Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Λαμίας με τον Παναθηναϊκό που θα κλείσει την 17η αγωνιστική της Super League.
Στο ΔΑΚ ο Θανάσης Μπαλής θα περιγράψει τον κρίσιμο σημερινό αγώνα.
20:58
Ο Γιώργος Δώνης μετά το τέλος του ματς είπε από την πλευρά του:
“Ένα ισορροπημένο παιχνίδι, ήμασταν υποτονικοί στο πρώτο μέρος. Παρόλο που δεν ήταν καλό το πρώτο μέρος είχαμε 2-3 φάσεις για γκολ. Θεωρώ στο δεύτερο μέρος ήμασταν καλύτεροι. Σε μια βαθιά μπαλιά η Λαμία έκανε το γκολ. Εν συνεχεία είχαμε τις φάσεις αλλά δεν ήμασταν αποτελεμαστικοί. Είναι μεγάλη η ευκαιρία του Μακέντα, είναι μεγάλη και η φάση του Καμπετσή. Βρεθήκαμε να κυνηγάμε το σκορ από μια λάθος αντίδραση μας.
Δεν μπορείς να ξέρεις σε μια διαδρομή πόσα θα είναι τα άσχημα αποτελέσματα. Μετά τις γιορτές δεν είμαστε καλά. Προσπαθούμε να επανέλθουμε, να γυρίσουν όλοι οι παίκτες για να βρούμε τους ρυθμούς μας”.
20:56
Ο Παναθηναϊκός ήταν ουσιαστικά εξαφανισμένος μέχρι το 60′ και εν συνεχεία έγινε απειλητικός.
20:55 Τέλος Αγώνα
Λήξη αναμέτρησης, τελικό αποτέλεσμα Λαμία – Παναθηναϊκός 1-0.
20:54
Συμπληρώθηκαν τα τέσσερα λεπτά.
20:54
93′
Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίσει. Ο Γιόχανσον έκανε γλυκιά σέντρα με τον Καμπετσή από τα δυο μέτρα να στέλνει τη μπάλα έξω.
20:50
Οφσάιντ ο Βέργος, σωστή υπόδειξη.
20:50
Συμπληρώθηκαν τα 90′, τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων…
20:49
Ξεσηκώνεται ο κόσμος της Λαμίας, που προσπαθεί να βοηθήσει την ομάδα του να κρατήσει το πολύτιμο τρίποντο.
20:50
88′
Ο Μπουζούκης θα εκτελέσει το φάουλ με τον Μπαράλες να κόβει σε κόρνερ με σωτήρια προβολή πριν γίνει απειλητικός ο Μακέντα.
20:47
Ένταση ανάμεσα σε Επστάιν και Κολοβέτσιο…
20:46
85′
Σέντρα του Οικονόμου από τα αριστερά με τον Βέργο να κάνει το σουτ αλλά έστειλε τη μπάλα αρκετά έξω.
20:45
Οικονόμου τη σέντρα από τα αριστερά, ο Βέργος το σουτ μέσα από την περιοχή, απελπιστικά ψηλά άστοχο…
20:45
84′
Όλος ο Παναθηναϊκός είναι στην επίθεση αλλά δεν μπορεί να γίνει απειλητικός.
20:41 Αλλαγή
81′: Τρίτη αλλαγή και για τη Λαμία. Ο Καρυπίδης στη θέση του Τομάς. Θωρακίζει τα μετόπισθεν με επιπλέον αμυντικό ο Μάκης Χάβος για τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης
20:40
79′
Ο Κάτσε θα δει την κίτρινη κάρτα καθώς σούταρε μετά το σφύριγμα του Ζαχαριάδη.
20:39
78′
Τρίτη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Εκτός ο Δώνης στη θέση του ο Βέργος. Με τρεις σέντερ φορ το τριφύλλι πλέον και μένει να δούμε πως θα παίξει.
η αλλαγή για τον Παναθηναικό
20:37
Ως 3-5-2 φαίνεται το σύστημα του Παναθηναϊκού τα τελευταία λεπτά σε μια προσπάθεια των πράσινων να ισοφαρίσουν.
20:33 Αλλαγή
73′: Δεύτερη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Καμπετσής στη θέση του Χατζηγιοβάνη.
20:33 Οφσάιντ
Οφσάιντ ο Αλτμάν, σωστή υπόδειξη.
20:32
71′
Κερδίζει κόρνερ ο Παναθηναϊκός από τα δεξιά αλλά δεν μπορεί να απειλήσει.
20:29
67′
Κίτρινη κάρτα θα δει ο Γιόχανσον για μαρκάρισμα εκτός περιοχής στον Βασιλαντωνόπουλο. Σωστή η απόφαση του Ζαχαριάδη που είδε πως η παράβαση είναι εκτός καθώς οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι.
20:27
66′
Αλλαγή για τη Λαμία. Εκτός ο Μπερτόγλιο που αισθάνθηκε κάποιες ενοχλήσεις και ο Επστάιν πέρασε στη θέση του.
20:25
Έχει χτυπήσει ο Μπερτόλιο… Μικρή διακοπή.Αναγκαστική αλλαγή,μπαινει ο Επσταιν
20:24
63′
Νέα εξαιρετική ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Χατζηγιοβάνης εκτέλεσε το κόρνερ ο Οικονόμου έκανε την κεφαλιά πάσα προς τον Μακέντα ο οποίος από τη μικρή περιοχή ανενόχλητος κατάφερε να αστοχήσει.
20:23
62′
Κοντά στην ισοφάριση ο Παναθηναϊκός. Μετά από κόντρες η μπάλα έφτασε στον Γιόχανσον που ήταν μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ με το αριστερό αλλά ο Σαράνοβ έδιωξε με το πόδι σε κόρνερ.
20:22
60′
Απειλεί και πάλι η Λαμία. Ο Καραμάνος έδωσε στον Μπαράλες που έκανε το σουτ με τη μια αλλά ο Διούδης μπλόκαρε.
20:21
59′
Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Σημαντική στιγμή στο ματς καθώς ο Άλτμαν θα πάρει τη θέση του Μουνιέ και θα αγωνιστεί ξανά μετά από δέκα μήνες και το σοβαρό τραυμαυτισμό του τον Μάρτιο του 2018 στο “Γ. Καραϊσκάκης”.
20:19
58′
Νέα καλή στιγμή για τη Λαμία. Μετά το κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Καραμάνο που έκανε το σουτ με τον Διούδη να μπλοκάρει υπέροχα και στην επαναφορά ο ανενόχλητος Αντέτζο κοντρόλαρε τη μπάλα με το χέρι.
20:18
57′
Κερδίζει και πάλι κόρνερ από τα δεξιά η Λαμία.
Δείτε το τρομερό γκολ του Μπερτόγλιο:

20:16
55′
Κίτρινη κάρτα είδε ο Μακέντα για φάουλ πάνω στον Καραμάνο.
20:14
52′ Ανοίγει το σκορ η Λαμία με τρομερό γκολ του Μπερτόγλιο. Πανέμορφο γκολ. Σε βαθιά μπαλιά από τα δεξιά ο Μπαράλες πήρε την κεφαλιά πάσα προς τον Μπερτόγλιο ο οποίος έπιασε με τη μια ένα υπέροχο σουτ και νίκησε τον Διούδη.
ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!!!
20:10
49′
Κίτρινη κάρτα θα δει ο Μπαράλες που έπεσε μέσα στην περιοχή για να πάρει πέναλτι. Σωστή η απόφαση του Ζαχαριάδη.
20:09
48′
Σέντρα του Μπουζούκη με τον Μακέντα μέσα στην περιοχή να μην μπορεί να κάνει καλά το κοντρόλ.
Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ
20:06
Οι δυο ομάδες μπήκες χωρίς αλλαγές στο ΔΑΚ Λαμίας.
20:06
46′
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με τον Παναθηναϊκό στη σέντρα.
20:05
Οι παίκτες των δυο ομάδων έχουν βγει στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο μέρος.
20:02
Οι δυο ομάδες είχαν από μια μεγάλη ευκαιρία σε αυτό το πρώτο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός με τον Μακέντα και η Λαμία με τον Μπερτόγλιο.
19:57
Η Λαμία σε αυτό το πρώτο μέρος είχε οκτώ τελικές, οι τρεις προς την εστία αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κάποιο γκολ.
19:49
Ημίχρονο στην αναμέτρηση με το 0-0 να παραμένει.
λεπτό πρόσθετος χρόνος στο α ημίχρονο.
Ευκαιρία για την ΛΑΜΊΑ να σκοράρει…
19:44
41′
Ο Καραμάνος πήρε υπέροχα τη μπάλα στα δεξιά, έκανε και την ενέργεια και το δυνατό αριστερό σουτ το οποίο πέρασε σύριζα έξω από το αριστερό δοκάρι του Διούδη. 19:42
40′
Σέντρα του Μπαράλες από τα αριστερά δεν μπόρεσε ο Καραμάνος να πιάσει την κεφαλιά.
19:40
37′
Στην επίθεση η Λαμία από τα αριστερά, κερδίζει νέο κόρνερ. Το οποίο πέρασε χωρίς αποτέλεσμα.
19:39
37′
Ο Παναθηναϊκός έχει ανέβει στα τελευταία λεπτά και έχει φέρει το ματς στα ίσια.
19:38
36′
Πρώτη αλλαγή στο ματς. Εκτός ο Μπλάζιτς και στη θέση του ο Μπουλούλης.
19:35
31′
Ο Μπλάζιτς έδειξε να υποφέρει από έναν μυϊκό τραυματισμό και ίσως δεν μπορέσει να συνεχίσει στο ματς.
19:32
29′
Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊό να ανοίξει το σκορ. Ο Μπουζούκης πέρασε την κάθετη προς τον Μουνιέ ο οποίος βγήκε τετ α τετ, σπρώχτηκε από τον Αντέτζο έξω από την περιοχή μ τον Γάλλο να χάνει τη μπάλα αλλά ο Μακέντα είχε ακολουθήσει τη φάση και έκανε το πλασέ αλλά έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το δοκάρι του Σαράνοβ.
19:28
26′
Εκτέλεσε ο Χατζηγιοβάνης, έκοψε εύκολα η άμυνα της Λαμίας και εν συνεχεία ο Κάτσε δεν μπόρεσε να κάνει καλή προσπάθεια και έστειλε τη μπάλα πλάγιο άουτ.
19:27
25′
Σέντρα από τα δεξιά με τον Πλιάτσικα να απομακρύνει σε κόρνερ. Το τρίτο στο παιχνίδι.
19:27
24′
Άσχημο μαρκάρισμα του Τομάς πάνω στον Μπουζούκη και κίτρινη κάρτα για τον Ισπανό μέσο.
19:24
22′
Καλή στιγμή για τη Λαμία. Οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Μπερτόγλιο να δίνει στον Μπαράλες ο οποίος επιχείρησε το σουτ με τον Διούδη να μπλοκάρει σταθερά.
19:22
Στην προηγούμενη φάση που εκτέλεσε το φάουλ ο Παναθηναϊκός που κέρδισε ο Χατζηγιοβάνης όπως φαίνεται από το ριπλέι υπάρχει κράτημα μέσα στην περιοχή του Μαυρομάτη από τον Ασίγκμπα.
19:21
18′
Θα κάνει την ενέργεια ο Μακέντα από τα αριστερά αλλά ο διαιτητής θα δείξει άουτ αν και η μπάλα έδειξε να βγαίνει από τα πόδια παίκτη της Λαμίας.
19:19
16′
Κιτρίνη κάρτα θα δει ο Βασιλαντωνόπουλος που έσπρωξε τον Χατζηγιοβάνη.
19:18
15′
Βαθιά μπαλιά και νέο κόρνερ από τη Λαμία το οποίο πέρασε χωρίς αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους.
19:16
14′
Πρώτη κίτρινη στο ματς θα τη δει ο Δώνης.
19:14
12′
Νέο κόρνερ θα κερδίσει η Λαμία. Απομάκρυνε ο Κολοβέτσιος.
19:12
9′
Η Λαμία δείχνει να έχει μπει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Κυκλοφορεί σωστά τη μπάλα και βγάζει πίεση κάνοντας δύσκολη την ανάπτυξη του Παναθηναϊκού.
19:09
7′
Πρώτη τελική στο ματς. Εκτέλεση του κόρνερ με τον Μπαράλες να πιάνει την κεφαλιά και τον Διούδη να μπλοκάρει σταθερά.
19:09
6′
Πιέζει η Λαμία και κερδίζει και άλλο κόρνερ αυτή τη φορά από τα δεξιά.
19:08
5′
Δεύτερο κόρνερ κερδίζει η Λαμία στο ματς. Θα διώξει η άμυνα του Παναθηναϊκού.
19:05
3′
Σε σέντρα από τα αριστερά ο Οικονόμου θα διώξει σε κόρνερ, το πρώτο για τη Λαμία.
19:04
2′
Λάθος του Αντέτζο με τον Μουνιέ να μπαίνει από τα δεξιά στην περιοχή αλλά ο αμυντικός της Λαμίας πρόλαβε να διώξει σε κόρνερ.
19:02
1′
Ξεκίνησε η αναμέτρηση με τη Λαμία στη σέντρα. 19:00
Ας θυμηθούμε τις δυο ενδεκάδες:
ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Σαράνοβ, Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Σκαρντοβέλι, Μπλάζιτς, Δημούτσος, Τομάς, Καραμάνος, Μπερτόγλιο, Μπαράλες.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Οικονόμου, Κολοβέτσιος, Μαυρομάτης, Δώνης, Κάτσε, Μουνιέ, Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης, Μακέντα.
18:59
Βγήκαν οι παίκτες των δυο ομάδων στο γήπεδο.
18:58
Στο γήπεδο βρίσκεται αρκετός κόσμος. Περισσότερος απ’ ότι στο παιχνίδι Κυπέλλου που είχαν δώσει οι δυο ομάδες. Άλλωστε και οι συνθήκες είναι καλύτερες.
18:57
Οι δυο ομάδες βρίσκονται στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες από τους δυο προπονητές.
18:55
Ας δούμε και τους διατητές της αναμέτρησης:
Διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (ΕΠΣ Μακεδονίας)
Βοηθοί: Λάζαρος Δημητριάδης (ΕΠΣ Μακεδονίας), Πέτρος Πάτρας (ΕΠΣ Μακεδονίας)
4ος: Στέφανος Κουμπαράκης (ΕΠΣ Θράκης)
18:53
Να σημειώσουμε ότι οι δυο ομάδες θα αναμετρηθούν και πάλι την Πέμπτη στο ΟΑΚΑ στη ρεβάνς του Κυπέλλου Ελλάδος.
18:52
Αντίθετα ο Μάκης Χάβος δεν έχει στην διάθεση του τον Ντάνι Μπεχαράνο ενώ στην αποστολή έχει επιστρέψει ο Μπλάζιτς που είναι και στο αρχικό σχήμα.
18:53
18:52
18:50
Να σημειώσουμε ότι στον Παναθηναϊκό εκτός αποστολής έχει μείνει ο Κουρμπέλης που έχει ενοχλήσεις στο γόνατο, ο Ινσούα που είναι τιμωρημένος και ο Κουλιμπαλί που είχε ίωση αλλά και ο Πούγγουρας που είναι τραυματίας.
18:45
Όσο για την ενδεκάδα της Λαμίας, ο Μάκης Χάβος, θα χρησιμοποιήσει τους Σαράνοβ, Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Πλιάτσικα, Σκαρντοβέλι, Μπλάζιτς, Δημούτσο, Τομάς, Καραμάνο, Μπερτόγλιο, Μπαράλες.
Αναπληρωματικοί είναι οι: Μελίσσας, Καρυπίδης, Παπαργυρίου, Καραγκούνης, Επστάιν, Τσούκαλος, Μπουλούλης.
18:44
Αναφορικά με την ενδεκάδα του Παναθηναϊκού οι πράσινοι θα παραταχθούν με 4-4-2 ο Διούδης θα είναι κάτω από τα γκολπόστ με τον Γιόχανσον να παίζει στα δεξιά και τον Οικονόμου αριστερά ενώ οι Κολοβέτσιος και Μαυρομάτης θα είναι το δίδυμο των στόπερ.

Στη μεσαία γραμμή θα παίξουν οι Κάτσε, Δώνης με τους Μπουζούκη και Χατζηγιοβάνη να βρίσκονται στις δυο πτέρυγες ενώ στην κορυφή της επίθεσης θα βρεθούν οι Μουνιέ, Μακέντα.

Στον πάγκο του Παναθηναϊκού βρίσκονται οι: Ξενόπουλος, Τζανδάρης, Χατζηθεοδωρίδης, Παντελάκης, Άλτμαν, Βέργος και Καμπετσής.

Εκτός αποστολής έμειναν οι Στάικος και Εμμανουηλίδης.