Έκανε το double η Αταλάντη!

0

Μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος η ομάδα της Αταλάντης στέφεται νταμπλούχος αφού κατέκτησε και το κύπελλο της ΕΠΣ Φθιώτιδας.
Έτσι η ομάδα που τεχνικά καθοδηγεί ο παλιός άσσος της ΛΑΜΙΑΣ Μάκης Ζαχαρόπουλος ετοιμάζεται για την μεγάλη περιπέτεια,το ταξίδι στην Γ΄Εθνική κατηγορία από την επομένη αγωνιστική περίοδο.
Η λοκρική ομάδα τερμάτισε πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα αλλά η διαφορά από τις επόμενες ομάδες σύμφωνα με τον κανονισμό του πρωταθλήματος δεν έδινε περιθώρια να στεφθεί πρωταθλήτρια,έπρεπε να πάρει μέρος στο μικρό πρωτάθλημα κορυφής με την διαδικασία των play offs.
Την Τετάρτη 15 Μαΐου σε έναν αγώνα-θρίλερ με συνεχή διακύμανση του σκόρ η Αταλάντη ήρθε ισόπαλη μέσα στο Νεο Κρίκελλο με την γηπεδούχο με σκορ 2-2.
Προηγήθηκε η Αταλάντη ισοφάρισε το Κρίκελλο,πάλι προηγήθηκαν στο σκορ οι φιλοξενούμενοι για να ισοφαρίσουν εκ νέου οι γηπεδούχοι και ισοφάρισε στο 95 λεπτό η Αταλάντη.
Όμως οι…λογαριασμοί των δύο ομάδων δεν έκλεισαν εδώ,το Σάββατο στο ΔΑΚ Λαμίας έγινε και ο τελικός κυπέλλου της Ένωσης όπου και πάλι επικράτησαν οι λοκροί και μάλιστα με εντυπωσιακό σκορ 4-1!
Άλλωστε η ομάδα του Νέου Κρικέλλου είχε διαγράψει μια εντυπωσιακή πορεία στο πρωτάθλημα έφτασε ως τον τελικό των play offs και ο αγώνας κυπέλλου έγινε μετά από μια κοπιώδη πορεία και προσπάθεια των παιχτών και των δύο ομάδων.
Ηταν το 3ο κύπελλο στην ιστορία της Αταλάντης.
Το σκορ άνοιξε ο Μπουγιώτας στο 59ο λεπτό,10 λεπτά μετά ο Τζιβελέκης έκανε το 2-0,στο 75ο λεπτό η Αταλάντη κέρδισε πεναλτι που εκτέλεσε ο Κλωτσοτήρας γράφοντας το 3-0 και στο 88ο λεπτό ο Ηλιόπουλος έκανε το 4-0.
Το γκολ της τιμής για την ομάδα του Κρικέλλου πέτυχε ο Δημητρέλλης στο 92ο λεπτό.
Το αγώνα είδε από τις θέσεις των επισήμων ο ευρωβουλευτής και άλλοτε άσσος της Εθνικής μας ομάδας του EURO 2004 Θοδωρής Ζαγοράκης που κατέρχεται και πάλι υποψήφιος ευρωβουλευτής με την Ν.Δ.
Η Διοίκηση της Ένωσης τίμησε τον κ.Ζαγοράκη ,τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος Α Κατηγορίας Κώστα Ρούσση της Προοδευτικής Λάρυμνας με 24 συνολικά τέρματα καθώς και τον Τάκη Τσατσάνη για πολλά χρόνια αθλητικό παράγοντα της πόλης και του Ολυμπιακού Λαμίας.