ΛΑΜΙΑ – ΟΦΗ live FM-1… (2-1)

0

Καλησπέρα σας από το studio του ΛΑΜΙΑ FM-1 96,2.
Στις τρεις αρχίζει στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Λαμίας ο αγώνας της ΛΑΜΙΑ με τον ΟΦΗ για το πρωτάθλημα της super league 1 Κατηγορίας.
Εκεί βρίσκεται ο συνεργάτης μας Θανάσης Μπαλής που θα περιγράψει τον αγώνα και θα δώσει στους ακροατές μας κλίμα και εξέλιξη της συνάντησης.
Μείνετε συντονισμένοι…

16:57
Τελικό αποτέλεσμα: Λαμία – ΟΦΗ 2-1. Τρίτη διαδοχική εντός έδρας νίκη για την Λαμία, η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 11′ μετά το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ναμπί, για να κάνει όμως την ανατροπή με τους Τουράμ και Δημούτσο και να πάρει το πολύτιμο τρίποντο.
16:56 Τέλος Αγώνα 2-1! 17 βαθμοί!
Λήξη του αγώνα.
16:54 Οφσάιντ
90+4′: Οφσάιντ ο Τουράμ, σωστό
Στη θέση του Καραμάνου μπαίνει ο Σάλιακας
16:52
Ολοκληρώθηκε το 90λεπτο, τέσσερα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
16:48 Κίτρινη Κάρτα
88′: Κίτρινη κάρτα στον Δημούτσο.
16:47
85′: Έχουν βγει μπροστά οι παίκτες του ΟΦΗ τα τελευταία λεπτά, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης.
Ξεκάθαρη η υπεροχή της Λαμίας στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασε άνετα στην ανατροπή και θα μπορούσε να πετύχει και άλλα τέρματα.
18¨43΄
Ο Ρόμανιτς είχε ένα μικροπρόβλημα, τον προφυλάσσει ο Μάντζιος και βάζει τον Τζανετόπουλο
Στο 81′ ακόμη μία φάση για τη Λαμία, ο Τουράμ έστειλε την μπάλα λίγο ψηλά από την εστία του Σωτηρίου
16:39 Αλλαγή
79′: Τρίτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Έξω ο Κοροβέσης, μέσα ο Φιγκεϊρέντο.
16:39
78′:
Ο Βάντερσον μπήκε στην περιοχή και έκανε το φαλτσαριστό σουτ από πλάγια θέση, η μπάλα έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Σωτηρίου.
16:38
Ένα σουτ του Ρόμανιτς, έπειτα από λάθος του Μαρινάκη, άουτ η μπάλα
16:38
77′:
Κίτρινη κάρτα στον Στάικο.
16:36 Corner
76′: Κόρνερ για τη Λαμία από τα δεξιά, περνά ανεκμετάλλευτο.
16:36
74′: Αδυνατούν να κρατήσουν μπάλα μέχρι τώρα στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του ΟΦΗ.
16:32
71′:
Κίτρινη κάρτα ο Σεμέδο, τρίτη για παίκτη του ΟΦΗ.
16:31
70′:
Εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, πήρε την κεφαλιά ο Αντέτζο, η μπάλα έφυγε άουτ.
16:28
66′:
Αλλαγή για τον ΟΦΗ, με τον Γιώργο Σίμο να βλέπει πρόβλημα στην άμυνα της ομάδας του και ειδικά στα δεξιά. Ο Κουτρουμπής πήρε τη θέση του Μπράουν.
16:24
62′:
Πολύ καλύτερη η Λαμία στο δεύτερο ημίχρονο, έχει μπει δίκαια στη θέση του οδηγού, περιορίζοντας τους φιλοξενούμενους σε παθητικό ρόλο.
16:21
59′:
ΓΚΟΛ για την Λαμία και 2-1 κόντρα στον ΟΦΗ! Ο Καραμάνος έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, οι παίκτες του ΟΦΗ απέτυχαν να απομακρύνουν και η μπάλα στρώθηκε στον Δημούτσο, που με ζυγισμένο πλασέ από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Σωτηρίου.
59΄ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΑΜΙΑ 2-1
16:19
57′:
Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Μάνος βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Λαμίας και έκανε το σουτ υπό την πίεση του Αντέτζο μέσα από την περιοχή, με το σουτ του να στέλνει τη μπάλα άουτ.
16:12
50′:
Μεγάλη ευκαιρία για την Λαμία, με την κεφαλιά του Μπεχαράνο από πλεονεκτική θέση να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι έχουν μπει πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο.
16:08
47′:
Σουτ του Βάντερσον με το αριστερό εκτός περιοχής, η μπάλα έφυγε άουτ.
16:06
46′:
Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

15:52
Αποτέλεσμα ημιχρόνου: Λαμία – ΟΦΗ 1-1.
Από δύο εύστοχα πέναλτι διαμορφώθηκε το αποτέλεσμα στο πρώτο μέρος, με τον ΟΦΗ να προηγείται στο 11′ με εκτέλεση πέναλτι του Ναμπί και την Λαμία να απαντάει στο 45+1″ με εύστοχο πέναλτι του Τουράμ.
15:49
45+4′:
Συρτό σουτ με το αριστερό από τον Σκόνδρα, ο Σωτηρίου έπεσε στην αριστερή γωνία του και απέκρουσε σε κόρνερ.
15:48
Έχει συμπληρωθεί το 45λεπτο, τέσσερα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων και βρισκόμαστε τώρα στο τρίτο λεπτό του έξτρα χρόνου.
15:47 Καθυστερήσεις
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

15:46
Ο Τουράμ εκτελεί με δύναμη στο κέντρο της εστίας, πέφτει αριστερά ο Σωτήριο και… 1-1.
ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΑΜΙΑ 1-1
Ο πιο κακός διαιτητής που έχουμε δει στην Λαμία!
15:46
Ο διαιτητής με τη βοήθεια του VAR αλλάζει την απόφασή του και δίνει πέναλτι υπέρ της Λαμίας στο μαρκάρισμα του Κοροβέση στον Βασιλόγιαννη.
15:44
Ο διαιτητής πηγαίνει να δει τη φάση στο ριπλέι με τη βοήθεια του VAR.
15:43
42′:
Οι παίκτες της Λαμίας ζητούν πέναλτι σε πέσιμο του Βασιλόγιαννη μέσα στην περιοχή από μαρκάρισμα του Κοροβέση, ο διαιτητής δίνει άουτ. Συμβουλεύεται το VAR αυτή τη στιγμή.15:38
Μετά από αυτή την αλλαγή, ο Καραμάνος περνάει σε πιο κεντρικό ρόλο για να βοηθήσει τον Τουράμ στη γραμμή κρούσης.
15:37
37′:
Πρώτη αλλαγή για την Λαμία, με τον Βασιλόγιαννη να παίρνει τη θέση του Τιρόνε.
15:36
35′:
Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Σεμέδο έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Λαμίας μετά από ωραία κάθετη πάσα του Νέιρα και έκανε το δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Θεοδωρόπουλος απέκρουσε με δυσκολία σε κόρνερ
15:33
33′:
Ευκαιρία για τον ΟΦΗ: σουτ του Τσιλιανίδη, η μπάλα βρήκε σε απλωμένο πόδι παίκτη της Λαμίας και έφυγε κόρνερ.
15:31
28′:
Η δεύτερη κίτρινη κάρτα στο ματς βγαίνει και αυτή για παίκτη του ΟΦΗ. Την αντικρίζει ο Μάνος για φάουλ από πίσω στον Δημούτσο.
15:27
26′:
Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Τιρόνε, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
15:24
24′:
Ο Γιώργος Σίμος έχει δώσει σαφείς εντολές στους παίκτες του να μπλοκάρουν την Λαμία στον άξονα και για αυτό ο Στάικος παίζει κοντά στο χώρο του κέντρου, αφότου μπήκε στο γήπεδο στη θέση του Ναμπί.
15:23
23′:
Σουτ του Νέιρα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μπλόκαρε σταθερά ο Θεοδωρόπουλος.
15:23
22′:
Επικίνδυνος ξανά ο Τουράμ, με τον Δημούτσο να βγάζει κάθετη μπαλιά και τον φορ της Λαμίας να ξεχύνεται ορμητικά στην πορεία της μπάλας, με τον Σωτηρίου να μπλοκάρει.
15:21
21′:
Ο Τουράμ έκλεψε τη μπάλα από τον Γιαννούλη και μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, με τον Μαρινάκη να κόβει με σωτήριο τάκλιν σε κόρνερ.
15:20
20′:
Ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Ο Μάνος βγήκε, όπως και στη φάση που κέρδισε πέναλτι και προήλθε το γκολ της ομάδας του, στην πλάτη της άμυνας της Λαμίας, με το διαγώνιο σουτ του να φεύγει έξω από το δεξί δοκάρι.
15:19
Η Λαμία έχει ανεβάσει ταχύτητα εδώ και μερικά λεπτά και πιέζει ψηλά για να δυσκολέψει την ανάπτυξη των παικτών του ΟΦΗ.
15:18
17′:
Πρώτη κίτρινη κάρτα, την αντικρίζει ο Κοροβέσης για λογαριασμό του ΟΦΗ για τράβηγμα της φανέλας του Ρόμανιτς.
15:13 Αλλαγή
13′: Αναγκστική αλλαγή για τον ΟΦΗ. Στάικος αντί Ναμπί.
15:12
Έχει τραυματιστεί ο σκόρερ και θα γίνει αλλαγή… Αποχωρεί υποβασταζόμενος ο Άγγλος άσος.
15:13
Ο διαιτητής έδειξε κίτρινη κάρτα στον τερματοφύλακα Θεοδωρόπουλο που υπέπεσε στην παράβαση αλλά και στον προπονητή της Λαμίας Άκη Μάντζιο για διαμαρτυρία.
15:11
Αρχικά ο Μάνος υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ, όμως ο Γκορτσίλας πήγε να συμβουλευτεί το VAR και έδωσε πέναλτι (ο παίκτης του ΟΦΗ δεν ήταν εκτεθειμένος) καθώς ο Θεοδωρόπουλος βρήκε με τα πόδια τον Μάνο πάνω στην έξοδό του, την ώρα που έκανε το πλασέ ο φορ του ΟΦΗ.
Ο Ναμπί ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι που κέρδισε ο Μάνος και έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του κίπερ της Λαμίας για να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ.
10΄Πέναλτι σε βάρος της ΛΑΜΙΑΣ και 0-1!
15:08
8′:
Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ, με τον Μάνο να δέχεται κάθετη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας και να κάνει το πλασέ που έφυγε άουτ. Ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ, με το τηλεοπτικό ριπλέι να δείχνει πάντως πως πήρε λάθος απόφαση.
15:07
Ο Σεμέδο είναι μέχρι στιγμής ο πρώτος σκόρερ του ΟΦΗ στο πρωτάθλημα με 6 γκολ.
15:06
5′:
Καλός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν μέσω καλής κυκλοφορίας της μπάλας να απειλήσουν. Το παιχνίδι των Κρητικών περνάει από τα πόδια του Νέιρα στον άξονα.
15:04
Στις εξέδρες του γηπέδου βρίσκονται και περίπου 100 φίλοι του ΟΦΗ που ταξίδεψαν από το Ηράκλειο για να βρεθούν στο πλευρό της ομάδας τους.
15:01
Με λευκές εμφανίσεις αγωνίζεται η Λαμία, με ασπρόμαυρες ο ΟΦΗ.
15:01
1′:
Άρχισε η αναμέτρηση.
15:00
Με την ίδια ακριβώς ενδεκάδα με αυτή που είχε κόντρα στην ΑΕΚ, παρατάσσει τον ΟΦΗ ο Γιώργος Σίμος.
14:59
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Στάθης Γκορτσίλας ενώ στο VAR βρίσκεται ο Γιώργος Κομίνης.
14:58
H τελευταία εκτός έδρας επιτυχία του ΟΦΗ στη Super League 1 σημειώθηκε τον περασμένο Αύγουστο όταν επιβλήθηκε 3-1 στο ΟΑΚΑ του Παναθηναϊκού.
14:57
Η τελευταία ήττα της Λαμίας στο πρωτάθλημα καταγράφεται στις 20 Οκτωβρίου!
14:55
Οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί τέσσερις φορές, με την Λαμία να μετράει δύο νίκες (στο Ηράκλειο) και δύο ισοπαλίες, με τους Κρητικούς να ψάχουν την πρώτη τους νίκη επί της ομάδας της Φθιώτιδας.
Συνθέσεις
ΛΑΜΙΑ
Θεοδωρόπουλος, Σκόνδρας, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Βάντερσον, Δημούτσος, Μπεχαράνο, Καραμάνος, Ταϊρόν, Ρόμανιτς, Τουράμ
Αναπ: Καχριμάν, Τζανετόπουλος, Βύντρα, Ασίγκμπα, Σάλιακας, Μπουλούλης, Βασιλόγιαννης
ΟΦΗ
Σωτηρίου, Μπράουν, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Σακόρ, Νέιρα, Τσιλιανίδης, Σεμέντο, Ναμπί, Μάνος
Αναπ: Γουάλι, Κουτρουμπής, Νάστος, Ντίνας, Φιγκεϊρέντο, Βαζ, Στάικος
Ο καιρός στην Λαμία είναι θαυμάσιος,ηλιόλουστη ημέρα με καλή θερμοκρασία γύρω στους 16-17 βαθμούς Κελσίου.

Η αποστολή της Λαμίας:
Κάχριμαν, Θεοδωρόπουλος, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Πλιάτσικας, Σκόνδρας, Βύντρα, Βάντερσον, Μπάχανακ, Ασίγκπα, Βασιλόγιαννης, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Σάλιακας, Μπουλούλης, Τουράμ, Τιρόνε, Καραμάνος, Βλαχομήτρος και Ρόμανιτς.

Η αποστολή του ΟΦΗ:
Σωτηρίου, Whalley, Δερμιτζάκης, Μαρινάκης, Braun, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Κουτρουμπής, Νάστος, Sakor, Στάικος, Neira, Nabi, Τσιλιανίδης, Ντίνας, Souza, Vaz, Semedo, Figueiredo, Μάνος.
Προπονητής Γιώργος Σίμος.

Ο Ευστάθιος Γκορτσίλας από την ΕΠΣ Μακεδονίας θα διευθύνει το παιχνίδι, βοηθοί: Δημητριάδης (Μακεδονίας) – Κωνστάντιος (Ευβοίας).
4ος διαιτητής: Τσέτσιλας (Γρεβενών)
VAR: Κομίνης (Θεσπρωτίας)
AVAR: Μπαλτάς (Αχαΐας)
Παρατηρητής διαιτησίας: Τοπούζης (Τρικάλων)

Αποφασισμένη να πάρει ακόμη ένα τρίποντο είναι η Λαμία στον εντός έδρας αγώνα με τον ΟΦΗ.
Οι Φθιώτες θα παρουσιαστούν χωρίς απουσίες στην αναμέτρηση της 13ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1 (εξαιρούνται βέβαια οι μακροχρόνιοι τραυματίες Σάσι και Τσούκαλος) και ο Άκης Μάντζιος έχει την ευχέρεια να παρατάξει την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα.

Ο ΟΦΗ έχει κάνει φέτος μια εντυπωσιακή πορεία,έχει πολύ υψηλή ψυχολογία, ερχόμενος από τη μεγάλη νίκη κόντρα στην ΑΕΚ, την προηγούμενη αγωνιστική, αλλά και η ΛΑΜΙΑ με το που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία της ομάδας ο Ακης Μάντζιος, μεταμορφώθηκε και ανακάμπτει διαρκώς.