ΑΕΚ – ΛΑΜΙΑ κύπελλο live… (2-1)

0

Στο El Passo αγωνίζεται η Λαμία με την ΑΕΚ για το θεσμό του κυπέλλου.
Εκεί βρίσκεται και ο ΛΑΜΙΑ FM-1 για την περιγραφή του αγώνα από τον συνεργάτη μας Σταύρο Παπανάγνου από το γήπεδο της Καλλιθέας.
Η επιλογή του γηπέδου έγινε γιατί το βράδυ στο ΟΑΚΑ έδρα της ΑΕΚ αγωνίζεται η Εθνική ομάδα με την Εθνική Ουγγαρίας.
19:57
Μετά από ένα απογοητευτικό πρώτο μέρος όπου είχαμε μόνο 1 τελική προσπάθεια (!), ΑΕΚ και Λαμία ανέβασαν ρυθμούς στο δεύτερο και πήραν μέρος σε μία χορταστική μονομαχία.

Η Λαμία πήρε το προβάδισμα στο 64′ με τον Επστάιν αλλά η Ένωση έκανε την ανατροπή, με το γκολ του Γιακουμάκη στο 73′ (ασίστ από Μπογέ) και το εκπληκτικό γκολ με φάουλ του Γκάλο στο 87′.
19:55
Ένα άκρως ασυνήθιστο περισταστικό έλαβε χώρα στο δεύτερο ημίχρονο του ΑΕΚ-Λαμία, με τον Μπογέ να παίρνει τη θέση του Μπότου για την Ένωση χωρίς να υπάρχει τέταρτος διαιτητής τη στιγμή της αλλαγής, με αποτέλεσμα ο διαιτητής Τζήλος να δείξει κίτρινη και στους δύο παίκτες.
Δηλώσεις προπονητών:
19:53
Μάκης Χάβος: “Όταν προηγείσαι με 1-0, είναι κρίμα και άδικο να μην πάρουμε κάτι από το ματς. Η ΑΕΚ έχει μεγάλη ομάδα, πολλούς ποιοτικούς παίκτες, και από μία στατική φάση πήρε τη νίκη”.
19:52
Μαρίνος Ουζουνίδης: “Περίμενα καλύτερα πράγματα. Εμείς αυτό που θέλαμε το κάναμε, πήραμε το ματς και δώσαμε χρόνο συμμετοχής στα παιδιά που δεν είχαν μεγάλο χρόνο συμμετοχής.
19:52
95′
ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: ΑΕΚ – Λαμία 2-1.
19:50
Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.
19:49
Η ανατροπή που πέτυχε η ΑΕΚ και η βελτιωμένη εικόνα της στο δεύτερο μέρος, έχουν δημιουργήσει ευφορία στους οπαδούς της στις κερκίδες που τραγουδούν ακατάπαυστα εδώ και πολλή ώρα.
19:48
Μπογέ και Γιακουμάκης πανηγυρίζουν για το 1-1 της Ένωσης!
19:46
Συμπληρώθηκε το 90λεπτο. Πέντε θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
Ανατροπή στο ματς, με τον Γκάλο να εκτελεί αριστουργηματικά το φάουλ από το ημικύκλιο και να στέλνει τη μπάλα στο αριστερό “Γ” της εστίας του Μελίσσα, με τη μπάλα να έχει βρει πρώτα και το εσωτερικό του οριζόντιου δοκαριού.
19:43 Goal
87′: ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ!
19:41 Κίτρινη Κάρτα
86′: Κίτρινη Αντέτζο.
19:42
85′
Κίτρινη κάρτα στον Αντέτζο και η ΑΕΚ είναι έτοιμη να εκτελέσει φάουλ από εξαιρετική θέση.
19:39
83′
Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Λαμία. Ο Κωστίκα παίρνει τη θέση του Καραμάνου.
19:38
Από τη μόλις 1 τελική προσπάθεια στο πρώτο 45λεπτο, έχουμε φτάσει αισίως στις 15 στο δεύτερο μέρος!
19:37
80′
Μεγάλη ευκαιρία η Λαμία! Ο Δημούτσος επιτέθηκε κατά μέτωπο και την κατάλληλη στιγμή τροφοδότησε τον Καραμάνο, με τον Τσιντώτα να αποκρούει εντυπωσιακά με το σώμα του!
19:35
Το χτύπημα στα πλευρά δεν ήταν επιπόλαιο και χρειάστηκε να έρθει ασθενοφόρο για να αποχωρήσει από το γήπεδο ο Γιαννιώτας!
19:34
78′
Κίτρινη κάρτα στον Κάργα για δυνατό μαρκάρισμα στον Βασιλαντωνόπουλο.
19:32
76′
Αλλαγή και για την Λαμία, με τον Τσούκαλο να παίρνει τη θέση του Επστάιν.
19:31
74′
Ο Κλωναρίδης το νέο πρόσωπο στην ενδεκάδα της ΑΕΚ
Ο Τσιντώτας έκανε το βολέ, ο Μπογέ έπιασε στον ύπνο τους αμυντικούς της Λαμίας βγαίνοντας από πίσω, μπήκε στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Γιακουμάκη, που σε κενή εστία ισοφάρισε σε 1-1!
19:29
ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ!
19:28
Πολιορκεί την εστία της Λαμίας η ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά.
19:28
72′
Νέα καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Ο Γιακουμάκης κινήθηκε από τα αριστερά και έκανε το διαγώνιο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Μελίσσας έδιωξε σε κόρνερ.
19:27
Μπήκαμε στο τελευταίο 20λεπτο. Η ΑΕΚ βιάζεται καθώς σε περίπτωση που μείνει αυτό το αποτέλεσμα θα κάνει δύσκολη τη ζωή της όσον αφορά στην πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.
19:26
70′
Ο Γκάλο εκτέλεσε το πλάγιο και βρήκε τον Γιακουμάκη μέσα στην περιοχή της Λαμίας με πλάτη προς το τέρμα, εκείνος κατάφερε να γυρίσει και μετά από περίτεχνη ενέργεια έπιασε το σουτ, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.
19:24
Ήταν αναγκαστική η αλλαγή του Γιαννιώτα, που είχε ενοχλήσεις από σύγκρουσή του με τον Μελίσσα πριν από περίπου 10 λεπτά.
19:22
67′
Αλλαγή για την Λαμία: ο Μπουλούλης στη θέση του Μαστούρ.
19:22
66′
Αλλαγή για την ΑΕΚ: ο Γούσης αντί του Γιαννιώτα.
19:21
64′
ΓΚΟΟΟΟΛ για την Λαμία! Σέντρα από τα δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Επστάιν έπιασε το σουτ στην κίνηση με το αριστερό και νίκησε τον Τσιντώτα, στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία του.
19:19
63′
Μέρα με τη νύχτα το πρώτο με το δεύτερο μέρος. Αμφότερες οι ομάδες έχουν ανοιχτεί και ψάχνουν φάσεις για το γκολ.
19:16
Ο Τζήλος έδειξε κίτρινη κάρτα τόσο στον Μπογέ όσο και στον Μπότο επειδή δεν είχε δώσει εντολή για την αλλαγή (δεν υπήρχε τέταρτος διαιτητής όταν έγινε η αλλαγή).
19:14
58′
Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Μπογέ πήρε τη θέση του Μπότου.
19:13
Χορταστικό το πρώτο δεκάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, όπου έχουμε ήδη 5 τελικές προσπάθειες, 2 για την ΑΕΚ και 3 για την Λαμία.

Όλα αυτά ενώ στο πρώτο 45λεπτο είχαμε μόλις 1 τελική και από τις δύο ομάδες!
19:11
55′
Ευκαιρία για την Λαμία, με τον Καραμάνο να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και τον Τσιντώτα να αποκρούει στο τετ α τετ που είχε με τον επιθετικό της Λαμίας.
19:09
53′
Ακόμα πιο καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ, πάλι με πρωταγωνιστή τον Γιαννιώτα. Ο Τσόσιτς έβγαλε κάθετη πάσα, ο Γιαννιώτας είδε την έξοδο του Μελίσσα και έκανε το διαγώνιο πλασέ με το αριστερό, η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι!
19:08
Το ματς έχει αρκετά καλό ρυθμό στο δεύτερο μέρος.
19:08
52′
Πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς για την ΑΕΚ! Πέρασε η κάθετη μπαλιά για τον Γιαννιώτα, ο οποίος έκανε το διαγώνιο σουτ με το δεξί μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Μελίσσας με διπλη προσπάθεια
19:06
Αποχωρεί χωλαίνοντας ο Πλιάτσικας μετά από σύγκρουσή του με τον Πλιάτσικα, ίσως χρειαστεί να γίνει αναγκαστική αλλαγή για την Λαμία.
19:05
Δεν έχουμε αλλαγή για κάποια από τις δύο ομάδες.
19:05
Η Λαμία μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος θέλοντας να αιφνιδιάσει την ΑΕΚ.
19:03
47′
Πρώτη καλή στιγμή στο ματς, είναι για την Λαμία! Γύρισμα του Σκόνδρα, ο Καραμάνος έκανε το σουτ υπό πίεση μέσα από την περιοχή, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων (κόρνερ).
19:02
46′
Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.
19:01
Οι δύο ομάδες βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο μέρος. Θερμός εναγκαλισμός μεταξύ του προπονητή της Λαμίας, Μάκη Χάβου, και του τεχνικού διευθυντή της ΑΕΚ, Νίκου Λυμπερόπουλου.
18:52
Με αφορμή την τιμωρία που επιβλήθηκε στην ΑΕΚ για τη συμπεριφορά των οπαδών της κόντρα στον Ολυμπιακό, το Sport24.gr ανοίγει τον “Φάκελο Τιμωρίες”.

Οι περιπτώσεις αφαίρεσης βαθμών για επεισόδια και τι έγινε στις εφέσεις, σε ένα κείμενο που έχει την επιμέλεια του Νίκου Συριώδη.
18:50
Με πολλές αλλαγές η Ένωση, δεν μπορεί να επιβάλλει το παιχνίδι της απέναντι στην Λαμία που είναι συμπαγής αμυντικά.
18:49
Από ένα 1 κόρνερ έχει κερδίσει η κάθε ομάδα, ενώ υπήρχε και απόλυτη ισορροπία όσον αφορά στην κατοχή της μπάλας (50-50).
18:48
Ενδεικτικό του φτωχού θεάματος που προσφέρουν οι δύο ομάδες στο κοινό είναι το γεγονός πως έχουμε μόνο 1 τελική και από τις δύο ομάδες: 1 η Λαμία (το μακρινό σουτ του Δημούτσου που δεν προβλημάτισε ιδιαίτερα τον Τσιντώτα) και… καμία για την ΑΕΚ!
18:47
45′
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: ΑΕΚ – Λαμία 0-0. Απόλυτα δίκαιο το ισόπαλο αποτέλεσμα χωρίς γκολ στο πρώτο 45λεπτο. Η Λαμία κράτησε με άνεση το μηδέν στην εστία της, με την Ένωση να αδυνατεί να φτιάξει φάσεις.
18:45
Ένα είναι το λεπτό των καθυστερήσεων στο πρώτο ημίχρονο.
18:44
45′
ο Επστάιν έκανε τη σέντρα από τα αριστερά αλλά η κεφαλιά του Βασιλαντωνόπουλου πέρασε παράλληλα προς την εστία της ΑΕΚ και έτσι δεν απείλησε τον Τσιντώτα.
Ο Μαστούρ πραγματοποιεί την πρώτη του εμφάνιση με την Λαμία ως βασικός, ωστόσο μέχρι στιγμής δεν έχει μπορέσει να φανεί απειλητικός προς την εστία της ΑΕΚ.
18:41
42′
Κίτρινη κάρτα στον Μοράν, που κράτησε τη μπάλα για να καθυστερήσει τους παίκτες της Λαμίας από το να εκδηλώσουν επίθεση.
18:41
Με δεδομένο πως το πρόβλημα της ΑΕΚ είναι στη δημιουργία, λογικά οι αλλαγές του Ουζουνίδη στο δεύτερο μέρος θα έχουν να κάνουν με την προσπάθειά του να κάνει την ομάδα του πιο επιθετική και παραγωγική.
18:40
Συμπληρώθηκαν τα πρώτα 40 λεπτά, μπήκαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους. Η Λαμία στέκεται άνετα στον αγωνιστικό χώρο απέναντι στην ΑΕΚ όσον αφορά στην ανασταλτική της λειτουργία.

18:35
36′
Πρώτο σουτ στο ματς! Ο Δημούτσος βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και έκανε το σουτ, η μπάλα αναπήδησε και έφτασε στην αγκαλιά του Τσιντώτα
18:35
35′
Πρώτη κίτρινη κάρτα για παίκτη της ΑΕΚ, την βλέπει ο Γιαννιώτας για φάουλ πάνω στον Επστάιν.
18:33
34′
Κόρνερ υπέρ της ΑΕΚ και ενθουσιασμός στην εξέδρα, με την ελπίδα να δημιουργηθεί η πρώτη καλή φάση…
18:28
Το θετικό για την ομάδα του Μάκη Χάβου είναι πως έχει καταφέρει να εξουδετερώσει όλους τους κινδύνους γύρω από την περιοχή του Μελίσσα.
18:27
28′
Ο Αϊντάρεβιτς έκανε ένα εντυπωσιακό τακουνάκι με το οποίο κατάφερε να κρατήσει τη μπάλα εντός αγωνιστικού χώρου και κέρδισε το αυθόρμητο χειροκρότημα της εξέδρας.
18:28
18:27
28′
18:24
Με τη δεύτερη εμφάνισή της (ολόμαυρη) έχει παραταχθεί η ΑΕΚ στον αγωνιστικό χώρο.
18:22
23′
Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς. την αντικρίζει ο Οσμάν.
18:21
Ο Θανάσης Τζήλος (Λάρισας) είναι ο άρχοντας της αναμέτρησης.
18:19
Η κατοχή της μπάλας είναι 58% για την ΑΕΚ και 42% για την Λαμία στο πρώτο 20λεπτο.
18:18
18′
Ο Γιακουμάκης προσπάθησε να πλαγιοκοπήσει από τα αριστερά την άμυνα της Λαμίας, με τον Αντέτζο να τον πιέζει και να καταφέρνει να τον κόψει με δυσκολία.
18:17
Με διαρροή της προς τα ΜΜΕ, η ΑΕΚ χαρακτήρισε έκτρωμα την απόφαση για την αφαίρεση τριών βαθμών, σημειώντας παράλληλα πως η τιμωρία θα πέσει στην έφεση.
18:14
Η ΑΕΚ έχει περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια της και προσπαθεί μέσα από αρκετές πάσες να βρει ελεύθερους διαδρόμους προς την εστία της Λαμίας. Δεν έχει καταφέρει πάντως να πατήσει στην αντίπαλη περιοχή για να δημιουργήσει κάποια επικίνδυνη φάση.
18:10
Συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, χωρίς κάποια αξιόλογη φάση μέχρι στιγμής. Οι οπαδοί της ΑΕΚ είναι πάντως ιδιαίτερα εκδηλωτικοί στις εξέδρες.
18:05 Corner
5′: Κόρνερ για τη Λαμία από τα δεξιά με τον Βασιλαντωνόπουλο, δεν αποφέρει κάτι.
18:04
4′
Πονηρή κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, πρόλαβε με σωτήριο τάκλιν ο Χουλτ και απομάκρυνε σε πλάγιο άουτ.
18:04
Το ματς αναμφίβολα προσφέρεται στον Ουζουνίδη για να δοκιμάσει νέα πρόσωπα. Ο Τσιντώντας κάθεται κάτω από την εστία, ενώ η τετράδα της άμυνας αποτελείται από δεξιά προς τα αριστερά από τους Γκάλο, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνα και Χουλτ.
Οι Μοράν και Τσόσιτς συνθέτουν το δίδυμο στα χαφ, ο Αϊντάρεβιτς πίσω από τον Γιακουμάκη (στην κορυφή της επίθεσης), ενώ στα άκρα αγωνίζονται οι Μπότος και Γιαννιώτας.
18:01
Δεν υπολογίζονται από τον Μαρίνο Ουζουνίδη οι τραυματίες Οικονόμου, Αλμπάνης, Πόνσε και ο αρχηγός της ΑΕΚ, Πέτρος Μάνταλος.
18:00
1′
Άρχισε ο αγώνας.
17:59
Εκτός για την ΑΕΚ είναι οι διεθνείς Μπακασέτας, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Μπάρκας (Εθνική Ανδρών), Γαλανόπουλος (Ελπίδων), Λιβάγια (Κροατία).
17:57
Οι παίκτες των δύο ομάδων εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο του “Γρηγόριος Λαμπράκης”.
17:54
Σημειώνεται πως στο άλλο ματς του ομίλου που βρίσκονται ΑΕΚ και Λαμία, ο Βόλος είχε νικήσει με 5-1 τον Απόλλωνα Λάρισας.
17:53
Η ενδεκάδα της Λαμίας: Μελίσσας, Σκόνδρας, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Ασίγκμπα, Οσμάν, Δημούτσος, Βασιλαντωνόπουλος, Μαστούρ, Επστάιν, Καραμάνος

Οι αναπληρωματικοί για την ομάδα του Μάκη Χάβου: Κατσίκας, Παπαργυρίου, Αναστασιάδης, Πινιώτης, Τσούκαλος, Μπουλούλης, Κωστίκας
17:52
H ενδεκάδα της ΑΕΚ: Τσιντώτας, Γκάλο, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Μοράν, Τσόσιτς, Αϊντάρεβιτς, Γιαννιώτας, Μπότος, Γιακουμάκης.

Στον πάγκο της Ένωσης βρίσκονται οι: Γιαννίκογλου, Γιαννούτσος, Σιμόες, Μπάμπης, Γιούσης, Κλωναρίδης, Μπογέ.