ΛΑΜΙΑ – Παναιτωλικός …

0

Καλησπέρα από την βροχερή Λαμία.
Στις 8 ακριβώς είναι προγραμματισμένη η έναρξη του αγώνα που ρίχνει την αυλαία της 6ης αγωνιστικής της S.L.1 και φυσικά οι φίλαθλοι και των δύο ομάδων αγωνιούν, γιατί οι σημερινοί αντίπαλοι βρίσκονται κοντά στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.
Πολύ περισσότερο βέβαια οι φίλαθλοι της Λαμίας που διακαώς επιθυμούν την πρΏτη νίκη της ομάδας και ειδικά μέσα στο γήπεδο τους.
Ο καιρός είναι άσχημος , όλη την ημέρα βρέχει και φυσικά οι καιρικές συνθήκες επηρεάζουν και την κατάσταση του αγωνιστικού χώρου.
Βέβαια ο διαιτητής θα είναι εκείνος που θα αποφανθεί κατά πόσο ο τάπητας του γηπέδου είναι κατάλληλος για τη διεξαγωγή του αγώνα.
Μέχρι στιγμής δεν φαίνεται να υπάρχουν ανυπέρβλητα εμπόδια…
Στο ΔΑΚ ο συνεργάτης μας ο Θανάσης Μπαλής θα περιγράψει τον αποψινό αγώνα και ελπίζουμε θα μεταφέρει το μήνυμα της νίκης της φθιωτικής ομάδας στους ακροατές του ΛΑΜΙΑ FM-1
Μείνετε συντονισμένοι …
======================================================
21:52
Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, άξιζαν τη νίκη, είχαν δοκάρι αλλά δεν έφτασαν στο γκολ. Από την άλλη ο Παναιτωλικός πήρε τον πρώτο του βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα. Βέβαια και οι δυο ομάδες παρέμειναν χωρίς νίκη.
21:51
90+4′
Ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στη Λαμία. Το 0-0 παράμεινε έως το τέλος με τις δυο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό.
21:50
93′
Κίτρινη κάρτα θα δει ο Αντέτζο.
21:46 Καθυστερήσεις
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.
21:46
88′
Καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό. Ο Αριγίμπι με εξαιρετική ενέργεια πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του έκανε και το συρτό σουτ με τη μπάλα να φεύγει σύριζα έξω από το δεξί δοκάρι του Βελλίδη.
21:44
87′
Σέντρα από τα αριστερά για τη Λαμία, θα πιάσει την κεφαλιά ο Βασιλόγιαννης με τον Γιαννακόπουλο να αποκρούει.
21:43
85′
Απομένουν πέντε λεπτά στο ματς με τις δυο ομάδες να ψάχνουν το γκολ που θα τους δώσει την πρώτη τους νίκη.
21:41
83′
Τρίτη αλλαγή και για τη Λαμία. Εκτός ο Σκόνδρας και στη θέση του ο Σάλιακας.
21:34
77′
Τρίτη αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Εκτός ο Ντίας και στη θέση του ο Ντουάρτε.
76′ Φάουλ για τη Λαμία, κίτρινη κάρτα στον Μπάλμπι του Παναιτωλικού.
21:31
74′
Απειλεί ξανά η Λαμία. Ο Καραμάνος έδωσε ωραία στον Ρόμανιτς που μπήκε από τα αριστερά, έκανε το πλασέ αλλά ο Γιαννακόπουλος και πάλι έδιωξε.
21:31
73′
Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Στο ματς ο Μιμίτο, εκτός ο Μαρσιάλ
21:30
72′
Διπλή ευκαιρία για τη Λαμία. Ο Ρόμανιτς έκανε τη σέντρα ο Καραμάνος πήρε την κεφαλιά με τον Γιαννακόπουλο να διώχνει αλλά η μπάλα έφτασε στον Τουράμ που άπλωσε το πόδι του με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω.
72′ Απίθανη ευκαιρία για την Λαμία!
21:27 Out
70′: Σουτ του Μπεχαράνο έξω από την περιοχή, αρκετά άουτ.
21:26
69′
Κίτρινη κάρτα θα δει ο Σιανιά για φάουλ στο χώρο του κέντρου.
21:24
67′
Απειλεί η Λαμία με τον Αντέτζο. Σέντρα από τα δεξιά με τον στόπερ των γηπεδούχων να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα πάνω από την εστία του Γιαννακόπουλου.
21:23
65′
Αλλαγή για τη Λαμία. Εκτός ο Βύντρα και στη θέση του ο Βασιλόγιάννης.
21:20
62′
Δοκάρι για τη Λαμία. Σουτ εκτός περιοχής από τον Βάντερσον, η μπάλα κόντραρε, άλλαξε πορεία και βρήκε στο δεξί δοκάρι του Γιαννακόπουλου και εν συνεχεία ο Καραμάνος κόπηκε από τον Μαρσιάλ.
62΄Μεγάλη ευκαιρία πάλι για την Λαμία… και δοκάρι.
21:18
61′
Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Μέσα ο Αριγίμπι εκτός ο Ρομάν.
21:17
60′
Ο Πλιάτσικας για να μη ρισκάρει έδιωξε σε κόρνερ με τον Παναιτωλικό να έχει την ευκαιρία για μια καλή εκτέλεση.
21:15
58′
Απειλεί η Λαμία με τον Καραμάνο. Ο επιθετικός των γηπεδούχων μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ με τον Γιαννακόπουλο να μπλοκάρει τη μπάλα.
21:10
53′
Ο Ντίαζ έκανε ενέργεια από τα δεξιά με τον Αντζέτζο να διώχνει σε κόρνερ.
21:08 Out
52′: Μακρινό σουτ του Πλιάτσικα, πολύ άστοχο.
21:07
50′
Αλλαγή για τη Λαμία. Εκτός ο Τιρόνε και στη θέση του ο Τουράμ.
21:07
50′
Κίτρινη και για τον Ντίαζ αυτή τη φορά.
21:07
49′
Κόρνερ από τα αριστερά για τον Παναιτωλικό, βγήκε ο Βελλίδης και μπλόκαρε τη μπάλα.
21:06
48′
Κίτρινη κάρτα θα δει ο Βύντρα.
21:02
46′
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με τον Παναιτωλικό στη σέντρα.
20:47
45′
Ημίχρονο στην αναμέτρηση. Το 0-0 παραμένει ανάμεσα στις δυο ομάδες.
44΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Λαμία.
Λάθος της άμυνας του Παναιτωλικού, ο Ρόμανιτς όμως άνοιξε το κοντρόλ και ο Γιαννακόπουλος μπλόκαρε
40′ Ντελ Πίνο και Καραμάνος προσπάθησαν να συνεργαστούν αλλά ο Γιαννακόπουλος μπλόκαρε
20:38
38′
Στην επίθεση η Λαμία που θα κερδίσει κόρνερ από τα αριστερά.
20:37
36′
Κοντά στο γκολ ο Παναιτωλικός. Στο κόρνερ από τα δεξιά η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά με τον Βελλίδη να διώχνει και πάλι την τελευταία στιγμή σε νέο κόρνερ.
Νέο κόρνερ για τον Παναιτωλικό
36′ Σουτ του Μοράρ βρήκε πάνω στον Αντέτζο και κατέληξε κόρνερ
20:34
34′
Παρά τη βροχή οι δυο προπονητές βρίσκονται όλη την ώρα όρθιοι και δίνουν οδηγίες στους παίκτες τους όλη την ώρα.
20:29
28′
Απειλεί η Λαμία. Ο Ρόμανιτς βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Γιαννακόπουλου.
20:28
27′
Κίτρινη για τον Παναιτωλικό. Θα τη δει ο Μοράρ για σκληρό φάουλ στον Αντέτζο.
20:27
25′
Ο Παναιτωλικός έχει ισορροπήσει το ματς και η κατοχή πλέον είναι μοιρασμένη.
20:23
23′
Στην επίθεση η Λαμία με τον Δημούτσο να μπαίνει στην περιοχή και να πλασάρει από δύσκολη θέση με τον Γιαννακόπουλο να διώχνει σε κόρνερ.

20:22
22′
Κίτρινη κάρτα, η πρώτη στο ματς, θα τη δει ο Τιρόνε της Λαμίας. Συμπληρώσαμε το πρώτο εικοσάλεπτο στην αναμέτρηση και το παιχνίδι είναι αρκετά καλό μέχρι στιγμής. Έχει ρυθμό, οι δυο ομάδες παίζουν ελεύθερα, ψάχνουν το γκολ και ήδη έχουν φτιάξει κάποιες ευκαιρίες.
20:18
17′
Νέο σουτ από τον Ρόμανιτς από πλάγια δεξιά και πάλι ο Γιαννακόπουλος δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει τη μπάλα.
20:17
17′
Ο Δημούτσος επιχείρησε το σουτ με τον Γιαννακόπουλο να αποκρούει τη μπάλα.
20:14
14′
Ο Μοράρ εκτέλεσε απευθείας αλλά ο Βελλίδης μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα τη μπάλα.
20:13
12′
Κερδίζει φάουλ σε εξαιρετικό σημείο έξω από την περιοχή ο Παναιτωλικός.
20:10
10′
Ευκαιρία ο Παναιτωλικός.
Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Λουσέρο πήρε στο δεύτερο δοκάρι την κεφαλιά και ο Βελλίδης σήκωσε τα δυο χέρια διώχνοντας εκ νέου σε κόρνερ.
20:10
9′
Ανεβαίνει ο Παναιτωλικός και κερδίζει κόρνερ που παραχώρησε ο Πλιάτσικας, το πρώτο στο ματς.
Στις εξέδρες του γηπέδου υπάρχουν και περίπου 30 φίλοι του Παναιτωλικού.
20:08
7′
Σε αυτά τα πρώτα λεπτά η Λαμία δείχνει να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και είναι η ομάδα που έχει περισσότερο τη μπάλα στην κατοχή της.
20:05
4′
Η Λαμία κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο για γέμισμα μέσα στην περιοχή. Βγήκε ο Γιαννακόπουλος και απομάκρυνε προ του Αντέτζο.
20:02
1′
Απειλεί η Λαμία. Ο Τιρόνε βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το σουτ με τον Γιαννακόπουλο να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.
20:01
1′
Ξεκίνησε το ματς στη Λαμία με τους γηπεδούχους στη σέντρα και την πρώτη επίθεση.
Αρχικές ενδεκάδες
ΛΑΜΙΑ
Βελλίδης, Πλιάτσικας, Βύντρα, Αντέτζο, Σκόνδρας, Βάντερσον, Δημούτσος, Μπεχαράνο, Ταϊρόν, Καραμάνος, Ρόμανιτς
Αναπ: Κατσίκας, Μπαχανάκ, Μπουλούλης, Τουράμ, Σάλιακας, Τζανετόπουλος, Βασιλόγιαννης
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ
Γιαννακόπουλος, Μοράρ, Σανιά, Ντάλσιο, Ντίας, Λουσέρο, Μπάλμπι, Ρόμαν, Σιέστεντ, Ταχάρ, Μαρσιάλ
Αναπ: Θεοδωρόπουλος, Ντουάρτε, Αριγίμπι, Παρράς, Μιμίτο, Τσιγγάρας, Μπαΐροβιτς
Διαιτητικό team:
Ρέφερι: Κατσικογιάννης (Ηπείρου) Βοηθοί: Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας), Κόλλιας (Ηπείρου) VAR: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας) AVAR: Σπυρόπουλος (Ανατολικής Αττικής) 4ος: Ζαμπαλάς (Ηπείρου)
Η αποστολή του Σωτήρη Αντωνίου
Βελλίδης, Κατσίκας, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Πλιάτσικας, Σκόνδρας, Βύντρα, Βάντερσον, Σάλιακας, Βασιλόγιαννης, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Μπαχανάκ, Μπουλούλης, Καραγιάννης Α., Τουράμ, Τιρόνε, Καραμάνος, Ρόμανιτς και Ανάκογλου.

Η αποστολή του Παναιτωλικού
Μπάλμπι, Ταχάρ, Μοράρ, Μιμίτο, Μπαΐροβιτς, Ντάλσιο, Ντίας, Αριγίμπι, Ντουάρτε, Λουσέρο, Καββαδίας, Σανιά, Παρράς, Θεοδωρόπουλος, Γιαννακόπουλος, Ρομάν, Τσιγγάρας, Μπακαδήμας, Μαρσιάλ και Σιέστεντ.

Διαιτητές
Κατσικογιάννης, Κωνσταντίνου, Κόλλιας, 4ος Ζαμπάλας – VAR: Παπαδόπουλος, Σπυρόπουλος)

Η Λαμία σε πέντε παιχνίδια έχει 3 βαθμούς, ενώ το συγκρότημα του Αγρινίου παραμένει στο μηδέν έχοντας γνωρίσει ισάριθμες ήττες.
Ετσι μόνο ο Πανιώνιος που βρίσκεται στο -2 είναι πιο κάτω.
Θυμίζουμε τα αποτελέσματα των αγώνων της 6ης αγωνιστικής
Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:
Σάββατο 5/10
Παναθηναϊκός – Ξάνθη 0-1 (90’+3 Φοσέ)
ΑΕΛ – ΑΕΚ 0-0

Κυριακή 6/10
Βόλος – Ατρόμητος 2-3 (7′, 36′ Τόρες, 39′ Ανδρούτσος, 45′ Μανούσος, 62′ Γιακουμάκης)
Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΟΚ 1-2 (58′ Σουάρεθ – 33′ Σφιντέρσκι, 47′ Μαρτίνεθ αυτογκόλ)
ΟΦΗ – Πανιώνιος 4-1 (31′, 81′ Σεμέντο, 55′ Νέιρα, 71′ Τσιλιανίδης – 9′ Αραμπούλι)
Άρης – Ολυμπιακός 1-2 (7′ Ντιγκινί – 33′ Μασούρας, 38′ Ελ Αραμπί)