Με το…αριστερό στην πρεμιέρα Έσπερος και Λοκρός!

0

Η πρεμιέρα στα πρωταθλήματα μπάσκετ επιφύλασσε ήττες για τις φθιωτικές ομάδες Έσπερου Λαμίας και Λοκρού Αταλάντης.
Η αντιπροσωπευτική ομάδα της πόλης μας ο Έσπερος ηττήθηκε μάλλον αδόκητα από το Στρατώνι με σκορ 72-67 ενώ η λοκρική ομάδα αγωνίστηκε σθεναρά αλλά γνώρισε την ήττα από τον γηπεδούχο και πολύ “έμπειρο” Δούκα με σκορ 95-88.
Ασφαλώς μόλις άρχισε το πρωτάθλημα και με την πάροδο του χρόνου οι φθιωτικές ομάδες θα “στρώσουν” και θα δείξουν την αξία τους στους επόμενους αγώνες.
Αναλυτικά η αγωνιστική σε Βόρειο (Έσπερος) και Νότιο Όμιλο (Λοκρός).
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Ευκαρπία – Φάρσαλα 71-80
Ερμής Λαγκαδά – Κομοτηνή 62-72
Μαχητές Πειραματικού – Καβάλα 71-70
Στρατώνι – Έσπερος Λαμίας 72-67
ΠΑΣ Γιάννινα – Γέφυρα 77-70
ΚΑΟΧ – Δόξα Λευκάδας 58-82
Πολύγυρος – Πρωτέας Γρεβενών 68-64
Αίας Ευόσμου – ΧΑΝΘ 79-103

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ – ΧΑΝΘ 79-103
Δεκάλεπτα: 25-28, 35-50, 58-75, 79-103
Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Πράττος-Τζιοπάνος Γ.
Αίας Ευόσμου (Γυμνόπουλος): Μπρουκς 4, Λαζαρίδης 5 (1), Μπαλτζόπουλος 2, Πετανίδης 2, Πουλιανίτης 20 (1), Νησιώτης 19 (2), Ζώτος 15, Νέσης 7, Καπινιάρης 5
ΧΑΝΘ (Νικολαΐδης): Βαζούκης 7 (1), Στεφανίδης 16 (4), Απαζιδης 12, Θεοδωρίδης 21 (7), Μπαλάσκας 11 (3), Ιωαννίδης 12, Κουτουξίδης 10, Καραγεωργίου 7, Τσιριλάκης 5

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΓΕΦΥΡΑ 77-70
Δεκάλεπτα: 21-17, 48-40, 65-55, 77-70
Διαιτητές: Ξέρας-Παζώλης-Χατζημπαλίδης
Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Νίκας 5 (1), Ντόβας 7 (1), Μαυρογιάννης 19 (2), Καραγκιολίδης 7(1), Ναούμης 7 (2), Μάντζιος 4, Πάτρας 16 (2), Κωστουλας, Μανάκας 11, Γιωτάκης, Τσίρμπας 1
Γέφυρα (Μελετιάδης): Ονάσογλου 11 (2), Μπέγας, Ματενίδης 7 (1), Κολοκοτρώνης, Αποστολίδης 5 (1), Μάρτζος 18 (2), Τζουβάρας 2, Μασάδης, Τσακαλέρης 24, Κοτσάνος 3

ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ – ΚΑΒΑΛΑ 71-70
Δεκάλεπτα: 15-15 36-33, 55-48, 71-70
Διαιτητές: Τσιαπλής-Παπανικολάου-Κατωτικίδης
Μαχητές-Πειραματικού (Χατζηκυριακίδης): Σιπητάνος 2, Χατζηκυριακίδης 28 (5), Γεωργίου 13 (1), Κουντουρατζόγλου 3, Μαυρίδης 3, Ζιάκας 2, Κλωνάρας 3, Σικαλίδης 4, Βαϊντερλής 3, Μητσάκης 10 (2)
Καβάλα (Πενταζίδης): Δοξάκης 5 (1), Λαμπρόπουλος 13 (2), Σαββίδης 7 (1), Αθανασιάδης 12 (1), Αμπαράς 10, Πιεβάλιτσα 3 (1), Φλιάτης 12, Νταλός 1, Μπανάσας

ΣΤΡΑΤΩΝΙ – ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ 72-67
Δεκάλεπτα: 24-15, 33-31, 52-47, 72-67
Διαιτητές: Θεοδώρου-Φουτζήλας-Δέλλας
Στρατώνι (Μύθου): Ψευτογκάς 3 (1), Χαλάτσης 9 (1), Μπαρζού 8 (1), Κυριλής 9 (1), Καραδήμας, Σαμαράς 7 (1), Ιατρίδης 1, Θυμνιός 12, Κασούρας 4, Δασκαλόπουλος 20
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Γκούντγουιν 2, Μούτσα 9 (1), Στογιάνοβιτς 22 (4), Ρουμελιώτης 11 (1), Παπανικολάου, Τσιμίδης 11, Δαχρετζής 6 (2), Γκιρίτσης 6

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ – ΚΟΜΟΤΗΝΗ 62-72
Δεκάλεπτα: 22-26, 36-44, 46-58, 62-72
Διαιτητές: Μελανίδης-Ντόγκας-Χατζηχαρίσης
Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης): Μήνου 10 (2), Αποστολίδης 6, Μάρουσιτς 12 (1), Ελευθεριάδης 7, Πλιούκας 6 (2), Σιώπης 3 (1), Παρίτσης 7 (1), Μπακάλης 4, Θεοδωρίδης 1, Χριστοδούλου 6
ΓΑΣ Κομοτηνής (Λεμονίδης): Καρκατσέλης, Λεπτοκαρύδης 28 (3), Μαστροδημήτρης, Λεχούδης 4, Τρυφωνίδης, Κουτσοβασίλης 13 (1), Παπανδρεόπουλος 12, Σπέντζος 4, Χαλίλ 11

ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ 68-64
Δεκάλεπτα: 17-18, 32-32, 52-50, 68-64
Διαιτητές: Σιμητόπουλος, Σιταρίδης, Σαρακενίδης
Πολύγυρος (Τσούρμας): Αμπατζίδης 3(2), Πιπιλιάρης 6(1), Ντισλής 11(3), Δεληγκάρης, Βλάχος 16(3), Παπαθανασίου, Νικολόπουλος, Νούκαρης 15(2), Αλεξιάδης 7(1), Γραβάνης 10.
Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουτζίδης): Μαλούτας 13(2), Σισμάνης 5(1), Μιχαηλίδης 6(2), Βλάχος Θ. 9(1), Μπέσας 2, Τακίδης 6, Μάλιουρας 4, Μακρής 15(2), Πεχλιβανίδης 4.

Η Βαθμολογία:

1. ΧΑΝΘ 2 (1-0)
2. Δόξα Λευκάδας 2 (1-0)
————————————-

3. Φάρσαλα 2 (1-0)
4. Κομοτηνή 2 (1-0)
5. ΠΑΣ Γιάννινα 2 (1-0)
6. Στρατώνι 2 (1-0)
7. Πολύγυρος 2 (1-0)
8. Μαχητές-Πειραματικού 2 (1-0)
9. Καβάλα 1 (0-1)
10. Πρωτέας Γρεβενών 1 (0-1)
11. Έσπερος Λαμίας 1 (0-1)
12. Γέφυρα 1 (0-1)
——————————————–
13. Ερμής Λαγκαδά 1 (0-1)
14. Ευκαρπία 1 (0-1)
15. Αίας Ευόσμου 1 (0-1)
16. ΚΑΟΧ -1 (0-1)

Η επόμενη Αγωνιστική (2η, 13/10)

ΓΑΣ Κομοτηνή – ΠΣ Ευκαρπίας
ΕΚ Καβάλας – Ερμής Λαγκαδά
Εσπερος Λαμίας – Μαχητές Πειραματικού
Γέφυρα – Στρατώνι
Δόξα Λευκάδας – ΠΑΣ Γιάννινα
Πρωτέας Γρεβενών – ΚΑΟΧ
ΧΑΝΘ – Πολύγυρος
Φάρσαλα – Αίας Ευόσμου

Νότιος Όμιλος

Σάββατο 05/10

Δούκας – Λοκρός Αταλάντης 95-88

Κυριακή 06/10

Έσπερος Καλλιθέας – ΟΦΗ 96-86
Πανερυθραϊκός – Πανελευσινιακός 78-81
Μανδραϊκός – Πεντέλη 69-67
Μεγαρίδα – Πρωτέας Β. 73-69
ΚΑΟ Μελισσίων – Μαρούσι 71-75
Αιγάλεω – Ιωνικός ΝΦ 96-77
Εθνικός – Παπάγου 67-73

Τα φύλλα αγώνα

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 78-81
Δεκάλεπτα: 19-22, 48-35, 70-51, 78-81
Διαιτητές: Πόντας, Σκαλτσής, Τεφτίκης
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς 15 (1), Δέλλιος 2, Νικολακόπουλος, Καλλιανιώτης 11 (3), Ντουζίδης, Βουγιούκας 8, Σκάνδαλος 7 (1), Γιαουρτόγλου 16 (5), Αντωνίου, Λυκογιάννης 19 (3).
Πανελευσινιακός (Βούλγαρης, Καραχάλιος): Μπάλας 7 (1), Καράμπελας 6 (1), Κεφάλας, Κεφάλας, Σταθόπουλος 19 (2), Μουμπάρακ 29 (4), Παπαδιονυσίου, Κρασάκης, Αναγνωστόπουλος 20.

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ – ΠΕΝΤΕΛΗ 69-67
Δεκάλεπτα: 18-15, 42-39, 56-48, 69-67
Διαιτητές: Τσάτσης-Μηλαπίδης-Παπαδόπουλος Χρ
Μανδραϊκός (Κατσούνης): Χάνιας-Πανταζής, Γεωργίου, Παπανικολάου 1, Λυτόπουλος 5, Καραμπάτσος 22 (3), Μαλτέζος, Σκούφης, Ροδοστόγλου 18 (1), Τσιάκος 8, Βεσκούκης 9 (1), Μαγιντόμπε 6 (1), Γκουαλτιέρι
Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Νάσης, Μπουργάνος, Ευαγγελούλης 2, Ντιμπ 2, Κούσουλας 19 (4), Καρούζος 16 (3), Μπέλη 10, Κουκάκης 5 (1), Μπίγκος 7 (1), Σαλτουρίδης 4, Τάγαρης, Φωτόπουλος 2

ΕΣΠΕΡΟΣ Καλλιθέας – ΟΦΗ 91-80
Δεκάλεπτα: 15-10, 47-36, 72-50, 91-80
Διατητές: Κοτσίμπος-Φάκαρος-Τσιμπούρης
Έσπερος (Μαντζαρης): Αγγελόπουλος 5 (1), Βαρσος 2, Χατζικίδης, Μαγκουνής 29 (2), Αθανασίου 12 (4), Γκαιτάσοφ, Καπώνης 4 (1), Ντακούλιας 6, Χαρούχι Κ. 10, Χαρούνι Ν. 8 (1), Ευστρατίου 8 (1), Ματαλιωτάκης 12.
ΟΦΗ (Ράλλης): Μποχωρίδης 15 (2), Κριθινάκης 3 (1), Καρλάφτης, Τσερκιτζόγλου 6 (1), Καραδολάμης 10 (2), Αγαπιάδης 7 (1), Τασιούδης 1, Καραθωμάς, Πετράκης 23 (6), Μπουμπάρης 10, Πάλλης 11.

ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ – ΜΑΡΟΥΣΙ 71-75
Δεκάλεπτα: 21-27, 34-45, 47-59, 71-75
Διαιτητές: Λιμνιάτης, Κωνσταντινόπουλος, Μπούκας.
Μελίσσια (Δάγλας-Κωνσταντόπουλος): Κυπαρίσης 3, Στεργίου 8 (1), Οικονομόπουλος 20 (3), Ζαραϊδώνης 3 (1), Τοπάλλι 5, Ζήρος 1, Καραβανάς 8, Βασιλόπουλος 2, Καραχάλιος 21 (1).
Μαρούσι (Σκαραφίγκας-Καλτσίδου): Λάππας 16 (1), Ξυδάς 6, Σουρλής, Κανέλλης 9 (3), Γκαγκαλούδης 17 (2), Πλουτέτσκι 1, Παπαγεωργόπουλος 16, Δούκας 10.

ΑΙΓΑΛΕΩ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ 96-77
Δεκάλεπτα: 27-24, 58-42, 76-65, 96-77
Διαιτητές: Ραχιώτης-Ζιώτας-Μαυρέλης
Αιγάλεω (Λιόγας): Κυριακόπουλος 8 (2), Τσαμπής 2, Καράβολας 37 (6), Κούρτης 11 (1), Νικολακάκος 5 (1), Οικονομόπουλος Κ. 6 (1), Τσιαμπάς 3 (1), Δόξας 11, Οικονομόπουλος Α. 9 (1)
Ιωνικός ΝΦ (Σταθουλης): Βουρλιωτάκης-Περδικάρης 13, Παλαιοχωρίτης 16 (2), Γιαννίκος 18 (2), Σπανός 9 (2), Πρισκομάτης 6, Δουρούντος 4, Ματζιώρης 11 (1)

ΝΕΜ-ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 73-69
Δεκάλεπτα: 17-15,34-34,57-52,73-69
Διαιτητές: Στρέμπας-Πολυχρόνης-Χριστοδουλάκης
Μεγάριδα (Μανταλος): Λάκκας 16, Μαλούκος 17, Σαλέχ 19 (4), Παπαντωνάκος 3 (1), Κατσουλάκος 1, Ψαρόπουλος 9 (1), Σπυρόπουλος 3, Κοντόπουλος 1, Βούρτσης, Λουκάς, Οικονομόπουλος.
Πρωτέας Βούλας (Ταυρόπουλος): Παπαπέτρου 17 (3), Μόρφης 6, Πολιτόπουλος 2, Μήτσιαλος 4, Πετς 7 (1), Μστσάγγος 4 (1), Παναγιωτίδης 3 (1), Σκουλούδης 3, Φιλίππου Α. 7 (1), Δενδρινός 6, Κυριλής 10 (1), Φιλιππου Χ.

ΕΘΝΙΚΟΣ – ΠΑΠΑΓΟΥ 67-73
Δεκάλεπτα: 23-8, 32-23, 50-43, 67-73
Διαιτητές: Καραβίτης-Σπυρόπουλος-Μαρτινάκος
Εθνικός (Σορώτος): Γεωργοπαπαδάκος 12 (3), Μανιάτης 3 (1), Αγγελόπουλος 12 (1), Γεωργοπαπαδάκος Ν. 16 (3), Πέττας 13, Γκιζογιάννης 7, Στέφος 4
Παπάγου (Διαμαντόπουλος): Παπαζήσης, Κώτσης, Τρίχας 2, Χρυσός 21 (2), Καρακατσάνης, Ρεγκούζας 2, Ψαθάς 15, Αγγελόπουλος 7, Σοφρωνάς 9 (1), Τσιτσιγιάννης 5, Μπασδέκης 12 (1)

Η Βαθμολογία

1. Αιγάλεω 2 (1-0)
2. Έσπερος Καλλιθέας 2 (1-0)
————————————-

3. Δούκας 2 (1-0)
4. Παπάγου 2 (1-0)
5. Μεγαρίδα 2 (1-0)
6. Μαρούσι 2 (1-0)
7. Πανελευσινιακός 2 (1-0)
8. Μανδραϊκός 2 (1-0)
9. Πεντέλη 1 (0-1)
10. Πανερυθραϊκός 1 (0-1)
11. ΚΑΟ Μελισσίων 1 (0-1)
12. Πρωτέας Βούλας 1 (0-1)
——————————————–

13. Εθνικός 1 (0-1)
14. Λοκρός Αταλάντης 1 (0-1)
15. ΟΦΗ 1 (0-1)
16. Ιωνικός ΝΦ 1 (0-1)

Η Επόμενη Αγωνιστική (2η, 13/10)

ΟΦΗ – Αιγάλεω
Λοκρός Αταλάντης – Έσπερος Καλλιθέας
Πανελευσινιακός – Δούκας
Πεντέλη – Πανερυθραϊκός
Παπάγου – Μανδραϊκός
Πρωτέας Βούλας – Εθνικός
Μαρούσι – Μεγαρίδα
Ιωνικός ΝΦ – ΚΑΟ Μελισσίων

Πηγή http://www.basketblog.gr

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here