Λαμία – Ολυμπιακός live… 0-4

Ετοιμότητα της Αστυνομίας για αποτροπή επεισοδίων

0

Καλησπέρα σας από το studio του ΛΑΜΙΑ FM-1 96,2 στις 5 και τέταρτο αρχίζει στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Λαμίας ο σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας αγώνας της ΛΑΜΙΑΣ με τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.
Στο ΔΑΚ ο συνεργάτης μας Θανάσης Μπαλής θα περιγράψει λεπτό προς λεπτό τις φάσεις του αγώνα.
Μείνετε συντονισμένοι…

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ ΦΟΒΕΡΑ ΛΑΘΗ ΠΑΙΧΤΩΝ ΤΗΣ ΛΑΜΙΑΣ 0-4 τελικό σκορ!
19:08
90+3′
Μακρινό σουτ του Καμαρά. Η μπάλα πολύ ψηλά άουτ.
19:08
90+3′
Διανύουμε το δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου από τα τρία συνολικά.
3′ ο επιπλέον χρόνος
19:06
Στο έδαφος ο Αντέτζο. Δέχεται τη φροντίδα του ιατρικού επιτελείου της Λαμίας.
Ο Ρόμανιτς πρόλαβε τους Σα και Σεμέδο όμως το σουτ που έκανε από αρκετά πλάγια θέση σταμάτησε στο δοκάρι του Ολυμπιακού
89′ Δοκάρι για την Λαμία
19:05
89′ Κίτρινη κάρτα στον Μασούρα για φάουλ στον Μπουλούλη
87′ Στη θέση του Μπαχανάκ ο Βλαχομήτρος για τη Λαμία
19:02
O προπονητής της Λαμίας, Άκης Μάντζιος, έδωσε το χέρι του στον Γιουσέφ Ελ Αραμπί κατά την αποχώρηση του δευτέρου από τον αγωνιστικό χώρο.
85′ Στη θέση του Ελ Αραμπί ο Χριστοδουλόπουλος
19:00
83′
Ο Ελ Αραμπί γεμίζει δεξιά για τον Γκασπάρ, ο Μπαχανάκ παραχωρεί κόρνερ
81΄ΚΙ ΑΛΛΟ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ 3ο ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛ ΑΡΑΜΠΙ
Σέντρα από αριστερά, ο Μασούρας δεν μπορεί από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ο Ελ Αραμπί παίρνει την μπάλα με το αριστερό και μπορεί όμως. Εκτελεί εντός περιοχής και φθάνει στο χατ-τρικ.
18:55
79′
Ο Γκασπάρ γύρισε από δεξιά για τον Ελ Αραμπί, αλλά ο Αντέτζο κόβει.
18:53
78′
Ο Ελ Αραμπί προσπαθεί να μπει στη φάση, αλλά ο Βύντρα κόβει τελευταία στιγμή σε κόρνερ.
18:52
77′
Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μπουλούλης στη θέση του Τιρόνε.
18:52
76′
Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Γκερέρο αντί Βαλμπουενά.
18:51
76′
Ο Ρόμανιτς γκρεμίζει τον Μπα στην προσπάθειά του να πάρει την μπάλα.
18:50
75′
Ο Δημούτσος βγάζει τη σέντρα, ο Σεμέντο απομακρύνει
18:49
73′
Ο Σεμέντο δεν μπορεί να διώξει με την πρώτη για κεφαλιά, διώχνει όμως με τη δεύτερη.
18:48
72΄
Στη θέση του Βασιλόγιαννη ο Σάλιακας
δεν φάνηκε σε καμιά περίπτωση απόψε ο Ρόμανιτς.
18:46
70′
ΓΚΟΛ 0-3 για τον Ολυμπιακό (Βαλμπουενά)!
Ο Γάλλος ευστόχησε από την άσπρη βούλα.
Τρίτο γκολ του Ολυμπιακού
18:44
69′
Πέναλτι για τον Ολυμπιακό. Ο Τσιμίκας ανατράπηκε από τον Πλιάτσικα και κόκκινη κάρτα στον παιχτη της Λαμίας,με δέκα παίχτες στο υπόλοιπο η Λαμία.
.
ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΛΑΜΙΑΣ
18:43
67′
Η Λαμία συνεχίζει να μην μπορεί να απειλήσει τον Ολυμπιακό.
64′ Στη θέση του Μπενζιά ο Λοβέρα για τον Ολυμπιακό
18:32
57′
Απόλυτα κυρίαρχος του αγώνα ο Ολυμπιακός.
18:30
52′
Ο Ελ Αραμπί έφτασε τα 17 γκολ φέτος με τον Ολυμπιακό. Τα 12 στο πρωτάθλημα. Φοβερός στράικερ ο Μαροκινός.
18:27
Ο Μαροκινός στράικερ εκμεταλλεύτηκε τη λανθασμένη πάσα του Βάντερσον.
Μπήκε στην περιοχή, επιχείρησε να κάνει πάσα αριστερά, αλλά η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Πλιάτσικα. Έτσι, του στρώθηκε ιδανικά και με δυνατό σουτ με το αριστερό σκόραρε.
Ο Βάντερσον έκανε τραγικό λάθος και μετά από κόντρα στο πρώτο σουτ του Πλιάτσικα ο Ελ Αραμπί με φανταστικό σουτ έκανε το 0-2 για τον Ολυμπιακό ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ
Τραγικό λάθος του Βάντερσον δίνει στο πιάτο το δεύτερο γκολ στον Ολυμπιακό με τον Ελ Αραμπί
18:26
50′
Σουτ του Μασούρα λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.
18:23
48′
Σουτ στην κίνηση από τον Βαλμπουενά μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Θεοδωρόπουλος.
18:22
47′
Κίτρινη κάρτα στον Σεμέδο για μαρκάρισμα στον Ρόμανιτς.
18:20
46′
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
18:05
45’+1′
Λήξη του πρώτου ημιχρόνου

ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ
Ο Μαροκινός με φοβερή κεφαλιά από σέντρα του Βαλμπουενά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
17:58
40′
ΓΚΟΛ 0-1 για τον Ολυμπιακό (Ελ Αραμπί)!

17:57
39′
Σέντρα του Βαλμπουενά από αριστερά, ανεκμετάλλευτη.
17:55
37′
O Τσιμίκας έκανε το γύρισμα από αριστερά, έδιωξαν σε κόρνερ οι αμυντικοί της Λαμίας.
17:53 Σχόλιο
Στο 35′ πια… Ο Ολυμπιακός έχει αυξήσει την πίεση του από στημένες όμως φάσης, αφού η Λαμία τον περιμένει πάντα με οργανωμένη άμυνα.
17:53
34′
Σταμάτησε η μίνι πολιορκία του Ολυμπιακού με τα τρία διαδοχικά κόρνερ.
17:52
33′
ΔΟΚΑΡΙ για τον Ολυμπιακό! Από κόρνερ του Βαλμπουενά, η κεφαλιά του Μπα χτύπησε στην αριστερή δοκό.
17:50
32′
Κίτρινη κάρτα στον Πλιάτσικα για μαρκάρισμα στον Ελ Αραμπί.
17:50
31′
Η πρώτη φορά που απειλεί η Λαμία. Το δυνατό σουτ του Δημούτσου λίγο μέσα από τη μεγάλη περιοχή και δεξιά, η μπάλα ελάχιστα άουτ.
17:46
28′
Ο Γκασπάρ πέρασε από τον Ρόμανιτς, του έκανε φάουλ ο Σέρβος κοντά στο σημείο του κόρνερ.
17:44
26′
Κίτρινη κάρτα στον Μπα για μαρκάρισμα στον Καραμάνο.
17:43
Βύντρα και Βαλμπουενά σε στιγμιότυπο του πρώτου ημιχρόνου.

17:42
23′
Ο Ολυμπιακός κυριαρχεί μέχρι στιγμής, αλλά το 0-0 παραμένει.
17:39
21′
Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Μπουχαλάκης έπαιξε το 1-2 με τον Βαλμπουενά, έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
17:37
19′
Ο Ελ Αραμπί γύρισε το σώμα του, έκανε το δυνατό σουτ, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Θεοδωρόπουλος.
17:36
17′
Ο Βασιλόγιαννης έφυγε από δεξιά, αλλά ο Σεμέδο του πήρε τη μπάλα.
17:33
14′
Στη Λαμία το παρών δίνουν 1.500 φίλοι του Ολυμπιακού. Εντυπωσιακή παρουσία.
17:32
14′
Σουτ του Γκασπάρ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και δεξιά, μπλόκαρε ο Θεοδωρόπουλος.
17:30
12′
Ο Μασούρας υπό την πίεση του Αντέτζο δεν κατάφερε να κάνει το γύρισμα από δεξιά.
17:28
10′
Χωρίς αποτέλεσμα η κάθετη πάσα του Τιρόνε.
17:27
9′
Φάουλ του Βύντρα στον Βαλμπουενά.
17:26
7′
Δυναμικό παρών δίνουν στο ΔΑΚ της Λαμίας οπαδοί του Ολυμπιακού.
17:24
6′
Ο αγωνιστικός χώρος είναι σε εξαιρετική κατάσταση.
17:23
5′
Εκτέλεση από τον Βαλμπουενά, κεφαλιά του Σεμέδο, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό της Λαμίας και κατέληξε πάλι κόρνερ.
17:23
5′
Πιέζει από αριστερά ο Ολυμπιακός. Κόρνερ για τους ερυθρόλευκους.
17:21
3′
Ο Ολυμπιακός έχει την κατοχή της μπάλας από το ξεκίνημα του ματς.
17:18
1′
Ξεκίνημα της αναμέτρησης.
17:18
Ο Ομάρ Ελαμπντελαουί έμεινε εκτός ένδεκάδας καθώς αντιμετωπίζει μια ίωση.
17:15
Βροχερός ο καιρός στη Λαμία.
17:14
Στην έδρα της δεν έχει χάσει η Λαμία, ενώ ο Ολυμπιακός είναι η μοναδική αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος ύστερα από 17 ματς.
17:14
Γεμάτο το ΔΑΚ της Λαμίας.
11καδες
Λαμία (Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Βάντερσον, Βύντρα, Αντέτζο, Μπάχανακ, Βασιλόγιαννης, Πλιάτσικας, Δημούτσος, Τιρόνε, Καραμάνος, Ρόμανιτς
Στον πάγκο για την Λαμία βρίσκονται οι: Κάχριμαν, Ασίγκμπα, Σάλιακας, Τζανετόπουλος, Βλαχομήτρος, Καραγιάννης, Μπουλούλης

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Γκασπάρ Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Μπενζιά, Μασούρας, Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί

Στον πάγκο για τον Ολυμπιακό είναι οι: Αλέν, Γκερέρο, Ομάρ, Λοβέρα, Κούτρης, Μεριά, Χριστοδουλόπουλος

Διαιτητής είναι ο Πέτρος Τσαγκαράκης (Χανίων), με βοηθούς τους Ράινχαρντ Μπουξμπάουμ (Αν. Αττικής) και Μιχαήλ Καρσιώτη (Κορινθίας). Τέταρτος είναι ο Γεώργιος Βρέσκας (Πιερίας) ενώ στο VAR είναι ο Αθανάσιος Σέζος (Κιλκίς),AVAR: Τζιότζιος (Θράκης)

Ο Ολυμπιακός είναι πρώτος στην βαθμολογία με 41 βαθμούς ενώ η Λαμία είναι 10η με 22 βαθμούς

Παρά την απαγόρευση του αρμόδιου Υπουργείου για την μετακίνηση οργανωμένων φιλάθλων του Ολυμπιακού πληροφορίες αναφέρουν ότι στις εξέδρες του ΔΑΚ θα βρεθούν περί τους 800 με 1000 ερυθρόλευκοι φίλαθλοι γεγονός που έχει σημάνει συναγερμό στην Ελληνική Αστυνομία προς αποφυγή επεισοδίων.
Απο το πρωί γίνονται έλεγχοι στις εισόδους και μέσα στην πόλη της Λαμίας για την αποτροπή προσέγγισης στο γήπεδο οργανωμένων οπαδών του Ολυμπιακού.

Ο Πορτογάλος τεχνικός Πέδρο Μαρτίνς έχει αρκετούς «πονοκεφάλους», αφού οι ερυθρόλευκοι θυμίζουν «νοσοκομείο» γράφουν αθηναϊκές ιστοσελίδες.

Εκτός έμεινε ο Ποντένσε, ο οποίος έχει υποστεί θλάση, οι ανέτοιμοι Σουντανί, Γκιγιέρμε, Φορτούνης, Τοροσίδης και Αβραάμ, καθώς και ο τραυματίας Μπρούνο.

Αναλυτικά η αποστολή του Ολυμπιακού: Αλέν, Μπα, Μπενζιά, Μπουχαλάκης, Σισέ, Ελ Αραμπί, Ελαμπντελαουί, Γκασπάρ, Γκερέρο, Χριστοδουλόπουλος, Κούτρης, Λοβέρα, Καμαρά, Μασούρας, Μεριά, Ραντζέλοβιτς, Σα, Σεμέδο, Τσιμίκας, Τζολάκης, Βαλμπουενά.

Από πλευράς Λαμίας με ανεβασμένο ηθικό και χωρίς πολλές απουσίες ο Άκης Μάντζιος ανακοίνωσε της αποστολή και σε αυτή δεν βρίσκονται οι τιμωρημένοι Σκόνδρας και Μπεχαράνο.
Αντίθετα στην αποστολή βρίσκονται οι Βάντερσον, Πλιάτσικος και Αντέτζο, οι οποίοι είχαν μείνει εκτός από την πρώτη αναμέτρηση με τα Τρίκαλα για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Αναλυτικά η αποστολή της Λαμίας: Κάχριμαν, Θεοδωρόπουλος, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Πλιάτσικας, Βύντρα, Μπάχανακ, Βάντερσον, Ασίγκμπα, Βασιλόγιαννης, Δημούτσος, Σάλιακας, Μπουλούλης, Καραγιάννης, Τιρόνε, Καραμάνος, Βλαχομήτρος, Ρόμανιτς, Κωστίκας.