυτά, ο Εθνικός έβγαλε αντίδραση και με 3′ για το φινάλε του ημιχρόνου, έτρεξε ένα σερί 11-2, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια όντας ισόπαλες. Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, δεν μπορούσαν όμως να δημιουργήσουν διαφορά ασφαλείας. Μάλιστα, 2′ πριν τη λήξη, το παιχνίδι βρισκόταν στο 72-74, όμως ο Δούκας δεν μπόρεσε ποτέ να ισοφαρίσει, με αποτέλεσμα να έρθει η εκτός έδρας νίκη για τον Εθνικό.

Μπορεί και μακριά από την έδρα του το Μαρούσι

Ένα πολύ σημαντικό διπλό πανηγύρισε το Μαρούσι, το οποίο πέρασε από την Κρήτη και τον ΟΦΗ, επικρατώντας με 91-83 και έκανε ένα πολύ σημαντικό βήμα στη μάχη που δίνει για τις πρώτες θέσεις της κατηγορίας. Η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, όμως στη συνέχεια ο Γιάννης Γκαγκαλούδης ηγήθηκε της προσπάθειας των φιλοξενούμενων, με αποτέλεσμα να γίνει η αρχική ανατροπή και στο τέλος η πολύ μεγάλη νίκη του Αμαρουσίου. Ο πολύπειρος γκαρντ τελείωσε τον αγώνα με 30 πόντους, παίρνοντας επί της ουσίας από το χέρι την ομάδα του και οδηγώντας τη στη νίκη.

Έσπερος – ΝΕ Μεγαρίδος 84-82
Δούκας – Εθνικός 76-82
Πανερυθραϊκός – Μανδραϊκός 70-63
Ιωνικός ΝΦ – Πεντέλη 58-67
ΟΦΗ – Μαρούσι 83-91
Λοκρός Αταλάντης – Πρωτέας Βούλας 69-80
Πανελευσινιακός – Παπάγου 101-98
Αιγάλεω – ΚΑΟ Μελισσίων 82-75