ΑΕΚ- ΛΑΜΙΑ (κύπελλο live)…. 2-0

0

Καλησπέρα σας από το Studio του ΛΑΜΙΑ FM-1 96,2,είμαστε έτοιμοι για την ραδιοφωνική περιγραφή του αγώνα της ΛΑΜΙΑΣ με την ΑΕΚ για τα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας. Στο ΟΑΚΑ ο συνεργάτης Γιώργος Χρονόπουλος θα περιγράψει λεπτό προς λεπτό τον αγώνα.
Μείνετε συντονισμένοι:

23:28
90+6′
ΤΕΛΙΚΟ! 2-0 η ΑΕΚ νικάει τη Λαμία και βάζει γερές βάσεις για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου. Εάν η Ένωση περάσει θα είναι στο φινάλε της διοργάνωσης για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά.
23:26
90+5′
Καταπληκτική επέμβαση από τον Μπάρκα σε προσπάθεια του Αντέτζο. Φοβερός ο Έλληνας κίπερ, ήταν πολύ δύσκολο το πλασέ του παίκτη της Λαμίας.
23:25
Τεράστια ευκαιρία για τη Λαμία!
23:24
90+3′
Έξω ο Κρστίτσιτς, μέσα ο Άλεφ.
23:22
90+1′
ΓΚΟΛ! 2-0 η ΑΕΚ στις καθυστερήσεις με προβολή του Κρστίτσιτς έπειτα από ασίστ του Κλωναρίδη.
23:20
89′
Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, ο Μπογέ έφυγε τετ-α-τετ αλλά ο Μελίσσας τον ακολούθησε σωστά και έπεσε για να διώξει τον κίνδυνο.
23:17 Απόκρουση
87′: Κόρνερ για την ΑΕΚ με τον Μάνταλο από τα αριστερά, με δυσκολία διώχνει ο Μελίσσας.
23:16
85′
Ευκαιρία για την Λαμία, ο Επστάιν πέρασε τη μπάλα στον Καραμάνο, όμως πρόλαβε ο Μπάρκας να πέσει και να διώξει.
23:16
Σηκώθηκε ο Μελίσσας. Έλαβε και βοήθεια από τον γιατρό της ΑΕΚ και τον ευχαρίστησε.
23:14
Μπήκε και ο γιατρός της ΑΕΚ για να δει τον τερματοφύλακα της Λαμίας.
23:14
Αιμορραγεί βασικά ο Μελίσσας στη μύτη. Διακοπή στο παιχνίδι.
23:12
Δείχνει να ζαλίζεται ο τερματοφύλακας της Λαμίας… Έχει ανοίξει η μύτη του.
23:12
Ο Μελίσσας δεν είναι ακόμη έτοιμος να παίξει το ματς κανονικά, ζαλίζεται ο κίπερ της Λαμίας.
23:11
Συγκρούστηκαν κεφάλι με κεφάλι Πόνσε και Μελίσσας, αλλά αμφότεροι είναι καλά και συνεχίζεται το ματς.
23:09
78′
Κίτρινη στον Καρυπίδη που πάτησε τον Μάνταλο. Σηκώθηκε ο αρχηγός της ΑΕΚ.
23:07
76′
Τρίτη αλλαγή για την Λαμία, έξω ο Τομάς μέσα ο Μπερτόλιο.
23:05
75′
Ο Μπογέ στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα γίνεται απειλητικός, το πλασέ του όμως πέρασε άουτ. Καλή προσπάθεια.
23:04
73′
Ο Λιβάγια θα δώσει τη θέση του στον Μπογέ, ενώ ο Πίτι με τον Μάνταλο τα λένε για μια φάση.
23:01 Corner
71′: Μάνταλος σε Κρστίτσιτς πλασάρει από θέση μέσα αριστερά, ο Βάντερσον λίγο πριν από τη γραμμή διώχνει σε κόρνερ, που περνά ανεκμετάλλευτο από τα αριστερά…
23:00
69′
Ο Πίτι παίρνει τη θέση του Μπλάζιτς.
22:59
Στο τείχος βρήκε η εκτέλεση του Μάνταλου.
22:58
67′
Φάουλ κέρδισε ο Μάνταλος, έπειτα από υπέροχη προσπάθεια ο αρχηγός. Σε καλή θέση.
22:57
Ο Χάβος ετοιμάζει τον Πίτι.
22:55
Ο Έσε έφτασε τα 18 γκολ στη σεζόν. Εντυπωσιακά νούμερα από τον στράικερ.
22:54
Την ασίστ έκανε ο Μάνταλος. Πανέμορφο γκολ από τον Πόνσε.
22:54
63′
ΓΚΟΛ! 1-0 η ΑΕΚ τα κατάφερε με κεφαλιά του Πόνσε. Εντυπωσιακό άλμα από τον Αργεντινό.
22:53
Και πιέζει τώρα η Ένωση.
22:52
Ναι, αυτή ήταν τεράστια ευκαιρία!
22:52
61′
Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ, ο Πόνσε σούταρε αλλά ο 37χρονος Καρυπίδης πρόλαβε να διώξει σε κόρνερ.
22:50
59′
Ο Μάνταλος πέρασε μία μπαλιά στην περιοχή της Λαμίας, ο Κλωναρίδης την πήρε όμως φάνηκε αιφνιδιασμένος στο τελείωμα της φάσης με το κεφάλι. Είχε χρόνο να κάνει και κοντρόλ ο “Κλώνα”.
22:48
Ο Καραμάνος ανέβηκε στην κορυφή της επίθεσης και ο Επστάιν στο πλάι. Γρήγορος παίκτης ο Γερμανός, για να δούμε τι θα κάνει κόντρα στον Χουλτ
22:46
56′
Περνάει εκτός ο Μπαράλες που έχει κάρτα και τη θέση του παίρνει ο έμπειρος, Επστάιν.
22:44
Ετοιμάζει αλλαγή ο Χάβος.
22:43
Ο Μπαράλες λέει ότι στον Οικονόμου ότι τον βρήκε στο πρόσωπο με το χέρι. Δυστυχώς ο διαιτητής αντί να δώσει δεύτερη κίτρινη στο παίχτη της ΑΕΚ δεν δίνει τίποτα.
Το παιχνίδι, πάντως, συνεχίζεται κανονικά.
22:42
51′
Ο Μπαράλες στο χορτάρι και κρατάει το πρόσωπό του. Δεν έχουμε εικόνα ομως, θα δούμε το ριπλέι.
22:39 Corner
48′: Νέο κόρνερ για την ΑΕΚ από τα δεξιά με τον Μάνταλο, η μπάλα απομακρύνεται.
Πέφτουν πολλά βεγγαλικά και όχι μόνο ,εκκλήσεις απο τα μεγάφωνα,κινδυνεύει με τιμωρία η ΑΕΚ.
22:37
47′
Τεράστια επέμβαση από τον Μελίσσα σε κεφαλιά του Λιβάγια.
22:37
47′
Κόρνερ για την ΑΕΚ, το κέρδισε από μία καλή σέντρα του Κλωναρίδη που μόλις μπήκε.
22:36
Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.
22:36
46′
Πράγματι, ο Κλωναρίδης μπαίνει στη θέση του Γκάλο.
22:35
Μικρή καθυστέρηση, γιατί άργησε να βγει η Λαμία στον αγωνιστικό χώρο.
22:33
Ο Κλωναρίδης φαίνεται πως θα μπει στο ματς.
22:31
Για να δούμε αν ο Χιμένεθ θα κάνει από νωρίς αλλαγές. Αντίθετα, ο Χάβος βλέπει να πετυχαίνει το στόχο του, οπότε δύσκολα θ’ αλλάξει κάτι.
22:18
45+1′
Τέλος πρώτου ημιχρόνου και με ελαφριές αποδοκιμασίες από τους φίλους της ΑΕΚ που δεν είναι ικανοποιημένοι με αυτά που είδαν. Ραντεβού σε λίγο για το β’ σαρανταπεντάλεπτο.
22:16
Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.
22:16

45′
Κίτρινη αν και κανονικα ηταν κοκκινη και στον Πόνσε που στο σημαιάκι του κόρνερ, καθώς προσπαθούσε να κρατήσει τη μπάλα έκανε φάουλ στον Μπλάζιτς. Έβαλε το χέρι του στο πρόσωπό του αντιπάλου για την ακρίβεια.
22:12 Απόκρουση
42′: Σουτ Δημούτσου από θέση μέσα δεξιά, ο Μπάρκας μπλοκάρει.
22:13
41′
Σουτ του Δημούτσου, καλό. Η πρώτη στιγμή της Λαμίας, όμως μπλόκαρε ο Μπάρκας. Έχει νεύρα ο Χιμένεθ με τον τρόπο που παίζει η ΑΕΚ.
22:11
Στο έδαφος ακόμα ο Τομάς, ήταν δυνατό το τάκλιν του “Ιταλού”.
22:11
40′
Κίτρινη στον Οικονόμου για σκληρό μαρκάρισμα στον Τομάς.
22:09

37′
ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΚ! Ο Μάνταλος έκανε κάτι σαν σέντρα, όμως η προσπάθειά του πήγε για λόμπα τελικά και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι
22:05
33′
Πρώτη φορά η άμυνα της Λαμίας ήταν ανοργάνωτη, ο Μάνταλος βρήκε τον Μπακάκη με ωραία πάσα, όμως ο δεύτερος που ήταν και οφσάιντ δεν κατάφερε να κάνει κάτι, μπερδεύτηκε.
22:03
Σκεπτικός ο Χιμένεθ, δίνει οδηγίες στους παίκτες του, ειδικά σε αυτούς που αγωνίζονται στον άξονα.
22:01
30′
Ο Πόνσε έκανε το πρώτο σουτ στο ματς, αλλά δεν ήταν κάτι δύσκολο για τον Μελίσσα.
22:00
Φτωχό από αποφάσεις το ματς μέχρι στιγμής.
21:59
27′
Κίτρινη στον Κρστίτσιτς, έκανε σκληρό μαρκάρισμα στον Βάντερσον.
21:56
Ομολογουμένως η ΑΕΚ δεν έχει πάρει βοήθειες από τη μεσαία της γραμμή. Σιμόες – Κρστίτσιτς “ψάχνονται” ακόμα.
21:53
21′
Ο Μπαράλες θα δεχθεί κίτρινη κάρτα, καθώς βρήκε στο πρόσωπο σε μονομαχία τον Τσόσιτς.
21:56
21:53
21′
21:51
Ο Δημήτρης Μελισσανίδης παρακολουθεί τις προσπάθειες της ΑΕΚ:
21:49
Δημούτσος, Χουλτ, Τσόσιτς στο έδαφος. Όλα καλά, πάντως, σηκώθηκε η τριάδα.
21:48
16′
Η ΑΕΚ πιέζει, αλλάζει μπάλες όμως ευκαιρία κλασική δεν έχει βγάλει ακόμη. Η Λαμία από την άλλη επιμένει στην αναμονή για να βγει στην κόντρα.
21:45
Δεν έχουμε δει ακόμη την ΑΕΚ να προσπαθεί να βγάλει επίθεση από τη δεξιά πλευρά.
21:43
Και οι 11 της Λαμίας έχουν κλειστεί και περιμένουν ενώ η ΑΕΚ ανεβάζει παίκτες για να επιτεθεί.
21:42
11′
Συνεχίζεται το πρέσινγκ από τους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ.
21:39
Αμύνθηκε η Λαμία, πήρε και φάουλ κοντά στην περιοχή της.
21:38
7′
Ένα ακόμη κόρνερ για τους “κιτρινόμαυρους”, τρίτο στη βραδιά.
21:37
6′
Πιέζει φουλ η ΑΕΚ σε αυτά τα πρώτα λεπτά.
21:36
Δεν πήρε κάτι η ΑΕΚ από το κόρνερ, η Λαμία επιχείρησε να βγει στην κόντρα, αλλά δεν τα κατάφερε.
21:35
Δεύτερο κόρνερ για την Ένωση, έπειτα από προσπάθεια του Τσόσιτς.
21:35
4′
Πρώτο κόρνερ για την ΑΕΚ, ο Γκάλο θα το εκτελέσει.
21:33
Υπενθυμίζουμε ότι στον πρώτο ημιτελικό της ημέρας, ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε του Αστέρα Τρίπολης με 2-0.
21:33
2′
Έχασε η ΑΕΚ τη μπάλα, για να δούμε την πρώτη επίθεση της Λαμίας.
21:32
Η ΑΕΚ είναι η ομάδα που θα επιτεθεί πρώτη.
21:31
1′
Σέντρα στο παιχνίδι μας! Καλή διασκέδαση.
21:31
Ο κόσμος της ΑΕΚ αρχίζει να μπαίνει στο ΟΑΚΑ, περίπου 20.000 οπαδούς περιμένει η ΠΑΕ.
21:30
Υπενθυμίζουμε πως η Λαμία έχει αποκλείσει για να φτάσει στα ημιτελικά Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό.
21:28
Εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Ώρα να μπούμε στο… ζουμί της υπόθεσης.
21:16
Ο περισσότερος κόσμος αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο κλειστό του ΟΑΚΑ, παρακολουθώντας την αναμέτρηση της ΑΕΚ με την Μπάμπεργκ. Το παιχνίδι, μάλιστα, ολοκληρώθηκε με την Ένωση να μην καλύπτει τη διαφορά του πρώτου αγώνα, γεγονός που σημαίνει αποκλεισμό.
21:11
Εδώ η ΑΕΚ μας δίνει τη δυνατότητα να ρίξουμε μία ματιά στ’ αποδυτήρια της. Όλα είναι έτοιμα και τακτοποιημένα στις θέσεις των ποδοσφαιριστών της Ένωσης:
21:09
Αυτή τη στιγμή οι δύο ομάδες ολοκληρώνουν το ζέσταμά τους.
21:09
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Ιωάννης Παπαδόπουλος από την Μακεδονία με βοηθούς τους Νικολαΐδη, Γκάγκα και τέταρτο τον Ζαχαριάδη
Από την άλλη ο Μάκης Χάβος θα παίξει με τους: Μελίσσα -Πλιάτσικα, Αντέτζο, Καρυπίδη, Βάντερσον, -Δημούτσος, Μπλάζιτς, Μπεχαράνο- Τομάς, Καραμάνος, Μπαράλες.
21:05
Ο Μανόλο Χιμένεθ επέλεξε τους: Μπάρκα -Τσόσιτς, Οικονόμου, Μπακάκη-Χουλτ, Γκάλο Σιμόες, Κρστίτσιτς, Μάνταλο- Λιβάγια και Πόνσε.
Στον πάγκο της οι: Τσιντώτας, Μπούσης, Αλεφ, Αλμπάνης, Γιούσης, Κλωναρίδης και Μπογέ. Να θυμίσουμε ότι για την ΑΕΚ είναι εκτός ο Τσιγκρίνσκι, ο Γαλανόπουλος και ο Ελντερ Λόπες.
21:03
Το ΑΕΚ – Λαμία είναι προγραμματισμένο να ξεκινήσει στις 21:30, οπότε είναι μία καλή ευκαιρία να ρίξουμε μια ματιά στις 11αδες του αγώνα.