ΛΑΜΙΑ – ΠΑΟΚ live FM-1… (0-1)

0

Καλησπέρα σας από το studio του ΛΑΜΙΑ FM-1 96,2.
Στις 7 αρχίζει ο αγώνας της Λαμίας με τον ΠΑΟΚ για το πρωτάθλημα της superleague1 Κατηγορίας.
Από το ΔΑΚ ο Θανάσης Μπαλής θα περιγράψει λεπτό προς λεπτό κάθε φάση του αγώνα.
Μείνετε συντονισμένοι…

20:56
Τελικό αποτέλεσμα: Λαμία – ΠΑΟΚ 0-1 με το γκολ του Μάτος στο 33ο λεπτό.
20:55
95′:
Ο Σέζος δείχνει κίτρινη κάρτα στον Μάτος για καθυστέρηση. Μπήκαμε στο πέμπτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.
20:53
Τελευταίες προσπάθειες των γηπεδούχων για την ισοφάριση, με τον ΠΑΟΚ να κρατάει το χρυσό 1-0 που τον φέρνει στο -1 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.
20:52
Συμπληρώθηκαν τα δύο από τα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων.
20:52
91′:
Σουτ του Ρόμανιτς με το αριστερό εκτός περιοχής, πέφτει στην αριστερή του γωνία και μπλοκάρει ο Ζίβκοβιτς.
20:51
91′:
Κίτρινη κάρτα ο Αουγκούστο.
20:50
Συμπληρώθηκε το 90λεπτο, πέντε θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων που άρχισαν τώρα.
20:49
88′:
Εκτέλεση φάουλ από τον Μίσιτς, δεν πρόλαβε να πεταχτεί κάποιος στην πορεία της μπάλας για να την προωθήσει στα δίχτυα.
20:48
88′:
Κίτρινη κάρτα στον Σάσι.
20:47
Οι οπαδοί του ΠΑΟΚ που βρίσκονται στις εξέδρες του ΔΑΚ Λαμίας αποθεώνουν τον Βιεϊρίνια.
20:46
86′:
Αποχωρεί ο αρχηγός Βιεϊρίνια του ΠΑΟΚ (το περιβραχιόνιο πήγε στον Κρέσπο) και τη θέση του παίρνει ο Αουγκούστο.
20:45
85′:
Αλλαγή για την Λαμία, ο Σάσι στη θέση του Σκόνδρα.
20:45
85′:
Αδύναμη κεφαλιά του Δημούτσου μέσα από την περιοχή, η μπάλα στην αγκαλιά του Ζίβκοβιτς.
20:44
84′:
Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Βασιλόγιαννη, η μπάλα χτύπησε στο τείχος και έφυγε κόρνερ.
20:43
82′:
Η Λαμία έχει κερδίσει φάουλ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή του ΠΑΟΚ, με μέτωπο προς την εστία του Ζίβκοβιτς.
20:40
79′:
Κίτρινη κάρτα στον Αντέτζο. Δεύτερη για παίκτη των γηπεδούχων μετά από εκείνη που είχε δεχτεί στο πρώτο μέρος (32′) ο Βάντερσον.
20:38 Κίτρινη Κάρτα
78′: Κίτρινη στον Αντέτζο.
20:38
77′
Σουτ του Μπιανκόνι από μακριά, δεν απειλεί.
20:36
75′
Φάουλ του Μάτος στον συμπατριώτη του, Μπιανκόνι.
20:34
73′
Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Λημνιός γύρισε από δεξιά, ούτε ο Ίνγκασον, ούτε ο Βαρέλα μπόρεσαν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα.
20:33
Βασιλόγιαννης στη θέση του Ασίγκμπα,
20:31
71′
Φάουλ για τον ΠΑΟΚ.
20:30
69′
Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μπιανκόνι στη θέση του Μπεχαράνο.
20:29
69′
Φάουλ για τη Λαμία.
20:28
67′
Ο ΠΑΟΚ έχει την μπάλα στον έλεγχό του.
20:26
66′
Σουτ μακρινό του Μαουρίσιο, ο Θεοδωρόπουλος απομακρύνει.
20:24
64′
Σουτ του Μίσιτς, η μπάλα κοντράρει. Δεν μπορεί ούτε με τη δεύτερη προσπάθεια ο Κροάτης.
20:23
63′
Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Σβιντέρσκι στη θέση του Άκπομ.
20:23
61′
Κόρνερ από δεξιά για τη Λαμία.
20:22
60′
Πιέζει η Λαμία στα τελευταία λεπτά.
20:22
Σύμφωνα με ενημέρωση που είχαν οι άνθρωποι της Λαμίας η βλάβη στο VAR αποκαταστάθηκε.
59′ Γύρισμα του Λημνιού από τα δεξιά, θα προλάβει και θα μπλοκάρει ο Θεοδωρόπουλος.
20:17
57′
Ο Λημνιός δεν μπορεί να γυρίσει την μπάλα από δεξιά.
20:16
55′
Στο έδαφος ο Γιαννούλης, δέχεται τη φροντίδα του ιατρικού επιτελείου της ομάδας.
20:14
52′
Ο Βύντρα κερδίζει τον Εσίτι στη μονομαχία τους.
20:12 Απόκρουση
51′: Σουτ συρτό από το ύψος της περιοχής, εντός ημικύκλιου, δεν έχει πρόβλημα ο Ζίφκοβιτς.
20:12
50′
Σέντρα του Σκαρντοβέλι, απομακρύνει η άμυνα του ΠΑΟΚ.
20:08
Δικαιολογημένες οι διαμαρτυρίες των ανθρώπων της Λαμίας για όσα απίθανα γίνονται…
20:07
47′
O Λημνιός γυρίζει από δεξιά, ο Ασίγκμπα βγάζει την άμυνα.
20:06
46′
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στη Λαμία.

Έτσι έβαλε το γκολ ο ΠΑΟΚ

ΓΚΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ (Μάτος) και Λαμία – ΠΑΟΚ 0-1:
19:33
32′

Ο Βιεϊρίνια αναλαμβάνει την εκτέλεση.
19:33
31′
Ο Λημνιός δέχεται το φάουλ από τον Σκαρντοβέλι. Τον πάτησε ο Βραζιλιάνος.
19:32
31′
Σέντρα του Μάτος με το αριστερό, ο Άκπομ πιάνει την κεφαλιά, ο Αντέτζο απομακρύνει.
19:32
30′
O Πλιάτσικας γεμίζει με κεφαλιά για τον Ασίγκμπα, ο Γιαννούλης προστατεύει την μπάλα.
19:24
23′
Κίτρινη κάρτα στον Βραζιλιάνο.
19:24
22′
Ο Μαουρίσιο χάνει το κοντρόλ και την μπάλα. Αναγκάζεται να κάνει φάουλ στον Δημούτσο.
19:24
21′
Ήταν λίγο πιο μπροστά ο Μπεχαράνο. Στη φάση του 12ου λεπτού δεν υπήρχε οφσάιντ στον Βιεϊρίνια όπως φάνηκε στο ριπλέι.
19:22
20′
Ο Μπεχαράνο κάνει την κίνηση, βγαίνει, ο Ίνγκασον τον κόβει, αλλά έτσι κι αλλιώς ο Βολιβιανός ήταν σε θέση οφσάιντ.
19:21
18′
Κακή η μπαλιά του Μίσιτς.
19:18
16′
Ο Ίνγκασον απομακρύνει σε πλάγιο.
19:17
15′
Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Γιαννούλης βγαίνει από αριστερά μετά από τη σέντρα του Ίνγκασον, κάνει τη σέντρα, ο Άκπομ στο πρώτο δοκάρι δεν μπορεί να νικήσει τον Θεοδωρόπουλο. Η δεύτερη μεγάλη ευκαιρία του Δικεφάλου στην αναμέτρηση.
19:16
14′
O Mάτος επιχειρεί το σουτ με το αριστερό, συγκλίνοντας κεντρικά από δεξιά, η μπάλα ψηλά πάνω από την εστία που υπερασπίζεται ο Θεοδωρόπουλος.
19:15
13′
Απελπιστικά άστοχη η σέντρα του Ασίγκμπα.
19:14
13′
Κίτρινη κάρτα στον Άκπομ.
19:13
12′
Σε θέση οφσάιντ ο Βιεϊρίνια.
19:12
10′
Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Βιεϊρίνια κάνει το σουτ με το αριστερό, αριστερά εντός περιοχής. Ο Θεοδωρόπουλος απομακρύνει.
19:08
7′
Ο Βιεϊρίνια κάνει χέρι στην προσπάθειά του να βρει την μπάλα.
19:08
6′
Ο Βαρέλα προσπαθεί να βρει τον Άκπομ. Κακή πάσα όμως.
19:07
5′
Ο Καραμάνος κάνει την κεφαλιά προς τα πίσω, δεν βρίσκεται συμπαίκτης του στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ.
19:05
3′
Ο Ίνγκασον απομακρύνει με κεφαλιά σε πλάγιο.
19:04
3′
Σε πόδια παικτών του ΠΑΟΚ η πρωτοβουλία των κινήσεων.
19:03
2′
Ο Βαρέλα έχει αναλάβει το μαρκάρισμα του Άκπομ.
19:02
1′
Ξεκίνησε το ματς στη Φθιώτιδα.

Η ενδεκάδα της Λαμίας: Θεοδωρόπουλος, Βάντερσον, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Ασίγκμπα, Δημούτσος, Βύντρα, Σκόνδρας, Ρόμανιτς, Καραμάνος, Μπεχαράνο.

Στον πάγκο για τους γηπεδούχους είναι οι: Καχριμάν, Σασί, Μπιανκόνι, Σάλιακας, Βλαχομήτρος, Βασιλόγιαννης και Μπουλούλης-Τσαπρούνης

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιάννουλης, Εσίτι, Μαουρίσιο, Λημνιός, Βιεϊρίνια, Μίσιτς, Άκπομ
Στον πάγκο για τον Δικέφαλο είναι οι: Πασχαλάκης, Κρέσπο, Ντόουγκλας, Πέλκας, Μπίσεσβαρ, Λάμπρου, Σφιντέρσκι

Ο ΠΑΟΚ αγωνίζεται με το άγχος του τίτλου και μετά την χτεσινή νίκη του Ολυμπιακού θέλει οπωσδήποτε βαθμούς για να συνεχίσει την κούρσα προς τον τίτλο.
Όμως η ομάδα της Λαμίας που στην έδρσ της είναι σχεδόν ανίκητη, με εξαίρεση τον αγώνα με τον Ολυμπιακό, θέλει επίσης την νίκη για να βελτιώσει την βαθμολογική της θέση μετά την- ελέω διαιτητή Τζήλου- απώλεια δύο βαθμών στο Αγρίνιο όπου κέρδιζε μέχρι το 94ο λεπτό και ο διαιτητής παραχώρησε πέναλτι υπέρ του Παναιτωλικού για να διαμορφωθεί το τελικό 1-1.
Ο προπονητής της Λαμίας Ακης Μάντζιος έχει μαζί του την εξής αποστολή:
Κάχριμαν, Θεοδωρόπουλος, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Πλιάτσικας, Σκόνδρας, Βύντρα, Βάντερσον, Ασίγκμπα, Βασιλόγιαννης, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Σάλιακας, Μπουλούλης, Μπιανκόνι, Καραμάνος, Βλαχομήτρος, Ρόμανιτς, Σασί και Βιγιάλμπα.
Απο τους δύο νεομετεγγραφέντες κατά πάσα πιθανότητα θα μετέχει στην 11άδα ο Μπιακονί ενώ ο Βιγιάλμπα δεν φέρεται να είναι έτοιμος για συμμετοχή σε επίσημο αγώνα πρωταθληματος η τελική επιλογή βέβαια είναι στην ευχέρεια του κ. Μάντζιου.
“Γνωρίζω ότι ο ΠΑΟΚ είναι μια από τις μεγαλύτερες ομάδες της χώρας αλλά δεν θα παίξουμε φοβικά, αντίθετα θα τους κοιτάξουμε στα μάτια και θα τους αντιμετωπίσουμε στα ίσια και πιστύω ότι μπορούμε θα φέρουμε θετικό αποτέλεσμα…” δήλωσε στον FM-1 ο μεγαλομέτοχος της ομάδας Πανουργιάς Παπαϊωάννου ο οποίος φέρεται διατεθειμένος σε περίπτωση νίκης να δώσει καλό πριν στους παίχτες του!

Το αγώνα παρά την αστυνομική απαγόρευση για την μετακίνηση οργανωμένων οπαδών του ΠΑΟΚ θα παρακολουθήσουν περίπου 400-500 οπαδοί του δικεφάλου που θα εισέλθουν υπό επιτήρηση και σε συγκεκριμένο χώρο του γηπέδου.

Ο Πορτογάλος προπονητής του ΠΑΟΚ Αμπέλ Φερέϊρα έχει μαζί του τους ποδοσφαιριστές:
Πασχαλάκη , Ζίβκοβιτς , Βαρέλα , Κρέσπο , Ίνγκασον , Ροντρίγκο , Μάτος , Γιαννούλη , Βιεϊρίνια , Ντόουγκλας , Μαουρίσιο , Μίσιτς , Εσίτι , Πέλκα , Μπίσεσβαρ , Λάμπρου , Λημνιό , Άκπομ , Σφιντέρσκι.
Επανέρχονται οι Γιαννούλης, Κρέσπο και Μπίσεσβαρ.
Ο Ομάρ Ελ Καντουρί κρίθηκε ανέτοιμος.

Ο ΠΑΟΚ έχει κερδίσει και τα πέντε παιχνίδια που έχει αντιμετωπίσει τη Λαμία για τη Super League, χωρίς μάλιστα να δεχτεί γκολ και με σκορ 13-0.
Έχουν παίξει και τρεις αγώνες Κυπέλλου, που επίσης ο ΠΑΟΚ έχει κερδίσει, αυτούς με γκολ 17-1. Συνολικά σε οκτώ αγώνες έχει οκτώ νίκες και 30-1 γκολ.