Με… χορηγία Τζήλου στο 94+ πήρε ισοπαλία ο Παναιτωλικός από την Λαμία!

1

Ενας πολύ δυνατός ποδοσφαιρικός αγώνας τελείωσε δραματικά χάρη στην φοβική συμπεριφορά του εορτάζοντος χθες διαιτητή Θανάση Τζήλου που επιφύλασσε το…δώρο του για την γηπεδούχο 40 δευτερόλεπτα μετά την λήξη και του πρόσθετου χρόνου των 4ων λεπτών στον αγώνα Παναιτωλικός – Λαμία 1-1.

Στην κανονική διάρκεια του αγώνα η φιλοξενούμενη Λαμία είχε προβάδισμα στο σκορ με 0-1 χάρη στο φοβερό γκολ του Μπεχαράνο στο 43ο λεπτό του αγώνα.
Κι όμως ενώ τελείωσε ο κανονικός χρόνος του αγώνα,τελείωσε και ο 4λεπτος χρόνος των καθυστερήσεων ο κ.Τζήλος μάλλον συμπονετικά φερόμενος προς τους ως εκείνη τη στιγμή ηττημένους αγρινιώτες, παρέτεινε κι άλλο το χρόνο του αγώνα μέχρι να του δοθεί η ευκαιρία να προσφέρει έστω την ισοπαλία στην γηπεδούχο ομάδα.
Και την βρήκε στο 94+40΄΄λεπτό με ένα απίστευτο πέναλτι που δεν δίνεται ούτε σε αγώνα Δ τοπικής κατηγορίας, πόσο μάλλον σε αγώνα της επαγγελματικής S.L.1.
Ηταν δε τόσο αριστοτεχνικός ο αιφνιδιασμός του κου Τζήλου που άφησε άναυδους ακόμη και τους ποδοσφαιριστές της Λαμίας που δεν βρήκαν την δύναμη να διαμαρτυρηθούν!

Σύμφωνα δε με τον συνεργάτη μας στο Αγρίνιο που περιέγραφε τον αγώνα στον FM-1 96,2 οι γηπεδούχοι εξέφρασαν την ικανοποίηση τους στον διαιτητή Τζήλο δια στόματος και…σώματος του ίδιου του μεγαλομέτοχου του Παναιτωλικού Φώτη Κωστούλα ο οποίος με το τελικό σφύριγμα του διαιτητή, εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο για να συγχαρεί τον κ.Τζήλο και φυσικά τους παίχτες του για το ισόπαλο αποτέλεσμα.
“Είναι από τις σπάνιες φορές που ο κ.Κωστούλας εμφανίζεται στο γήπεδο” ανέφερε ο συνεργάτης μας.
Η Λαμία ήταν έτοιμη να πανηγυρίσει μια σημαντική νίκη στο Αγρίνιο αφού απέμεναν δευτερόλεπτα μέχρι ο διαιτητής να σφυρίξει λήξη.
Τελικά χάρη στον κ.Τζήλο βρέθηκε η ιδανική φόρμουλα να αλλοιωθεί ουσιαστικά το αποτέλεσμα, προσφέρθηκε στον Ντάουντα ένα πέναλτι σε μια κόντρα του με τον Θεοδωρόπουλο, το εκτέλεσε με επιτυχία και χάρισε ένα βαθμό για τον Παναιτωλικό διαμορφώνοντας το τελικό 1-1!

Ομως θα μπορούσε ο Παναιτωλικός ακόμη και να κερδίσει τίμια τον χτεσινό αγώνα γιατί η Λαμία μπήκε πολύ άτολμα στο παιχνίδι και στο 2ο μόλις λεπτό ο Χουάν Άλβαρες είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ υπέρ της γηπεδούχου,αλλά η βολίδα του αντί να καταλήξει στα δίχτυα, συντάραξε το δοκάρι του Θεοδωρόπουλου.
Και στην συνέχεια ο Παναιτωλικός κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου είχε καλές ευκαιρίες να πετύχει γκολ αλλά οι επιθετικές του ενέργειες προσέκρουαν στην πολύ καλά οργανωμένη αμυντική ταχτική των παιχτών του Ακη Μάντζιου.
Κι αφού δεν μπορούσαν οι επιθετικοί του Παναιτωλικού να διασπάσουν την γρανιτένια άμυνα των λαμιωτών “εφηύρε” ο κ.Τζήλος το πέναλτι.

Μπράβο κ.Τζήλο πάντα τέτοια!

1 ΣΧΟΛΙΟ

1. Λάθη έκανε ο Τζηλος αλλά όχι στη φάση του πέναλτι. Την αποβολή χάρισε στον Παναιτωλικό . Το πέναλτι το χάρισε η άμυνα κ κυρίως ο άτολμος στη συγκεκριμένη φάση Θεοδωρόπουλος.